Firma Polaroid wykupiona przez polskiego inwestora. Czy nadchodzi natychmiastowa rewolucja?

Sławomir Smołokowski, który posiada w swoim kapitale większościowy udział w firmie Impossible Project, właśnie wykupił firmę Polaroid. Jego syn Oskar jest prezesem IP oraz wielkim miłośnikiem fotografii natychmiastowej. Jak dalej potoczą się losy legendy?

Firma Polaroid była własnością PLR IP Holdings, LLC. Spółka została wykupiona przez grupę inwestorów, prowadzoną przez rodzinę Smołokowskich. Jeśli nic wam nie mówi to nazwisko, czas nadrobić zaległości. Nowy właściciel nabył 100 proc. udziałów 5 maja 2017 roku, lecz ogłoszono to dopiero 12 maja.

Kim jest Sławomir Smołokowski?

Sławomir (Wiaczesław) Smołokowski jest polskim przedsiębiorcą pochodzenia ukraińskiego. W latach 90. wraz ze swoim partnerem biznesowym Grzegorzem Jankilewiczem dorobili się fortuny na handlu ropą. Stworzyli oni imperium paliwowe Mercuria Group. Przedsiębiorca zajmuje 27. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków 2017 magazynu "Forbes", z majątkiem w wysokości 1,07 mld złotych.

Smołokowski jest również właścicielem większości udziałów w Impossible Project. Tą firmą zarządza natomiast jego syn – Oskar Smołokowski, który jest ogromnym miłośnikiem fotografii natychmiastowej i wierzy, że jej popularność ponownie rozkwitnie w świecie obrazowania. To właśnie on jest odpowiedzialny za wypuszczenie na rynek aparatu Impossible I-1 oraz coraz nowszych wkładów do aparatów typu SX-70 i Polaroid 600.

Impossible Project i Polaroid

Polaroid to legenda świata fotografii. Wszyscy kojarzymy niedoskonałe zdjęcia, które mogliśmy mieć chwilę po ich zrobieniu w postaci fizycznej, unikatowej odbitki. Niestety, w Polsce ta technika nie była specjalnie popularna ze względu na problemy z dostępnością materiałów oraz ich ceną.

Jesteśmy zaszczyceni, mogąc powitać nowego właściciela rodziny Polaroid i podekscytowani tym, że będziemy mogli napisać nowy rozdział w historii naszej marki.

Scott Hardy, prezes firmy Polaroid

Rok 2017 jest wyjątkowy dla Polaroida – nie tylko dlatego, że właśnie mija 80. rocznica istnienia firmy. W 2008 roku Smołokowski wykupił za 3,1 miliona dolarów ostatnią fabrykę Polaroida w holenderskim mieście Enschede i wyłożył fundusze na utrzymanie legendy przy życiu. Miało to miejsce po tym, jak firma ogłosiła zaprzestanie produkowania materiałów natychmiastowych. W grudniu 2014 roku inwestor nabył większościowy udział firmy od ówczesnego właściciela (Pohlad) za 70 milionów dolarów.

Co to wszystko oznacza?

Sprawa jest prosta — nadchodzi natychmiastowa rewolucja. Zgaszone kolory, rozmyta, bajkowa estetyka i nie do końca przewidywalne efekty to to, co kochają miłośnicy polaroidów.

Większość dawnych produktów Polaroida zostało wycofanych z produkcji, lecz legenda firmy wciąż trwa dzięki umowom licencyjnym. Obecnie jej produkty są sprzedawane w ponad 100 000 sklepów w krajach na całym świecie. Siedziba firmy pozostanie w mieście Minnetonka w stanie Minnesota.

Nie wiemy jeszcze czy nowe produkty będą miały na sobie znane nam stare logo ani jak będzie wyglądała dokładna przyszłość projektu Impossible Project. Wiemy jednak, że wszystko jest na dobrej drodze do odrodzenia kultu fotografii natychmiastowej.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Adobe Lightroom 4.1 RC2: jeszcze mniej błędów Sprzętowe nowości tygodnia (16-22.11) EPSON International Pano Awards 2015 - najlepsze panoramy nagrodzone Darmowe foto warsztaty dla młoodych mam Dzięki algorytmowi Google, automatyczne podpisywanie i tagowanie zdjęć to tylko kwestia czasu Adobe Camera Raw 6.7 Release Candidate gotowy do pobrania Instagram ukryje "nieodpowiednie treści" w wynikach wyszukiwania DJI Osmo - obiecująca kamera 4K ze zintegrowanym gimbalem Adobe Lightroom CC 2015.8 wnosi nową funkcję Reference View oraz wiele innych Co autor miał na myśli? Bezsensowne aparaty znanych firm Plotki: kolejny ślad aparatu typu CKWO od Canona Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcie dnia. Putin zanurzający się w lodowatej wodzie z okazji Święta Chrztu Pańskiego Protestujący pod Kapitolem w USA zniszczyli sprzęt dziennikarski warty krocie Fotoreporterzy znowu potraktowani gazem przez policję podczas strajku Fujifilm Pro 400H nie będzie więcej produkowany. To smutny dzień dla fotografów Zdjęcie dnia. Giewont nocą. Internauci: aż chce się tam być Zdjęcie dnia. Protesty po aresztowaniu Nawalnego trwają pomimo -52 stopni Zdjęcie dnia. Szokujący raport na temat Domów Matki i Dziecka w Irlandii Surrealistyczne kolaże artystki pokazujące połączenia wizualne między niezwiązanymi rzeczami USA. Żołnierze pilnują Kapitolu. Zobacz niezwykłe zdjęcia USA. 250 tys. dolarów kary i więzienie dla operatora drona? Chodzi o "niebezpieczną operację" Autor znanego zdjęcia "Napalm girl" zaatakowany w Waszyngtonie Zdjęcie dnia. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej