Sony idzie w szeroki kąt i prezentuje dwa zoomy Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM oraz Sony FE 12-24 mm f/4 G

Sony konsekwentnie rozwija system obiektywów do swoich pełnoklatkowych bezlusterkowców. Tym razem japoński koncern zaprezentował dwa szerokokątne zoomy Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM oraz Sony FE 12-24 mm f/4 G.

Sony FE 12-24 mm f/4 G / Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM

Sony FE 12-24 mm f/4 G / Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM

Jeszcze niedawno niektórzy fotografowie narzekali na dość ubogi system obiektywów do pełnoklatkowych korpusów Sony. Jednak Sony nie odpuszcza i po ciekawych portretówkach prezentuje kolejne obiektywy, tym razem szerokokątne zoomy, które są dedykowane do pełnoklatkowych bezlusterkowców.

Sony FE 16–35 mm f/2.8 GM

Pierwszy z nich to Sony FE 16–35 mm f/2.8 GM, czyli jasny obiektyw szerokokątny uzupełniający zoomy f/2.8 o ogniskowych 24–70mm i 70–200 mm z linii GM. Obiektyw tego typu często gości w torbie zawodowych fotografów i jest jednym z ulubionych szkieł do krajobrazu czy architektury.

Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM

W konstrukcji optycznej wykorzystano pięć soczewek asferycznych, w tym dwie opracowane przez Sony soczewki XA (extreme aspherical). Redukują one aberracje i zapewniają maksymalną rozdzielczość w całym zakresie ustawień ogniskowej i przysłony. Na szczególną uwagę w nowym obiektywie Sony FE 16–35 mm f/2.8 GM zasługuje przednia soczewka XA — największa ze wszystkich wprowadzonych dotąd do produkcji. Dwie soczewki ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) ograniczają z kolei aberrację chromatyczną, a powłoka Sony Nano AR tłumi wewnętrzne odbicia, nadając obrazowi maksymalny kontrast i wyrazistość. Zastosowana w obiektywie 11-listkowa przysłona ma kształt niemal idealnego koła w całym zakresie ustawień, a jej połączenie ze wspomnianą już soczewką XA umożliwia ostre odwzorowanie głównego motywu i piękne, miękkie rozmycie tła.

Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM

Lista wyposażenia obejmuje również dwa silniki DDSSM (Direct Drive Super Sonic Wave Motor), które współtworzą szybujący mechanizm nastawiania ostrości i zapewniają jego szybką oraz cichą pracę. Taka konstrukcja ma się znakomicie sprawdzać zarówno przy fotografowaniu jak i filmowaniu. Obiektyw Sony FE 16–35 mm f/2.8 GM jest również odporny na pył i wilgoć. Zawierająca fluor powłoka przedniej soczewki przeciwdziała gromadzeniu się kurzu i tłuszczu oraz ułatwia ich usuwanie. Na obiektywie znajduje się również personalizowany przycisk blokady ostrości. Obiektyw będzie dostępny od sierpnia w cenie około 9000 zł.

Sony FE 12–24 mm f/4 G

Drugi zaprezentowany obiektyw to najszerszy obiektyw systemowy do bezlusterkowców Sony FE 12–24 mm f/4 G. Do napędu autofokusu obiektyw wykorzystuje silnik DDSSM (Direct Drive Super Sonic Wave Motor), który zapewnia szybką oraz cichą pracę. Obiektyw oferuje wewnętrzne ogniskowanie, więc przenia soczewka nie porusza się podczas ostrzenia, co jest przydatne np. podczas filmowania.

Sony FE 12-24 mm f/4 G

Obiektyw podobnie jak 16–35 mm f/2.8 GM jest odporny na pył i wilgoć i oferuje powłokę Nano AR, która tłumi wewnętrzne odbicia, co jest bardzo ważne przy obiektywach szerokokątnych. Obiektyw oferuje 7-listkową przysłonę z zaokrąglonymi listkami. Użytkownik ma także do dyspozycji personalizowany przycisk blokady ostrości oraz przełącznik trybu ostrości. W konstrukcji optycznej wykorzystano cztery soczewki asferyczne, jeden element Super ED i trzy ED. Obiektyw wyróżnia się też niedużą wagą, zaledwie 565 g. Obiektyw będzie dostępny od sierpnia w cenie około 7000 zł.

Sony FE 12-24 mm f/4 G
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Sprzęt:

Wyciekła specyfikacja nowego stabilizowanego flagowca Fujifilm X-H1 Patent Samsunga może zrewolucjonizować selfie? Nowe funkcje w aparacie Fujifilm X-T1 dzięki aktualizacji oprogramowania Spider Camera Holster - dla szybkostrzelnych fotografów 256 GB na jednym Kingstonie DataTraveler 300 AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G - nowy klasyk wśród obiektywów Samyang prezentuje nowe wersje obiektywów: 14 mm f/2.8 oraz 85 mm f/1.4 Nikon D400 ? 14,3 mp i video HD 1080p ? Panasonic ADA - nośnik na 50 lat Pure Energy - alkaliczne baterie w technologii RAM, które można ładować BenQ PV270 to nowy monitor z matrycą IPS o 99% pokryciu przestrzeni Adobe RGB AF-S Nikkor 400mm f/2.8E FL ED VR - jasny i lekki superteleobiektyw

Popularne w tym tygodniu:

Harman Technologies wydaje tradycyjną "małpkę". Ma po prostu robić zdjęcia Ricoh prezentuje 3 odświeżone szkła do Pentaxa: 31/1.8, 43/1.9 oraz 77/1.8 w limitowanych wersjach Koniec wymiany komputera co chwilę? Ten modułowy laptop to zbawienie dla fotografów Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary z mocowaniem L oraz Sony już jest! Canon EOS M50 Mark II: Skoncentrowany na mediach społecznościowych Sony FX3 to kamera do zadań specjalnych w małym korpusie. Wygląda niepozornie NONS SL42 Mark II to natychmiastowa lustrzanka z mocowaniem Canon EF Xencelabs prezentuje interesujący tablet. Czy będzie alternatywą dla Wacoma?