Prosty sposób na uzyskanie efektownego przedniego bokeh na zdjęciach

Gdy wykonujemy portrety, zazwyczaj zależy nam na pięknym rozmyciu tła za modelką. Dzisiaj prezentuję Wam inspirującą metodę na uzyskanie malowniczego efektu bokeh na przodzie, czyli tzw. front bokeh. Wystarczą lampki choinkowe za kilka złotych i jasny obiektyw.

Przeglądając ostatnio ulubione strony fotograficzne, natrafiłem na inspirujący materiał wideo przygotowany przez fotografa Marka Wallace'a. Twórca opisuje w nim ciekawą technikę urozmaicania zdjęć portretowych przy wykorzystaniu tzw. efektu front bokeh, czyli pięknego rozmycia obrazu w obszarze nieostrości. Tyle że zamiast koncentrować się na rozmyciu tła za modelem, jak zazwyczaj, Mark postanowił wprowadzić świetlne krążki przed nim. Jest to dość prosta i efektowna metoda, która naprawdę świetnie wygląda przy portretach!

Front bokeh w pewien sposób udaje fotografowanie w plenerze. W naturalnych warunkach możemy natrafić na przykład na liście, które odbijają światło. Dzięki zastosowaniu niskiej wartości przysłony (f/1.4 – f/2.8) liście rozmyją się, tworząc piękne kolorowe koła. Ten zabieg nada naszym zdjęciom bajkowego charakteru.

Postanowiłem przetestować efekt front bokeh samemu

Potrzebne będą:

  • Aparat z jasnym obiektywem (f/1.4 – f/2.8)
  • Statyw
  • Lampki choinkowe
  • Modelka/model

Niestety, nie miałem pod ręką lampek choinkowych, a po sezonie nie kupimy ich w Biedronce. Nic straconego — kilka minut poszukiwań na Allegro i zestaw lampek za całe 3 złote (+ drugie tyle za przesyłkę listem) był już w drodze. I tu przestroga — nie zamawiajcie zwykłego listu ekonomicznego. Chciałem zaoszczędzić, a czekałem na przesyłkę… 3 tygodnie. List priorytetowy powinien dotrzeć w kilka dni. Kiedy w końcu światełka dotarły do redakcji, poprosiłem o pomoc przy pozowaniu Martę z naszego sekretariatu. Uwierzcie mi – nie było łatwo.

Trudno było przekonać Martę do zapozowania ;)

Zdjęcia z wykorzystaniem techniki front bokeh możecie bez problemu wykonać w świetle zastanym

Ekspozycja lampek będzie na pewno wyższa niż fotografowanej sceny, ale nie ma się czym martwić. Dzięki temu jasne krążki nadadzą jeszcze przyjemniejszego wyrazu naszym zdjęciom.

Efekt front bokeh pozwala na podkreślenie modela na zdjęciu.

Do oświetlenia sceny wykorzystałem okno w naszym biurze. To źródło światła posłużyło mi jako główne, nadające głębi całemu zdjęciu. Tło nie ma większego znaczenia, przecież bawimy się teraz przodem fotografii. Właściwie im mniej elementów będzie rozpraszało nam odbiór za modelem, tym bardziej będziemy mogli skoncentrować się na tworzeniu interesujących kształtów lampkami. Jak można się domyślić, w czasie zdjęć lampki powinny znajdować się pomiędzy obiektywem, a modelką. Lampki można trzymać samemu, albo powierzyć to zadanie drugiej osobie. Efekt można zobaczyć od razu w wizjerze lub na ekranie i dostosować miejsce oraz odległość do indywidualnych potrzeb.

Tak! Udało się!

Zestaw, jaki wykorzystałem do zdjęć, to Canon EOS 5D Mark III z obiektywami Canon EF 24–70 mm f/2.8 L USM II oraz Canon EF 100 mm f/2.8 L Macro. Oba obiektywy, dzięki dużemu otworowi względnemu przysłony, pozwoliły mi na odpowiednie rozmycie lampek choinkowych.

Po lewej stronie widzicie zdjęcie bez lampek, po prawej natomiast ten sam kadr z lampkami przed obiektywem.

Przyznacie, że ta technika jest naprawdę prosta! A robienie zdjęć w ten sposób to metoda na pobudzenie kreatywności. Przy okazji – na pewno modelka będzie zaciekawiona tym, co robimy i chętnie będzie z nami współpracowała — Marta nieźle się zdziwiła, gdy zobaczyła efekt.

Jestem ciekawy, jak Wam wyszło. Podzielcie się swoimi zdjęciami w komentarzach!

Zobacz więcej artykułów z serii: Zrób to sam

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Jak dobrze sfotografować półcieniowe zaćmienie Księżyca? [poradnik] Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Co jest lepsze – obiektyw stało czy zmiennogiskowy? Co to jest panning? Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo "Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto? Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? 10 obiektywów do Nikona w przystępnej cenie, które warto sprawdzić Powody, dla których warto mieć przy sobie aparat [poradnik] Asystent fotografa, czyli praca dla desperatów Idealne zdjęcie na okładkę Miasto - fotograficzne bogactwo możliwości [poradnik] Co zrobić, by zdjęcia na Facebooku miały najlepszą jakość? O tych akcesoriach fotograficznych mało kto pamięta, ale są nam bardzo potrzebne Robisz zdjęcia? Zadbaj o swoje prawa autorskie

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego zawodzisz jako fotograf? 10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży Fotografie ślubny, dlaczego robisz nudne zdjęcia? Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Zanim spłuczesz się na nowym sprzęcie, naucz się patrzeć Jak dobrze drukować zdjęcia? Piekło fotografa ślubnego, czyli najgorsze typy klientów Perseidy 2019: Jak obrabiać zdjęcia Perseidów? Dlaczego inni robią lepsze zdjęcia od ciebie? Jak zacząć fotografować?