© Rafał Hypś / hyps.pl

Rafał Hypś zdradza nam, jak fotografował mgliste oblicze Dubaju

Fotografowanie Dubaju z wysokich punktów miasta jest bardzo problematyczne. Nie chodzi tylko o zgodę na fotografowanie, ale również wniesienie na górę statywu i umiejscowienie go w dogodnej pozycji. Ze względu na licznych miłośników ekstremalnych wspinaczek dostęp do najwyższych punktów został uniemożliwiony.

Rafał Hypś fotografuje amatorsko od 2010 roku. 4 lata później zamieszkał w Dubaju, lecz dopiero pod koniec minionego roku udało mu się odkryć fotograficzny potencjał tego wielkiego miasta. Z zamiłowania zaczął doskonalić swoją technikę i uczestniczyć w warsztatach. Według niego Dubaj ma bardzo wiele do zaoferowania fotografom, zwłaszcza tym, którzy upodobali sobie architekturę, fotografię uliczną oraz krajobraz.

Artysta wspomina w rozmowie z nami, że przez różnych śmiałków, którzy na własną rękę wspinają się na wieże Dubaju bez zabezpieczenia i zgody, stracił dostęp do Cayan Tower – ponad 300-metrowej wieży, z której można było uzyskać widok na Marinę i Jumeirah Lake Towers.

— Zjawisko gęstej mgły występuje 3–4 dni w roku i jest dość nieprzewidywalne. Jest ono związane z nagłym wzrostem lub spadkiem temperatur, czyli przejściem z pory zimowej na letnią lub odwrotnie – zdradza fotograf.

Rafał Hypś

Nie zniechęciło go to jednak do dalszych prób. Do niektórych punktów dostał się dzięki zgodom zarządzających budynkami, które zaczął załatwiać kilka tygodni przed realizowaniem projektu.

Do zwiększenia prawdopodobieństwa sukcesu trzeba obserwować prognozy pogody. Istotna jest tutaj nie tylko kwestia temperatury samego powietrza, ale również jego wilgotność i temperatura skraplania. Mgła w Dubaju pojawia się tylko we wczesnych godzinach porannych.

— Zwykle o 7:30 jest już po wszystkim. Często mgła pokrywa budynki do wysokości około 60. piętra, co nawet w mieście pełnym wieżowców stanowi olbrzymie ograniczenie – tłumaczy Rafał.

Zdjęcia, które widzicie, Rafał robił z wysokości ponad 40 pięter. Oczywiście nie zawsze udawało mu się ująć odpowiednie kadry, ponieważ widoczność była zbyt niska. Wyjątkowym okresem dla fotografa był grudzień 2016 roku, kiedy to mgła występowała aż przez 6 dni. Najlepsze zdjęcia udało mu się zrobić dopiero w sylwestrowy poranek.

Hypś zwraca uwagę na to, że najlepsze zdjęcia udało zrobić się osobom, które mieszkają na wysokich kondygnacjach wież Dubaju. Wydaje się to naturalne, ponieważ w nieskończoność mogą oni wracać w to samo miejsce i obserwować miasto o dowolnej porze roku i dnia.

— Osobom odwiedzającym Dubaj polecam wczesnoporanną sesję na trasie widokowej Burj Khalifa. W weekend można wybrać się o 5:30 do baru Level 43 w hotelu "Four Points by Sheraton" lub zabukować nocleg w hotelu Shangri-La, co daje dostęp do tarasu. Można też krótkoterminowo wynająć mieszkania, gdzie taras wychodzi na Airbnb – radzi fotograf.

Rafał realizował zdjęcia przy użyciu aparatu Canon EOS 5D Mark III oraz obiektywu Canon EF 17–40 f/4 L. W swojej fotografii wykorzystuje łączenie zdjęć w panoramy, HDR-y oraz zajmuje się techniką digital blendingu. Polega ona na ręcznym łączeniu kilku ekspozycji do osiągnięcia idealnego efektu. Zdjęcia mają różne czasy naświetlania lub są nawet wykonane o różnych porach dnia, co pozwala uzyskać efekt zjawiskowo oświetlonej sceny.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Zobacz również: Obróbka na życzenie - porto [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Jak powstały historyczne zdjęcia Roberta Capy z lądowania w Normandii? Fotoopa, czyli foto-dziadek z kosmicznym systemem do makro fotografii Artysta ożywia znane osoby. Tworzy modele 3D ze zdjęć, rzeźb i obrazów Allison Beondé odkrywa na swoich fotografiach sprawę incydentu z Roswell – jednej z największych tajemnic Ameryki Kreatywne nocne autoportrety z górami i niebem w tle Długie ekspozycje w wesołym miasteczku na negatywie Minęło 50 lat od misji Apollo 15. Oto pierwszy łazik księżycowy na historycznych zdjęciach Czy Maximillian Mann splagiatował projekt na World Press Photo 2020? Ben Heine: Pencil vs Camera [GALERIA] Mateusz Sarełło wśród wyróżnionych w konkursie International Photographer of the Year [galeria] Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji? Koncert Pearl Jam na 10 000 fotografii

Popularne w tym tygodniu:

Polacy w finale Fotograficznych Mistrzostw Świata. Nasza reprezentacja nie zawiodła! Te zdjęcia do dziś budzą emocje. Polskie wojsko wkracza do Zaolzia Natura jest zachwycająca. Takie sceny widać niezwykle rzadko Wybuch plazmy na Słońcu. Fotograf uchwycił to z własnego podwórka Ta fotografia obiegła całe USA. Matka chciała sprzedać swoje dzieci Zamienił puste mieszkania w aparaty. Tak powstały piękne dzieła sztuki Zorza polarna dostrzeżona nad Polską. Internauci dzielą się zdjęciami cudu natury Zdjęcia dnia: Zachłanny kormoran. Ledwo zmieścił rybę w dziobie! Przeżyli nieliczni. Portrety osób, które przetrwały Holocaust Potężna erupcja podwodnego wulkanu. Te zdjęcia ukazują siłę żywiołu Piękna scena na archipelagu Svalbard. Matka Natura potrafi zaskoczyć Niesamowite starcie piżmowołów. Bije od nich ogromna siła!