Mohamed Hakem wyjaśnia, o jakiej porze dnia najlepiej fotografować

Światło jest podstawą fotografii, o czym wszyscy wiemy. Bez niego nasze zdjęcia po prostu nie mogłyby powstać. Ale ilu z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo ten element wpływa na końcowy efekt i nastrój na zdjęciu? Mohamed Hakem pokazał to w dosadny sposób.

Południe

Południe (© Mohamed Hakem / www.hakemphotography.com)

Mohamed Hakem jest fotografem podróżniczym, który miał ostatnio okazję odwiedzić największą egipską oazę, Siwę. Podczas swojego pobytu w tym malowniczym miejscu postanowił przeprowadzić spokojny eksperyment, w którym chciał pokazać, jak wielkie znaczenie ma światło dla klimatu zdjęć. W tym celu wykonał 5 zdjęć o różnych porach dnia i nocy w ciągu 24 godzin. Wszystkie przedstawiają to samo miejsce.

Złota godzina

Siwa to największa oaza oraz również najbardziej odludniona enklawa, która znajduje się 50 kilometrów od granicy Egiptu. Jest znana z tego, że na jej terenie występują liczne przejawy starożytnej kultury kraju nad Nilem. Zamek, który widzicie na zdjęciach, powstał 900 lat przed budynkami u jego stóp. Sama nazwa oazy oznacza słowo ”matka”. Sam zamek był kiedyś miejscem, w którym mieszkała cała społeczność i broniła go przez ponad 800 lat.

Wracając do zdjęć – Hakem wie doskonale, że fotografowie często nie mają czasu, by wrócić w jedno miejsce kilka razy podczas swojej podróży, więc postanowił pokazać, że podczas planowania wycieczki warto przyłożyć się do dokładnego ustalenia godzin, w jakich chcemy fotografować.

10 minut po zachodzie słońca

Rezultatem eksperymentu są zdjęcia, które kompletnie różnią się charakterem. Możecie tu zobaczyć zamek i oazę od wczesnych godzin porannych , przez południe, złotą godzinę, chwilkę po zachodzie słońca oraz w środku nocy. Jak widzicie, na każdej fotografii gra coś innego – czy będą to chmury, charakter słońca, rozgwieżdżone niebo, czy ostre kształty budowli.

Północ

Pamiętajcie, by następnym razem dokładnie przemyśleć trasę wędrówki i dokładnie zaplanować, co, gdzie i o której godzinie będziecie fotografować. To, jak dobre będą zdjęcia, zależy tylko od was.

Zobacz również: Bajkowy świat Magdaleny Wasiczek

Wschód słońca

Mohamed Hakem fotografował przy pomocy aparatów Fujifilm X-Pro2 oraz Fujifilm X-T1. Więcej jego zdjęć znajdziecie na stronie internetowej oraz

.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Ślub na szczycie Mount Everest? Dlaczego nie! Zdjęcia są zachwycające Piękno rozkwitających kwiatów w filmie poklatkowym. Zobaczcie, jak powstał

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji