Wcześniej niepublikowane zdjęcia z misji Apollo 15 odnalezione w szufladzie

Misją Apollo 15 było lądowanie na Księżycu. Doszło do tego 30 lipca 1971 roku. Podczas misji zostało zrobione kilka zdjęć. Szczęśliwie się złożyło, że jeden z negatywów trafił do Jona C. Haversticka, który dobrze wiedział, co należy z nimi zrobić. Prezentujemy wam efekt jego pracy.

Jakiś czas temu Jon C. Haverstick miał okazję pracować na historycznym materiale. Jeden z jego przyjaciół, emerytowany inżynier NASA, skontaktował się z nim i powiedział, że znalazł w swoim biurku pudełko filmów fotograficznych. Okazało się, że zawierało ono kilka slajdów oraz rolkę średnioformatowego filmu z misji Apollo 15. Jon nie mógł przejść koło znaleziska obojętnie.

Haverstick zainteresował się tematem jeszcze bardziej, gdy jego przyjaciel powiedział, że zdjęcia nigdy wcześniej nie były nigdzie publikowane. Kto z nas by odpuścił taką szansę? Zawartość pudełka powstała za sprawą aparatu Hasselblad EDC (Electronic Dara Cameras), który został specjalnie przystosowany do pracy w przestrzeni kosmicznej. Na fotografiach widać astronautów, sondę oraz łazik księżycowy.

To interesujące znalezisko przyniosło również informacje o tym, jak wykorzystywali aparaty astronauci. Na jednym ze zdjęć widać aparat przymocowany do kombinezonu jednego z członków załogi. Aparaty, który były wykorzystywane podczas misji, działały na podobnej zasadzie jak ”małpki”, czyli kompakty typu point and shoot.

Interesujące okazały się również same negatywy – nie tylko zdjęcia. Materiałem, na jakim astronauci uwiecznili swoją przygodę, był Kodak Ektachrome, przygotowany specjalnie dla NASA. Film o szerokości 70 milimetrów był cieńszy niż typowy negatyw średnioformatowy, co pozwalało na wykonanie większej ilości zdjęć na jednej rolce. Cóż – zmienienie filmu po 12 klatkach na pewno nie byłoby specjalnie komfortowe w kombinezonie kosmicznym. Co ciekawe – załoga przywiozła ze sobą tylko ładunki z aparatów, a same korpusy zostały porzucone, by obniżyć wagę sondy.

W przypadku fotografowania w kosmosie było wiele aspektów, które trzeba było wziąć pod uwagę, konstruując aparat oraz opracowując filmy – brak grawitacji, promieniowanie oraz temperatura robią swoje. Jon wspomina, że filmy były w doskonałym stanie, mimo tego, że przeleżały w pudełku ponad 40 lat. Miały bardzo silną niebieską dominantę. Fotograf mówi, że nie jest pewny czy była to kwestia działania mijających lat, czy specyficznej emulsji światłoczułej. Zdjęcia wymagały dopracowanej obróbki kolorystycznej po zeskanowaniu.

Zobacz również: Polska z drona jest nie do poznania

Haverstick zeskanował zdjęcia za pomocą aparatu Nikon D810 oraz obiektywu makro o długości ogniskowej 105 mm. Oświetlał je przy użyciu panelu LED. Dlaczego nie zrobił tego za pomocą skanera? Ponieważ szerokość negatywu nie pozwalała na zamocowanie go w prowadnicach, przeznaczonych dla filmu, o szerokości 60 mm, gdzie ten był szerszy aż o centymetr. Przy pomocy drukarki 3D swojego syna, Jon stworzył specjalną ramkę do trzymania negatywu, gdy go skanował. Na kliszę nałożył również szkło, które miało zapobiec powstawaniu pierścieni Newtona.

Fotografowi naprawdę się poszczęściło. Zazdroszczę mu odkrycia i tego, że mógł zobaczyć te zdjęcia jako jedna z pierwszych osób, a tym bardziej je opublikować. Świat fotografii wciąż nas zaskakuje.

Źródło: DIY Photography

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Rosyjska fotografka tworzy bajkowe portrety z pomocą... niedźwiedzia Magdalena Wasiczek i jej bajeczny, bokehowy świat mikroprzestrzeni Cudowny film poklatkowy, pokazujący Drogę Mleczną został nagrany... z pokładu Boeinga 777 Jurorzy wybrali zwycięzców LensCulture Portrait Awards 2017. Zobacz najlepsze portrety Plaża Bondi wygląda przepięknie, gdy spojrzymy na nią z góry

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Ukąsiła go czarna mamba, ale dokończył fotografowanie węża. I robi im dalej zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Historia tragicznego zdjęcia z Wietnamu. Fotografia obiegła świat pozbawiona kontekstu Dopiero po 60 latach bycia razem zdecydowali się na sesję ślubną. Jest przeurocza! Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Teleskop Hubble’a dostarczył nowe niesamowite zdjęcia kosmosu. Oto, co kryje się w przestrzeni wokół nas