Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa

Pewnie przyjdzie taki dzień, w którym człowiek wyląduje na Marsie i zrobi kilka zdjęć. Być może nawet nauczymy się tworzyć sztuczną atmosferę i skolonizujemy inne planety. Ale zanim do tego dojdzie, minie na pewno kilkadziesiąt dobrych lat. Póki co, rzućcie okiem na dzieło, które stworzył Jan Fröjdman.

© Jan Fröjdman / Vimeo

Jan Fröjdman zmontował film poklatkowy, który jest filmową wycieczką po Czerwonej Planecie. Wykorzystał do tego prawdziwe zdjęcia Marsa, które zostały zarejestrowane za pomocą aparatu HiRISE. Do ukończenia swojego dzieła potrzebował 33 tysięcy punktów referencyjnych oraz 3 miesięcy ciężkiej pracy.

Oprócz połączenia zdjęć w odpowiedni sposób i utworzenia ścieżki poruszania się kamery, Jan musiał dokonać korekcji barwnej, ponieważ natywne fotografie są czarno-białe. Autor wspomina, że jego dzieło nie ma być naukowe i chciał tylko przybliżyć entuzjastom badania wszechświata to, co mogą znaleźć na Marsie.

Zdjęcia z aparatu HiRISE są dostępne dla wszystkich. Możecie je przejrzeć na stronie internetowej projektu. Aparat zarejestrował dotychczas ponad 50 tysięcy obrazów powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości. Znajdziecie wśród nich również widoki przedstawiające dokładną strukturę planety.

Dodatkowo HiRISE stworzył stereograficzne obrazy, które zamienią się w trójwymiar, jeśli użyjecie do tego specjalnych okularów. Jako że mało kto ma takie na podorędziu – obejrzyjcie spokojnie filmik i oddajcie się eksploracji kosmosu.

Więcej prac Jana znajdziecie na jego stronie internetowej, Vimeo oraz stronie na portalu 500px.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Walka między pytonem, ratelem i szakalami. Dość niespotykane zjawisko na zdjęciach Fotograf przygotował się do wykonania zdjęcia Superksiężyca aż 4 lata. Teraz fotografią zainteresowała się NASA BigShot, czyli jak nauczyć się cyfrowej fotografii Skywalking – szaleni Rosjanie tworzą niebezpieczną fotograficzną modę Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Pixel Peeper - obejrzyj zdjęcia przed zakupem aparatu Niech inni ocenią ile masz lat ZScapes - widoki miasta, których chce się dotknąć Pierwsze w historii podwodne zdjęcie w kolorze Bardzo bliskie spotkanie z niedźwiedziem polarnym. Próbował dostać się do mężczyzny Canon udostępnił obrobione zdjęcie wykonane aparatem Fujifilm. Co poszło nie tak? "Skok" dronem z najwyższego budynku świata

Popularne w tym tygodniu:

Awaryjne lądowanie samolotu i mężczyzna rzucony na ziemię. Wzięli aparat za bombę Pascal i Machiavelli w jednej osobie! Artysta wziął kasę z muzeum, uciekł i nazwał to sztuką Kamera monitorująca foki odnaleziona po 3,5 roku. Zawiera bardzo ważne nagrania Kochasz fotografię i kraftowe piwo? Te szklanki są dla ciebie Liczne zorze polarne po burzy słonecznej. Zdjęcia zapierają dech w piersi Pierwsze takie wideo w historii: kształtowanie się kryształów soli na poziomie molekularnym Dym z wulkanu na La Palmie ma ponad 2400 metrów wysokości. Zdjęcie zapiera dech w piersi Te zdjęcia to koszmar. Retusz zdecydowanie nie jest ich mocną stroną Niesamowite kształty na tafli wody. Wiemy, co i dlaczego je wytwarza Kruk kontra dron. Kto wygrał zaciętą walkę?