Czy Souvid Datta dopuścił się plagiatu zdjęcia Mary Ellen Mark?

Souvid Datta jest fotografem, który ma na swoim koncie liczne nagrody w wielu konkursach. W tym tygodniu trafił on pod ostrzał internautów oraz znawców fotografii ze względu na oskarżenie o plagiat zdjęcia autorstwa Mary Ellen Mark. Czy tak faktycznie było?

© Souvid Datta

Zdjęcie, o którym mówimy, zostało wykorzystane do promocji konkursu fotograficznego LensCulture. Niestety, bardzo szybko okazało się, że zawiera ono element, który wywołał niemałe kontrowersje. Kariera Datty zawisła na włosku.

Materiał Souvida Datty ”In the Shadows of Kalkuta” został opublikowany wiele razy, w różnych mediach. Cykl opowiada o przemocy seksualnej wśród prostytutek oraz dzieci w Sonagachi – dzielnicy czerwonych latarni w Kalkucie. Fotoreportaż ukazał się między innymi w Huffington Post. Jeden z czytelników wyłapał podobieństwo między pracą Datty, a Mary Ellen Mark.

Redakcja Huffington Post nie umieściła opisu pod zdjęciem, które zostało również wcielone do materiału, który Datta sam wrzucił na Scribblera. Na zdjęciu Asma jest kobietą widoczną w tle – wieloletnią prostytutką.

Radhika, 17, w pokoju wieloletniej prostytutki, Asmy, w Songachi. Obie kobiety zżyły się ze sobą podczas pobytu Radhiki w tym miejscu. Bohaterka szanuje i uczy się z doświadczeń Asmy i w gruncie rzeczy uczy się sztuki przetrwania. Asma ma sentyment do Radhiki ze względu na jej nieokiełznaną życzliwość, ciekawość oraz niewinność. Silne więzi często tworzą się w domach publicznych, ponieważ dziewczęta uczą się wspierać wzajemnie dzięki poczuciu przynależności do grupy oraz wymianie doświadczeń.

Souvid Datta

Shreya Bhat, czyli czytelniczka, która wychwyciła nieprawidłowość w zdjęciu, jest ogromną miłośniczką prac Mary Ellen Mark, która fotografowała indyjską dzielnicę czerwonych latarni już w latach 70. Kobieta zauważyła, że postać opisywana jako ”Asma” do złudzenia przypomina jedną z bohaterek, które pojawiły się w materiale Mark. Temat jest bliski czytelniczce ze względu na to, że od lat pracuje z prostytutkami i im pomaga.

Po lewej stronie jest fragment zdjęcia Mary Ellen Mark, po prawej Souvida Datty.

Wychodzi na to, że część zdjęcia Datty została poddana dość mocnej obróbce w Photoshopie, a ”Asma” jest jawnie wklejona ze zdjęcia Mary Ellen Mark. Reputacja i wiarygodność Souvida Datty została postawiona na ostrzu noża – na pewno wielu fotografów, zanim spojrzy na jego prace przychylnym okiem, podda go swojej ocenie.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Interesujące jest to, że ten fotograf zdobył takie wyróżnienia jak: PDN 30, Pulitzer Centre Grant, Getty Grant for Editorial Photography, PDN Annual oraz Magnum Photos 30 Under 30 Award. Był on również jednym z uczestników telewizyjnego show ”Masters of Photography”.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Dzięki naukowcom z Lund fotografia przekroczyła prędkość światła ”Epiphany” to zjawiskowa reklama, która powstała bez użycia efektów specjalnych Potrzebujesz sprzętu fotograficznego? Wypożycz go od innego fotografa za pośrednictwem KitSplit Canon 300 mm f/1.8 - ten potwór naprawdę istnieje Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa Google pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość fotografii mobilnej Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami System Canon EOS ma już 30 lat! Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniły się aparaty tej firmy Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens Znane osoby też uwielbiają robić selfie. Oto jak wyglądały takie zdjęcia, zanim pojawiły się smartfony Tornado w 360 stopniach i 4K przybliży Was do potęgi natury BatchPhoto Espresso – wgraj zdjęcie i obrób je online Photo Pod, czyli osobisty namiot dla fotografa w plenerze Zobaczcie, co potrafi obiektyw z ringiem Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Nubrella - składana parasolka dla fotografów. Czy to ma sens? Zawsze patrz, gdzie zostawiasz aparat, bo może to się skończyć naprawdę źle Co się stanie, kiedy piorun uderzy w drona?

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie