© Frederik Buyckx / Fotograf Roku 2017 / I miejsce w kat. Krajobraz / www.worldphoto.org

Sony World Photography Awards 2017 - poznajcie zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata

Fotografem Roku został Frederik Buyckx, którego cykl ”Whiteout” pokazuje serię zmian w naturze nadchodzących wraz z zimą. Jury nagrodziło także wielu innych profesjonalnych fotografów oraz mnóstwo świetnych zdjęć.

Kwietniowego wieczora, podczas uroczystej gali w hotelu Hilton przy Park Lane w Londynie, ogłoszono nazwiska zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata: Sony World Photography Awards 2017. W tym roku fotografowie z 183 krajów wysłali aż 227 tysięcy zgłoszeń. To o 25 proc. więcej niż rok temu i kilkukrotnie więcej niż podczas pierwszej edycji konkursu w 2008 roku.

Laureatem konkursu, który otrzymał główną nagrodę L'Iris d'Or oraz tytuł Fotografa Roku, został pochodzący z Belgii Frederik Buyckx. Fotograf zaprezentował genialną serię ”Whiteout", która zdobyła zarazem 1. miejsce w kategorii "Krajobraz". Co ciekawe, jak przyznał sam Buyckx w czasie konferencji prasowej, na co dzień zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową. Belg fotografuje ludzi i ich historie, a nie krajobrazy.

Seria ”Whiteout” dotyczy tematyki zimy. Fotografie pokazują serię zmian w naturze, które nadchodzą z tą porą roku. Jurorzy zwrócili uwagę na elegancję i piękno prezentowane w cyklu. Seria powstawała na Bałkanach, w Skandynawii i centralnej Azji, gdzie ludzie żyją w bliskim kontakcie z naturą i muszą mierzyć się z trudnymi warunkami pogodowymi w pojedynkę.

Wybrałam cykl zdjęć krajobrazowych, byśmy mogli powrócić do istoty patrzenia na fotografię. Krajobraz jest często ignorowany, a przecież zajmuje centralne miejsce w naszej egzystencji. Tu widzimy piękne obrazy autorstwa doświadczonego fotografa, które będą cieszyć oko. Mam nadzieję, że ta nagroda zachęci znacznie więcej fotografów do robienia zdjęć, które nie są prostym przedstawieniem strasznej strony życia w tych niespokojnych czasach, lecz ukazują także przyjemności i uroki obecne w każdym bez wyjątku środowisku.

Zelda Cheatle, przewodnicząca jury SWPA 2017

Frederik Buyckx urodził się w 1984 roku w Antwerpii. Jest niezależnym fotografem pracującym między innymi dla belgijskiej gazety "De Standaard". Znalazł się również w gronie finalistów konkursu ZEISS Photography Award 2017. Wraz z tytułem Fotografa Roku Buyckx otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy dolarów.

W czasie gali w Londynie poznaliśmy również zwycięzców kategorii profesjonalnych. Najlepsi okazali się:

Architektura

Donghi (I miejsce), Julien Chatelin (II miejsce), Diego Mayon (III miejsce)

Fotografia konceptualna

Sabine Cattaneo (I miejsce), Gao Peng (II miejsce), Alexander Anufriev (II miejsce)

Współczesność

Tasneem Alsultan (I miejsce), Li Song (II miejsce), Lorenzo Maccotta (III miejsce)

Życie codzienne

Sandra Hoyn (I miejsce), Christina Simons (II miejsce), Alice Cannara Malan (III miejsce)

Krajobraz

Frederik Buyckx (I miejsce), Kurt Tong (II miejsce), Peter Franck (III miejsce)

Świat natury

Will Burrard-Lucas (I miejsce), Ami Vitale (II miejsce), Christian Vizl (III miejsce)

Martwa natura

Henry Agudelo (I miejsce), Shinya Masuda (II miejsce), Christoffer Askman (III miejsce)

Sport

Yuan Peng (I miejsce), Eduard Korniyenko (II miejsce), Jason O'Brien (III miejsce)

Portret

George Mayer (I miejsce), Romina Ressia (II miejsce), Renshi Chen (III miejsce)

Wydarzenia bieżące

Alessio Romaenzi (I miejsce), Joe Raedle (II miejsce), Ivor Prickett (III miejsce)

Inne wyróżnienia

Kategoria otwarta

Fotografem roku w konkursie otwartym został Alexander Vinogradov z Rosji. Zaprezentował on portret zatytułowany ”Mathilda”. Jego zdjęcie przedstawia małą dziewczynkę, a inspiracją do jego wykonania był film ”Leon zawodowiec”. Fotografia została wybrana spośród zdjęć zaprezentowanych 28 marca w ramach zwycięzców kategorii otwartej.

Kategoria młodzieżowa

W kategorii młodzieżowej najlepsza okazała się Katelyn Wang z USA. 16-letnia uczennica z kalifornijskiego Los Angeles zaprezentowała zdjęcie ”Na szczycie świata” w ramach tematu określonego przez organizatorów (”Piękno”). Pokazuje ono widok znad jeziora Pehoe w parku narodowym Torres del Paine w Chile.

Konkurs studencki

Fotografem Roku w kategorii studenckiej została Michelle Daiana Gentile z Argentyny. 21-letnia fotografka uczy się w Escuela de Fotografia Motivarte i zaprezentowała cykl pod tytułem ”Only Hope”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu studenckiego były emocje. Fotografka zaprezentowała serię, którą zrealizowała podczas 10-dniowego pobytu w starej papierni w Argentynie.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Odznaczenie dla Martina Parra

Poza konkursem odznaczony nagrodą za wybitny wkład w fotografię został Martin Parr, członek najbardziej prestiżowej agencji fotograficznej na świecie – Magnum Photos. Parr w swojej pracy koncentruje się na detalach życia codziennego, co dodaje smaczku szarej rzeczywistości. Brytyjczyk został doceniony za niepowtarzalny język wizualny i ciągłe pokonywanie barier fotografii.

W przeszłości tą nagrodą zostali uhonorowani tacy fotografowie, jak: Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Brude Davidson, Marc Riboud, William Klein, RongRong & inri, Elliott Erwitt oraz Phil Stern.

Wystawa ”Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017” będzie gościła w londyńskim Somerset House w dniach 21.04 – 7.05.2017. Podczas ekspozycji będą również dostępne liczne prace, książki i filmy Martina Parra oraz bardzo rzadkie czarno-białe zdjęcia z jego fotograficznych początków.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie internetowej World Photo Organisation.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Jelenie opanowały miasto. W Japonii nazywa się je posłańcami bogów W portrecie najważniejsze są emocje. Wspaniałe zdjęcia Dawida Garwola Jego dziewczyna wciąż nie pozwala mu się fotografować Złamany kręgosłup nie pozbawił go miłości do fotografowania. Kuba Konwent powraca! Jeffrey Moustache używa drona jako latającego statywu oświetleniowego Tomasz Woźny - fotoreporter z powołania [GALERIA] Grand Press Photo 2020: Najbardziej prestiżowe nagrody prasowe w Polsce rozdane MetaHumans to narzędzie, które stworzy fotorealistyczne modele 3D w kilka minut Po 50 latach małżeństwa postanowili odświeżyć swoje zdjęcia z wyjątkowego dnia. Wyszło pięknie! Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Cierpliwość kluczem do sukcesu w fotografii architektury Dorosłe fanki LEGO odtwarzają na zdjęciach legendarne polskie filmy. Robią to doskonale!

Popularne w tym tygodniu:

Dostrzeżesz na tym zdjęciu sowę? Idealnie wpasowała się w drzewo Kilka metrów od sceny grozy. Fotografowie ujęli niesamowitą walkę niedźwiedzi 7777 zdjęć przez 21 lat. Mężczyzna pokazał, jak zmieniał się dzień po dniu Sezon burzowy sprzyja kreatywności. Oto najlepsze zdjęcia naszych czytelników Można się przestraszyć. Taki widok mają piloci samolotów, gdy zbliża się burza Zarabiają na bólu jej matki. Getty Images na celowniku oburzonej kobiety Znajduje się 10 miliardów lat świetlnych od nas. Teleskop Hubble’a ujął odległą galaktykę Trzy dni bezsilności: Historia zdjęcia umierającej Omayry Sánchez Wykazaliście się wprawnym okiem! Prezentujemy wasze zdjęcia burz Co widział Buzz Aldrin? Dzięki internaucie mamy na to pogląd Minęło 50 lat od misji Apollo 15. Oto pierwszy łazik księżycowy na historycznych zdjęciach Teleskop Hubble'a znowu działa! Przesłał niesamowite zdjęcia