Magia wielu zdjęć z National Geographic tkwi w świetle. Zobacz, jak je opanować

Pamiętam, że już gdy byłem mały, zachwycałem się zdjęciami publikowanymi w magazynie "National Geographic". Jasne jest, że nie wiedziałem wtedy, kto był ich autorem ani nie zastanawiałem się nad aspektami technicznymi. Wiedziałem natomiast, że były dobre. Bob Holmes z Nat Geo ujawnia kilka swoich sekretów wykonania wspaniałego zdjęcia.

Instagram

Instagram (© Bob Holmes /)

Fotografia zaczyna się od światła. Prawda stara jak świat. Tę zasadę wyznaje Bob Holmes. Fotograf ma na swoim koncie masę nagród, trzykrotnie został okrzyknięty Podróżniczym Fotografem Roku, wydał ponad 40 książek oraz publikował niejednokrotnie w National Geographic. Kto lepiej może opowiedzieć o magii światła?

Holmes fotografował w wielu miejscach, lecz wszędzie szuka kilku rzeczy: historii ludzi, charakterystycznych bohaterów oraz genialnego światła. Jego głównym zajęciem jest fotografowanie ludzi. Jest on jednym z mistrzów, którzy podkreślają to, że doskonały portret z ciekawym światłem można zrobić właściwie wszędzie.

Bob pracuje przeważnie przy wykorzystaniu światła zastanego – w końcu w podróży trudno jest taszczyć ze sobą zestaw lamp i modyfikatorów. Opóźniałoby to zdecydowanie podróż i na pewno rozpraszałoby uwagę jego bohaterów, a nie o to chodzi w dokumencie.

Esencja rad Holmesa:

  1. Naucz się patrzeć na światło tak, jak robi to aparat.
  2. Istotną kwestią w zrobieniu dobrego zdjęcia jest brak zmartwień na jego temat.
  3. Aparat przeszkadza w fotografowaniu – im bardziej skupiasz się na ustawieniach, tym mniej uwagi poświęcasz tematowi.
  4. Zawsze przeprowadź research dotyczący tematu. Im mniej sprzętu weźmiesz, tym łatwiej będzie.
  5. Obserwacja jest najważniejszym aspektem fotografii. Dopiero później przychodzi sprzęt.
  6. Zawsze patrz na krawędzie swojego kadru i bądź świadomy jego zawartości.

Mistrz, odwiedzając wybrane przez siebie miejsce, szuka odpowiedniego kąta padania światła, po czym przechodzi do ustawienia modeli. Holmes podkreśla to, że rozpiętość tonalna widzenia ludzkiego oka, a to, co widzi aparat, to kompletnie inne kwestie i zawsze musimy mieć to na uwadze. Dzięki tej i kilku innym radom Boba z pewnością uda nam się zagrać atmosferą, podkreślając charakter całej sceny.


Włączając powyższe filmy, możecie skorzystać z automatycznego tłumacza Google – na pewno ułatwi on zrozumienie niektórych kwestii.


Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] "Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto? Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Zobacz to, co nieuchwytne - zdjęcia highspeed w domowym zaciszu 6 ciekawych sposobów na modyfikację światła twojej lampy błyskowej Pierwsze kroki strobisty - jak wykorzystać lampy systemowe w plenerze? Jaki papier wybrać do fotoksiążki? Pola eksploatacji – wszystko, co musisz o nich wiedzieć "Zapisz jako..." czyli opowieść o archiwizacji danych Natalia Taffarel tłumaczy teorię koloru w tym bezpłatnym poradniku Jak zbudować domowe studio z lampami systemowymi? Praktyczne rady na początek Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? 10 obiektywów do Nikona w przystępnej cenie, które warto sprawdzić Jak wybrać najlepszy dla siebie softbox? Proste fotograficzne sztuczki, które urozmaicą zdjęcie Gdzie leży granica między inspiracją, opracowaniem a plagiatem? Wiosenne portrety - kilka pomysłów do zrealizowania od zaraz Zagraniczne zlecenia fotograficzne – czy to się opłaca? Powody, dla których warto mieć przy sobie aparat [poradnik] Bezpłatny poradnik opracowany, by pomóc fotografom z zasięgami na Instagramie

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?