Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017

Grand Press Photo 2017 to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce. Zobaczcie nagrodzone prace i zdjęcie roku.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To prestiżowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo - w tym roku jest to Francesco Zizola z agencji NOOR. Należy on do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Jako fotograf pracuje od 1981 roku. Od 1986 roku dokumentuje największe światowe wydarzenia. Pracował dla dwóch włoskich agencji fotograficznych: Lucky Star i Contrasto, był nominowanym członkiem agencji Magnum Photos. Jest laureatem wielu nagród - zwycięzcą World Press Photo 1997, aż dziesięciu nagród w tym konkursie i czterech w Picture of the Year International. Jest współzałożycielem agencji NOOR. Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

Zdjęcie Roku

Główną nagrodą w konkursie Grand Press Photo 2017 jest 10 tysięcy złotych. Otrzymała je Anna Bedyńska za zdjęcie "Wasli i jego matka", które opowiada o trudnej historii niesłusznie skazanego, który nie przyznał się do morderstwa, przez co musiał odsiedzieć dużo dłuższy wyrok. Jego matka także przeżywała horror, a zdjęcie jest częścią większego cyklu na ten temat.

Moskwa. Wasilij miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się̨ do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat – i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała się w walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa. 25 kwietnia 2016

Zdjęcia pojedyncze w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret

Spośród 5,2 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Nagrody zostały przyznane w grupie zdjęć pojedynczych w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W grupie reportaży w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie.

Fotoreportaż  - I miejsce w kategorii WYDARZENIA

Fotoreportaż — I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Fotoreportaż — I miejsce w kategorii LUDZIE

Zobacz również: Oto fotografie natury, która nie przestaje zachwycać

Projekt dokumentalny

Osobną kategorią jest Projekt dokumentalny. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej dwa lata. Powinny były one dotyczyć jakiegoś obszaru życia społecznego, politycznego, gospodarczego, historii, kultury itp. — czyli reprezentować fotografię prasową, dokumentalną.

Portfolio

To nowa kategoria w konkursie — jedyna dla fotografów amatorów. Mogli w niej konkurować fotografowie, którzy uczą się w szkołach fotograficznych, na wydziałach i kierunkach ze specjalizacją fotografia i w ramach tej nauki zajmują się fotografią dokumentalną i reporterską. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest aktualna nauka w takiej placówce. Jeden autor mógł zgłosić jedno portfolio składające się z maksymalnie 15 zdjęć. Na konkurs zgłoszono 21 prac. W kategorii Portfolio przyznana została jedna główna nagroda, którą otrzymała Katarzyna Mrugała za projekt poświęcony codzienności macierzyństwa.

Nagroda Nikona

Iran. Jezioro Urmia, do niedawna drugie największe słone jezioro świata, w ciągu ostatnich trzech dekad w wyniku katastrofy ekologicznej straciło większą część powierzchni. Nadmierna irygacja terenów rolniczych i zwiększone zapotrzebowanie na wodę w rozrastających się miastach leżących w dorzeczach rzek wpadających do jeziora zaburzyły bilans wodny, powodując wysychanie tego zbiornika. W pobliżu grobli, gdzie jest najłatwiejszy dostęp do jeziora, turyści wykorzystują resztki jego potencjału, zażywając słonych kąpieli pomagających w leczeniu stawów i schorzeń skórnych. (Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu). 28 sierpnia 2016

Photo Book

To osobny konkurs na fotograficzną książkę roku. W tej kategorii została wręczona tylko jedna nagroda: Photo Book of The Year 2016. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski. Oceniano publikacje, które zostały wydane na polskim rynku w 2016 roku. Na konkurs zgłoszono 16 książek — do finału przeszły trzy pozycje. Jury brało pod uwagę jakość prezentowanej fotografii, oprawę graficzną i poziom edytorski wydania. Nagrodę Photo Book of The Year 2016 otrzymała książka Adama Lacha "Nibyland".

Autorka wierszy: Nadia Smolarkiewicz Wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich Czerwiec 2016 Projekt Nibyland to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. To zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach – a jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności. Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni odnajdujemy wiele osobliwości. Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Dopełnienie fotografii stanowią wiersze napisane przez 12-letnią dziewczynkę, mieszkankę wsi Węgierki, która w niezwykły sposób interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

Źródło: Grandpressphoto

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Nikon D820 - system AF z D5, matryca 45 Mpix. Czy doniesienia się potwierdzą? Cashback na 100-lecie Nikona. Zaoszczędź 215 zł na body i do 900 zł na obiektywie "Pentax 645Z + obiektyw za 1 zł” - najnowsza promocja Pentax Polska Firma Polaroid wykupiona przez polskiego inwestora. Czy nadchodzi natychmiastowa rewolucja? Wystawa "Gordon Parks: Aparat to moja broń" już od 2 czerwca we Wrocławiu "Wszyscy Jesteśmy Fotografami!" - cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii tym razem w Krakowie Canon EOS 6D Mark II na horyzoncie - oto wszystko, co wiemy o nadchodzącym aparacie Ważna aktualizacja oprogramowania do aparatów Olympus wprowadza wiele zmian Mistrz kreacji, Tim Walker, zrealizuje kalendarz Pirelli 2018 Nabór do konkursu National Geographic Travel Photographer od the Year 2017 rozpoczęty. Oto najlepsze prace z dotychczas zgłoszonych Exif.co to strona do prezentowania zdjęć, która ochroni wasze zdjęcia Capture One 10.1, czyli obsługa PSD i lepsze wsparcie dla matryc X-Trans Tegoroczny Fotofestiwal w Łodzi odbędzie się pod tytułem ”Dasz wiarę?” Rynek fotografii ślubnej w liczbach Nikon pozywa Zeissa. O co poszło? Sony na drugim miejscu wśród pełnoklatkowych aparatów z wymienną optyką Canon wprowadza C-Log do EOS-a 5D Mark IV, filmowcy będą zachwyceni Pokaż swoją starą torbę fotograficzną, a my damy ci nową. I dajemy! Syryjski fotograf ryzykował swoje życie, by uratować chłopca Kryzys ekonomiczny dotyka kolejne firmy. Co będzie z markami Pentax i Ricoh? Jedyna w Polsce wystawa Vivian Maier zawita niedługo do Tarnowa iPORTFOLIO to polskie rozwiązanie dla osób chcących zaprezentować swoje prace Warsztaty fotoreportażu „Pociągiem po Ukrainie” z Tokiną

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę Fotografie zwycięzców konkursu fotograficznego „Our World is Beautiful 2017” do zobaczenia w Warszawie Adobe pokazało Lightrooma Classic CC, Macphun nie pozostaje bierny i zapowiada swój manager zdjęć W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy!