Co zrobić, by zdjęcia na Facebooku miały najlepszą jakość?

Wszyscy robimy zdjęcia, obrabiamy je i zapisujemy jako osobne pliki. Publikacja naszych prac przeważnie ma miejsce w Internecie, zwłaszcza na Facebooku. Na pewno niejednokrotnie narzekaliście na to, że kompresja fejsa zabija wasze zdjęcia. Oto sposób, jak sobie z tym poradzić.

Współcześnie media społecznościowe to platformy, przez które przewijają się miliony obrazów. Wielu fotografów rezygnuje z prowadzenia stron internetowych, ponieważ na łatwiejszy i szybszy odbiór mogą liczyć dzięki Facebookowi oraz Instagramowi. Jednak nie wszystko jest tak różowe, jakby mogło się wydawać.

Problemem, z którym często się spotykam, gdy przeglądam różne fora fotograficzne, jest stratna kompresja plików umieszczanych na Facebooku. Użytkownicy często zwracają uwagę na rozjechane kolory oraz zepsute przejścia tonalne. To normalna kwestia, ponieważ przeglądarki internetowe oraz serwisy mają swoje ograniczenia i standardy.

Jeśli zapiszecie plik w wysokiej rozdzielczości (300 ppi) oraz dużym fizycznym rozmiarze (np. 6000 x 4000 px), algorytm serwisu społecznościowego zmniejszy plik tak, by wczytywał się jak najszybciej, co skutkuje obniżeniem jego jakości. Po rozmowie z zaprzyjaźnionym grafikiem (również fotografem) dostałem informację, że pliki do Internetu powinny być zapisane w standardowej przestrzeni barwnej sRGB (dla utrzymania prawidłowego koloru) oraz mieć rozdzielczość 72 ppi. Zwróćcie uwagę na kolory podczas konwersji pliku, ponieważ przestrzeń AdobeRGB zmieniona na sRGB bez korekcji sprawi, że zdjęcie będzie sprane.

W przypadku Facebooka standardowymi rozmiarami są wielokrotności 2048 pikseli na szerokość, aczkolwiek to jest optymalny rozmiar. Nie należy przekraczać go, ponieważ wtedy wasze zdjęcia zostaną poddane kompresji, ale obrazy mające mniej, tj. 1024 (960, 720) piksele na szerokość, wciąż będą wyglądały dobrze.

Najważniejsze dla nas będzie zapisanie pliku tak, by ważył jak najmniej i spełniał standardy Facebooka. Pamiętajcie o tym, by zapisać plik jako JPEG, a nie PNG. Ten drugi format jest przeznaczony dla obrazów z naniesioną przezroczystością, co może niekorzystnie wpłynąć na jego przetworzenie przez serwis.

Eksportowanie plików z Lightrooma

Sprawa tutaj jest bardzo prosta. Zaznaczamy plik i przechodzimy do okna eksportu. W oknie eksportu należy wpisać odpowiednie wartości, które możecie zobaczyć zaznaczone na zrzucie ekranu poniżej.

Eksportowanie plików przy pomocy narzędzia ”Save for Web” w Photoshopie

Dla ułatwienia – narzędzie możecie uruchomić kombinacją klawiszy CTRL(CMD)+SHIFT+ALT+S lub wybierając z menu Plik opcję ”Zapisz dla sieci”.

Zobacz również: Przykładowa obróbka zdjęć kulinarnych

Gdy otworzy się wam okienko zapisu pliku, należy również podać odpowiednie parametry, jak w poniższym zrzucie ekranu.

Co dalej?

Obecnie podczas wrzucania zdjęcia na Facebooka nie ma większego znaczenia czy plik zamieścicie bezpośrednio na osi czasu, czy wgracie go do folderu przy zaznaczeniu opcji ”Wysoka rozdzielczość”, ponieważ wasz plik już jest zoptymalizowany pod algorytm Facebooka i powinien wyglądać dobrze.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] "Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto? Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? 10 obiektywów do Nikona w przystępnej cenie, które warto sprawdzić Powody, dla których warto mieć przy sobie aparat [poradnik] Asystent fotografa, czyli praca dla desperatów Idealne zdjęcie na okładkę Miasto - fotograficzne bogactwo możliwości [poradnik] O tych akcesoriach fotograficznych mało kto pamięta, ale są nam bardzo potrzebne Robisz zdjęcia? Zadbaj o swoje prawa autorskie Pierwsze kroki w świadomym fotografowaniu, czyli jak nauczyć laika fotografować Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] Karol Nienartowicz: „W zdjęciach zawsze szukam współistnienia pięknej treści i formy" 7 powodów, dla których warto być fotografem Wizjer optyczny czy elektroniczny? Tak to widzimy Jak sprawdzić przebieg migawki w aparacie? LEPSZA FOTOGRAFIA LEPSZY FILM Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Powody, dlaczego warto nagrywać w 4K już teraz