© Rafał Hypś / hyps.pl

Rafał Hypś zdradza nam, jak fotografował mgliste oblicze Dubaju

Fotografowanie Dubaju z wysokich punktów miasta jest bardzo problematyczne. Nie chodzi tylko o zgodę na fotografowanie, ale również wniesienie na górę statywu i umiejscowienie go w dogodnej pozycji. Ze względu na licznych miłośników ekstremalnych wspinaczek dostęp do najwyższych punktów został uniemożliwiony.

Rafał Hypś fotografuje amatorsko od 2010 roku. 4 lata później zamieszkał w Dubaju, lecz dopiero pod koniec minionego roku udało mu się odkryć fotograficzny potencjał tego wielkiego miasta. Z zamiłowania zaczął doskonalić swoją technikę i uczestniczyć w warsztatach. Według niego Dubaj ma bardzo wiele do zaoferowania fotografom, zwłaszcza tym, którzy upodobali sobie architekturę, fotografię uliczną oraz krajobraz.

Artysta wspomina w rozmowie z nami, że przez różnych śmiałków, którzy na własną rękę wspinają się na wieże Dubaju bez zabezpieczenia i zgody, stracił dostęp do Cayan Tower – ponad 300-metrowej wieży, z której można było uzyskać widok na Marinę i Jumeirah Lake Towers.

— Zjawisko gęstej mgły występuje 3–4 dni w roku i jest dość nieprzewidywalne. Jest ono związane z nagłym wzrostem lub spadkiem temperatur, czyli przejściem z pory zimowej na letnią lub odwrotnie – zdradza fotograf.

Rafał Hypś

Nie zniechęciło go to jednak do dalszych prób. Do niektórych punktów dostał się dzięki zgodom zarządzających budynkami, które zaczął załatwiać kilka tygodni przed realizowaniem projektu.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Do zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu trzeba obserwować prognozy pogody. Istotna jest tutaj nie tylko kwestia temperatury samego powietrza, ale również jego wilgotność i temperatura skraplania. Mgła w Dubaju pojawia się tylko we wczesnych godzinach porannych.

— Zwykle o 7:30 jest już po wszystkim. Często mgła pokrywa budynki do wysokości około 60. piętra, co nawet w mieście pełnym wieżowców stanowi olbrzymie ograniczenie – tłumaczy Rafał.

Zdjęcia, które widzicie, Rafał robił z wysokości ponad 40 pięter. Oczywiście nie zawsze udawało mu się ująć odpowiednie kadry, ponieważ widoczność była zbyt niska. Wyjątkowym okresem dla fotografa był grudzień 2016 roku, kiedy to mgła występowała aż przez 6 dni. Najlepsze zdjęcia udało mu się zrobić dopiero w sylwestrowy poranek.

Hypś zwraca uwagę na to, że najlepsze zdjęcia udało zrobić się osobom, które mieszkają na wysokich kondygnacjach wież Dubaju. Wydaje się to naturalne, ponieważ w nieskończoność mogą oni wracać w to samo miejsce i obserwować miasto o dowolnej porze roku i dnia.

— Osobom odwiedzającym Dubaj polecam wczesnoporanną sesję na trasie widokowej Burj Khalifa. W weekend można wybrać się o 5:30 do baru Level 43 w hotelu "Four Points by Sheraton" lub zabukować nocleg w hotelu Shangri-La, co daje dostęp do tarasu. Można też krótkoterminowo wynająć mieszkania, gdzie taras wychodzi na Airbnb – radzi fotograf.

Rafał realizował zdjęcia przy użyciu aparatu Canon EOS 5D Mark III oraz obiektywu Canon EF 17–40 f/4 L. W swojej fotografii wykorzystuje łączenie zdjęć w panoramy, HDR-y oraz zajmuje się techniką digital blendingu. Polega ona na ręcznym łączeniu kilku ekspozycji do osiągnięcia idealnego efektu. Zdjęcia mają różne czasy naświetlania lub są nawet wykonane o różnych porach dnia, co pozwala uzyskać efekt zjawiskowo oświetlonej sceny.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Rosyjska fotografka tworzy bajkowe portrety z pomocą... niedźwiedzia Koloryzowane zdjęcia rosyjskich snajperek podbijają Internet. Oto historia jednej z nich Wcześniej niepublikowane zdjęcia z misji Apollo 15 odnalezione w szufladzie

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!