Dzięki naukowcom z Lund fotografia przekroczyła prędkość światła

Jeśli uważacie, że 20 klatek na sekundę w nowym korpusie Sony A9 to dużo, to jesteście w błędzie. To, co za chwilę zobaczycie, zmieni wasze podejście do fotografowania. Grupa badaczy z Uniwersytetu Lund postawiła barierkę świata obrazowania znacznie wyżej.

© Kennet Ruona

Naukowcy z Uniwersytetu Lund postanowili stworzyć niesamowite urządzenie. Gdyby podsumować możliwość tej kamery, osiągnęłaby ona prędkość porównywalną z 5 bilionami klatek na sekundę. Tak jest – dobrze czytacie! Oznacza to, że teoretycznie urządzenie mogłoby ująć na zdjęciach lecącą wiązkę światła. Kamera została stworzona do rejestrowania gwałtownych procesów i reakcji chemicznych, fizycznych, biologicznych oraz biomedycznych. Coś takiego jeszcze nigdy nie zostało ujęte na zdjęciach

By zobrazować wam prędkość aparatu, przytoczę kilka przykładów – aparat w smartfonie ustawiony na super wysoką prędkość fotografowania może złapać nawet do 120 klatek na sekundę, profesjonalna kamera natomiast może wykonać aż 10 000 klatek. Istnieją jeszcze specjalnie zaprojektowane urządzenia z dedykowanym oprogramowaniem, które rejestrują aż 250 000 klatek. To naprawdę ogromna prędkość.

Jak to możliwe, że kamera mogłaby osiągnąć takie wyniki? Naukowcy zawdzięczają to specjalnemu algorytmowi, który rejestruje kilka zakodowanych obrazów w jednym pliku zdjęciowym, a później używa mocy obliczeniowej komputera tak, by zmienić go w plik wideo. Wszystko dzieje się za sprawą błysków lasera, gdzie każdy z nich ma przypisany jedyny w swoim rodzaju kod.

— Eksplozje, błyski plazmy, burzliwe spalanie, aktywność mózgu u zwierząt i reakcje chemiczne – to przykłady ekstremalnie krótkich procesów, które możemy teraz zarejestrować. W przyszłości ta technologia może być wykorzystywana również przez przemysł i inne dziedziny gospodarki – mówi fizyk Elias Kristensson.

Kristensson oraz Andreas Ehn z grupy badawczej Uniwersytetu Lund zajmują się w głównej mierze badaniami nad spalaniem. Jest to dziedzina znana z tego, że jest trudna do zrozumienia. Powodem tego wszystkiego jest praca naukowa nad silnikami samochodowymi nowej generacji i turbinami, które będą bardziej wydajne. Spalanie jest wynikiem wielu bardzo szybkich procesów na poziomie cząsteczkowym. Wszystko to może zostać zbadane dzięki nowej technologii.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Uniwersytetu Lund.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? ”Epiphany” to zjawiskowa reklama, która powstała bez użycia efektów specjalnych Potrzebujesz sprzętu fotograficznego? Wypożycz go od innego fotografa za pośrednictwem KitSplit Canon 300 mm f/1.8 - ten potwór naprawdę istnieje Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa Google pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość fotografii mobilnej Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami System Canon EOS ma już 30 lat! Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniły się aparaty tej firmy Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens Znane osoby też uwielbiają robić selfie. Oto jak wyglądały takie zdjęcia, zanim pojawiły się smartfony Tornado w 360 stopniach i 4K przybliży Was do potęgi natury BatchPhoto Espresso – wgraj zdjęcie i obrób je online Photo Pod, czyli osobisty namiot dla fotografa w plenerze Zobaczcie, co potrafi obiektyw z ringiem Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Nubrella - składana parasolka dla fotografów. Czy to ma sens? Zawsze patrz, gdzie zostawiasz aparat, bo może to się skończyć naprawdę źle Co się stanie, kiedy piorun uderzy w drona? Co się dzieje, gdy para postanawia nie zatrudniać profesjonalnego fotografa ślubnego

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Uważaj, gdy kręcisz film jadąc samochodem. Oto, co się dzieje z operatorem podczas wybuchu poduszki powietrznej Owce to inteligentne zwierzęta. Potrafią rozpoznać twarz na portrecie!