Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017

Grand Press Photo 2017 to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce. Zobaczcie nagrodzone prace i zdjęcie roku.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To prestiżowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo - w tym roku jest to Francesco Zizola z agencji NOOR. Należy on do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Jako fotograf pracuje od 1981 roku. Od 1986 roku dokumentuje największe światowe wydarzenia. Pracował dla dwóch włoskich agencji fotograficznych: Lucky Star i Contrasto, był nominowanym członkiem agencji Magnum Photos. Jest laureatem wielu nagród - zwycięzcą World Press Photo 1997, aż dziesięciu nagród w tym konkursie i czterech w Picture of the Year International. Jest współzałożycielem agencji NOOR. Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

Zdjęcie Roku

Główną nagrodą w konkursie Grand Press Photo 2017 jest 10 tysięcy złotych. Otrzymała je Anna Bedyńska za zdjęcie "Wasli i jego matka", które opowiada o trudnej historii niesłusznie skazanego, który nie przyznał się do morderstwa, przez co musiał odsiedzieć dużo dłuższy wyrok. Jego matka także przeżywała horror, a zdjęcie jest częścią większego cyklu na ten temat.

Moskwa. Wasilij miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się̨ do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat – i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała się w walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa. 25 kwietnia 2016

Zdjęcia pojedyncze w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret

Spośród 5,2 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Nagrody zostały przyznane w grupie zdjęć pojedynczych w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W grupie reportaży w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie.

Fotoreportaż  - I miejsce w kategorii WYDARZENIA

Fotoreportaż — I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Fotoreportaż — I miejsce w kategorii LUDZIE

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Projekt dokumentalny

Osobną kategorią jest Projekt dokumentalny. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej dwa lata. Powinny były one dotyczyć jakiegoś obszaru życia społecznego, politycznego, gospodarczego, historii, kultury itp. — czyli reprezentować fotografię prasową, dokumentalną.

Portfolio

To nowa kategoria w konkursie — jedyna dla fotografów amatorów. Mogli w niej konkurować fotografowie, którzy uczą się w szkołach fotograficznych, na wydziałach i kierunkach ze specjalizacją fotografia i w ramach tej nauki zajmują się fotografią dokumentalną i reporterską. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest aktualna nauka w takiej placówce. Jeden autor mógł zgłosić jedno portfolio składające się z maksymalnie 15 zdjęć. Na konkurs zgłoszono 21 prac. W kategorii Portfolio przyznana została jedna główna nagroda, którą otrzymała Katarzyna Mrugała za projekt poświęcony codzienności macierzyństwa.

Nagroda Nikona

Iran. Jezioro Urmia, do niedawna drugie największe słone jezioro świata, w ciągu ostatnich trzech dekad w wyniku katastrofy ekologicznej straciło większą część powierzchni. Nadmierna irygacja terenów rolniczych i zwiększone zapotrzebowanie na wodę w rozrastających się miastach leżących w dorzeczach rzek wpadających do jeziora zaburzyły bilans wodny, powodując wysychanie tego zbiornika. W pobliżu grobli, gdzie jest najłatwiejszy dostęp do jeziora, turyści wykorzystują resztki jego potencjału, zażywając słonych kąpieli pomagających w leczeniu stawów i schorzeń skórnych. (Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu). 28 sierpnia 2016

Photo Book

To osobny konkurs na fotograficzną książkę roku. W tej kategorii została wręczona tylko jedna nagroda: Photo Book of The Year 2016. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski. Oceniano publikacje, które zostały wydane na polskim rynku w 2016 roku. Na konkurs zgłoszono 16 książek — do finału przeszły trzy pozycje. Jury brało pod uwagę jakość prezentowanej fotografii, oprawę graficzną i poziom edytorski wydania. Nagrodę Photo Book of The Year 2016 otrzymała książka Adama Lacha "Nibyland".

Autorka wierszy: Nadia Smolarkiewicz Wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich Czerwiec 2016 Projekt Nibyland to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. To zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach – a jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności. Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni odnajdujemy wiele osobliwości. Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Dopełnienie fotografii stanowią wiersze napisane przez 12-letnią dziewczynkę, mieszkankę wsi Węgierki, która w niezwykły sposób interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

Źródło: Grandpressphoto

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

50 galerii z 15 krajów wystawi się podczas festiwalu Photofairs Shanghai 6 kamer GoPro, rollercoaster i planeta z filmu Czy w DxO OpticsPro 11 są najlepsze algorytmy odszumiania na rynku? Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia ACDSee Pro 4 za darmo do 2011 roku Niesamowite portrety sów [galeria] 11 obiektywów Fujinon w najnowszej promocji Caschback Cieńszy więc lepszy? Czym fotografują Japończycy? Klasa mistrzowska - nowy projekt "Akademii 5 klatek" Idealny prezent dla fotografa... Etiuda ?List?, czyli młodzi filmowcy i Panasonic Lumix GH1 [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Powstanie Warszawskie: Mikołaj Kaczmarek przywraca kolory historycznych zdjęć TVP pokazuje fałszywe zdjęcie z Białorusi. Wpadkę zalicza też posłanka Kinga Gajewska Polacy ignorują COVID-19. Widać to na nagraniach Gorąco na Białorusi po wyborach prezydenckich. Zdjęcie ikoną wolty Białoruś: Zamieszki trwają. Pokazują to fotoreporterzy Reutersa Bejrut: Pozowała do zdjęć ślubnych tuż przed wybuchem. Fotograf ujął wszystko Hakerzy wykradli 10TB danych z chmury Canona. Utracono zdjęcia klientów Darmowa baza danych 2 mln zdjęć. Unsplash udostępnił dwie paczki