© Frederik Buyckx / Fotograf Roku 2017 / I miejsce w kat. Krajobraz / www.worldphoto.org

Sony World Photography Awards 2017 - poznajcie zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata

Fotografem Roku został Frederik Buyckx, którego cykl ”Whiteout” pokazuje serię zmian w naturze nadchodzących wraz z zimą. Jury nagrodziło także wielu innych profesjonalnych fotografów oraz mnóstwo świetnych zdjęć.

Kwietniowego wieczora, podczas uroczystej gali w hotelu Hilton przy Park Lane w Londynie, ogłoszono nazwiska zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata: Sony World Photography Awards 2017. W tym roku fotografowie z 183 krajów wysłali aż 227 tysięcy zgłoszeń. To o 25 proc. więcej niż rok temu i kilkukrotnie więcej niż podczas pierwszej edycji konkursu w 2008 roku.

Laureatem konkursu, który otrzymał główną nagrodę L'Iris d'Or oraz tytuł Fotografa Roku, został pochodzący z Belgii Frederik Buyckx. Fotograf zaprezentował genialną serię ”Whiteout", która zdobyła zarazem 1. miejsce w kategorii "Krajobraz". Co ciekawe, jak przyznał sam Buyckx w czasie konferencji prasowej, na co dzień zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową. Belg fotografuje ludzi i ich historie, a nie krajobrazy.

Seria ”Whiteout” dotyczy tematyki zimy. Fotografie pokazują serię zmian w naturze, które nadchodzą z tą porą roku. Jurorzy zwrócili uwagę na elegancję i piękno prezentowane w cyklu. Seria powstawała na Bałkanach, w Skandynawii i centralnej Azji, gdzie ludzie żyją w bliskim kontakcie z naturą i muszą mierzyć się z trudnymi warunkami pogodowymi w pojedynkę.

Wybrałam cykl zdjęć krajobrazowych, byśmy mogli powrócić do istoty patrzenia na fotografię. Krajobraz jest często ignorowany, a przecież zajmuje centralne miejsce w naszej egzystencji. Tu widzimy piękne obrazy autorstwa doświadczonego fotografa, które będą cieszyć oko. Mam nadzieję, że ta nagroda zachęci znacznie więcej fotografów do robienia zdjęć, które nie są prostym przedstawieniem strasznej strony życia w tych niespokojnych czasach, lecz ukazują także przyjemności i uroki obecne w każdym bez wyjątku środowisku.

Zelda Cheatle, przewodnicząca jury SWPA 2017

Frederik Buyckx urodził się w 1984 roku w Antwerpii. Jest niezależnym fotografem pracującym między innymi dla belgijskiej gazety "De Standaard". Znalazł się również w gronie finalistów konkursu ZEISS Photography Award 2017. Wraz z tytułem Fotografa Roku Buyckx otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy dolarów.

W czasie gali w Londynie poznaliśmy również zwycięzców kategorii profesjonalnych. Najlepsi okazali się:

Architektura

Donghi (I miejsce), Julien Chatelin (II miejsce), Diego Mayon (III miejsce)

Fotografia konceptualna

Sabine Cattaneo (I miejsce), Gao Peng (II miejsce), Alexander Anufriev (II miejsce)

Współczesność

Tasneem Alsultan (I miejsce), Li Song (II miejsce), Lorenzo Maccotta (III miejsce)

Życie codzienne

Sandra Hoyn (I miejsce), Christina Simons (II miejsce), Alice Cannara Malan (III miejsce)

Krajobraz

Frederik Buyckx (I miejsce), Kurt Tong (II miejsce), Peter Franck (III miejsce)

Świat natury

Will Burrard-Lucas (I miejsce), Ami Vitale (II miejsce), Christian Vizl (III miejsce)

Martwa natura

Henry Agudelo (I miejsce), Shinya Masuda (II miejsce), Christoffer Askman (III miejsce)

Sport

Yuan Peng (I miejsce), Eduard Korniyenko (II miejsce), Jason O'Brien (III miejsce)

Portret

George Mayer (I miejsce), Romina Ressia (II miejsce), Renshi Chen (III miejsce)

Wydarzenia bieżące

Alessio Romaenzi (I miejsce), Joe Raedle (II miejsce), Ivor Prickett (III miejsce)

Inne wyróżnienia

Kategoria otwarta

Fotografem roku w konkursie otwartym został Alexander Vinogradov z Rosji. Zaprezentował on portret zatytułowany ”Mathilda”. Jego zdjęcie przedstawia małą dziewczynkę, a inspiracją do jego wykonania był film ”Leon zawodowiec”. Fotografia została wybrana spośród zdjęć zaprezentowanych 28 marca w ramach zwycięzców kategorii otwartej.

Kategoria młodzieżowa

W kategorii młodzieżowej najlepsza okazała się Katelyn Wang z USA. 16-letnia uczennica z kalifornijskiego Los Angeles zaprezentowała zdjęcie ”Na szczycie świata” w ramach tematu określonego przez organizatorów (”Piękno”). Pokazuje ono widok znad jeziora Pehoe w parku narodowym Torres del Paine w Chile.

Konkurs studencki

Fotografem Roku w kategorii studenckiej została Michelle Daiana Gentile z Argentyny. 21-letnia fotografka uczy się w Escuela de Fotografia Motivarte i zaprezentowała cykl pod tytułem ”Only Hope”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu studenckiego były emocje. Fotografka zaprezentowała serię, którą zrealizowała podczas 10-dniowego pobytu w starej papierni w Argentynie.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Odznaczenie dla Martina Parra

Poza konkursem odznaczony nagrodą za wybitny wkład w fotografię został Martin Parr, członek najbardziej prestiżowej agencji fotograficznej na świecie – Magnum Photos. Parr w swojej pracy koncentruje się na detalach życia codziennego, co dodaje smaczku szarej rzeczywistości. Brytyjczyk został doceniony za niepowtarzalny język wizualny i ciągłe pokonywanie barier fotografii.

W przeszłości tą nagrodą zostali uhonorowani tacy fotografowie, jak: Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Brude Davidson, Marc Riboud, William Klein, RongRong & inri, Elliott Erwitt oraz Phil Stern.

Wystawa ”Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017” będzie gościła w londyńskim Somerset House w dniach 21.04 – 7.05.2017. Podczas ekspozycji będą również dostępne liczne prace, książki i filmy Martina Parra oraz bardzo rzadkie czarno-białe zdjęcia z jego fotograficznych początków.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie internetowej World Photo Organisation.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Sentymentalne portrety Claudii Wycisk Relonch 291, pierwszy na świecie aparat, który jest jednocześnie usługą opartą na sztucznej inteligencji Przejawy kultury japońskiej w obiektywach siedmiu fotografów 76-letni fotograf wygrał konkurs Photographer of the Year po raz drugi Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Wzruszający projekt, czyli długie pożegnanie z rodzicami. Zdjęcia łapią za serce "W fotografii chodzi o pokazanie jakiejś niewidocznej na co dzień, emocjonalnej prawdy" - mówi Gregor Laubsch Najlepsze serwisy pozwalające na dzielenie się zdjęciami World Press Photo 2019 – znamy nominowanych fotografów Znalezione nad morzem, czyli niezwykła seria zdjęć wykonana skanerem 5000 zdjęć z Getty trafiło do Google Drive. Autorzy dostali grosze Takiej odsłony Korei Północnej jeszcze nie widzieliście. 3DPRK to prawdopodobnie najtrudniejszy projekt fotograficzny na świecie

Popularne w tym tygodniu:

World Press Photo 2021: Polacy na podium! Wystrzałowy dziadek podbija internet. Wszystko dzięki odtwarzaniu zdjęć celebrytów Tak brzmi wulkan. Przepiękny film z Islandii w 4K Perseverance robi zdjęcie z Ingenuity. Najlepsze selfie z Marsa, jakie powstało Główna nagroda w World Press Photo 2021 przyznana. Stoi za nią trudna historia Dodał uśmiechy na zdjęciach ofiar ludobójstwa. Rząd Kambodży się wściekł Zdjęcia skaczących wiewiórek oznaczają jedno. Wiosna zadomowiła się na dobre! Przepiękne nagranie Księżyca pokazuje jego detale. Zarejestrowano je wyjątkowym obiektywem Kosmiczny welon w nowym wydaniu. NASA przyjrzało się ponownie świetnemu zdjęciu Chcesz nauczyć się fotografii? Graj w gry wideo! Sony World Photography Awards 2021: Znamy wyniki największego konkursu fotograficznego na świecie Niesamowite osobowości Nowego Jorku. Fotograf spotkał ich w metrze