Prosty sposób na uzyskanie efektownego przedniego bokeh na zdjęciach

Gdy wykonujemy portrety, zazwyczaj zależy nam na pięknym rozmyciu tła za modelką. Dzisiaj prezentuję Wam inspirującą metodę na uzyskanie malowniczego efektu bokeh na przodzie, czyli tzw. front bokeh. Wystarczą lampki choinkowe za kilka złotych i jasny obiektyw.

Przeglądając ostatnio ulubione strony fotograficzne, natrafiłem na inspirujący materiał wideo przygotowany przez fotografa Marka Wallace'a. Twórca opisuje w nim ciekawą technikę urozmaicania zdjęć portretowych przy wykorzystaniu tzw. efektu front bokeh, czyli pięknego rozmycia obrazu w obszarze nieostrości. Tyle że zamiast koncentrować się na rozmyciu tła za modelem, jak zazwyczaj, Mark postanowił wprowadzić świetlne krążki przed nim. Jest to dość prosta i efektowna metoda, która naprawdę świetnie wygląda przy portretach!

Front bokeh w pewien sposób udaje fotografowanie w plenerze. W naturalnych warunkach możemy natrafić na przykład na liście, które odbijają światło. Dzięki zastosowaniu niskiej wartości przysłony (f/1.4 – f/2.8) liście rozmyją się, tworząc piękne kolorowe koła. Ten zabieg nada naszym zdjęciom bajkowego charakteru.

Postanowiłem przetestować efekt front bokeh samemu

Potrzebne będą:

  • Aparat z jasnym obiektywem (f/1.4 – f/2.8)
  • Statyw
  • Lampki choinkowe
  • Modelka/model

Niestety, nie miałem pod ręką lampek choinkowych, a po sezonie nie kupimy ich w Biedronce. Nic straconego — kilka minut poszukiwań na Allegro i zestaw lampek za całe 3 złote (+ drugie tyle za przesyłkę listem) był już w drodze. I tu przestroga — nie zamawiajcie zwykłego listu ekonomicznego. Chciałem zaoszczędzić, a czekałem na przesyłkę… 3 tygodnie. List priorytetowy powinien dotrzeć w kilka dni. Kiedy w końcu światełka dotarły do redakcji, poprosiłem o pomoc przy pozowaniu Martę z naszego sekretariatu. Uwierzcie mi – nie było łatwo.

Trudno było przekonać Martę do zapozowania ;)

Zdjęcia z wykorzystaniem techniki front bokeh możecie bez problemu wykonać w świetle zastanym

Ekspozycja lampek będzie na pewno wyższa niż fotografowanej sceny, ale nie ma się czym martwić. Dzięki temu jasne krążki nadadzą jeszcze przyjemniejszego wyrazu naszym zdjęciom.

Efekt front bokeh pozwala na podkreślenie modela na zdjęciu.

Do oświetlenia sceny wykorzystałem okno w naszym biurze. To źródło światła posłużyło mi jako główne, nadające głębi całemu zdjęciu. Tło nie ma większego znaczenia, przecież bawimy się teraz przodem fotografii. Właściwie im mniej elementów będzie rozpraszało nam odbiór za modelem, tym bardziej będziemy mogli skoncentrować się na tworzeniu interesujących kształtów lampkami. Jak można się domyślić, w czasie zdjęć lampki powinny znajdować się pomiędzy obiektywem, a modelką. Lampki można trzymać samemu, albo powierzyć to zadanie drugiej osobie. Efekt można zobaczyć od razu w wizjerze lub na ekranie i dostosować miejsce oraz odległość do indywidualnych potrzeb.

Tak! Udało się!

Zestaw, jaki wykorzystałem do zdjęć, to Canon EOS 5D Mark III z obiektywami Canon EF 24–70 mm f/2.8 L USM II oraz Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro. Oba obiektywy, dzięki dużemu otworowi względnemu przysłony, pozwoliły mi na odpowiednie rozmycie lampek choinkowych.

Po lewej stronie widzicie zdjęcie bez lampek, po prawej natomiast ten sam kadr z lampkami przed obiektywem.

Przyznacie, że ta technika jest naprawdę prosta! A robienie zdjęć w ten sposób to metoda na pobudzenie kreatywności. Przy okazji – na pewno modelka będzie zaciekawiona tym, co robimy i chętnie będzie z nami współpracowała — Marta nieźle się zdziwiła, gdy zobaczyła efekt.

Jestem ciekawy, jak Wam wyszło. Podzielcie się swoimi zdjęciami w komentarzach!

Zobacz więcej artykułów z serii: Zrób to sam

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

4 kluczowe rady pomogą ci robić lepsze zdjęcia nocnego nieba "Adobe Photoshop CS6. Oficjalny podręcznik" - od obszaru roboczego po zarządzanie barwą [recenzja] Naucz się obsługi Adobe Lightroom w 20 minut Efektywne użycie pędzli w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Najlepsze obiektywy makro na wiosenne zdjęcia Czy fotoreporter ma jeszcze szansę na etat? Zaadaptuj się, czyli skąd wziąć tanią i dobrą optykę? [poradnik] Zostań mistrzem fotografowania smartfonem dzięki bezpłatnym poradnikom Apple'a Efektywna obróbka plików RAW [wideoporadnik] Kupujemy sprzęt fotograficzny - gdzie szukać okazji? [poradnik] Czy warto wydać 8 tysięcy na obiektyw portretowy? Oto jak się sprawdzają 85-tki Canona Nie potrzebujesz dużego budżetu by robić świetne zdjęcia kulinarne

Popularne w tym tygodniu:

Ucz się fotografii za darmo razem z Nikonem. Bezpłatne kursy przez miesiąc #ZostańWDomu: 10 rzeczy dla fotografów na kwarantannie Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu Nie wiesz co robić podczas kwarantanny? Leica podsuwa darmowe lekcje Jak usunąć białe tło z obrazka? Poradnik dla początkujących Jak zrobić własny wywoływacz (caffenol) w domu? Jak robić zdjęcia z lampą błyskową? Zobacz darmowy poradnik Jak zrobić retusz w Lightroomie? Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Szybki i prosty sposób Jak drukować z telefonu? Kilka cennych wskazówek dla początkujących