Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017

Grand Press Photo 2017 to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce. Zobaczcie nagrodzone prace i zdjęcie roku.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To prestiżowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo - w tym roku jest to Francesco Zizola z agencji NOOR. Należy on do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Jako fotograf pracuje od 1981 roku. Od 1986 roku dokumentuje największe światowe wydarzenia. Pracował dla dwóch włoskich agencji fotograficznych: Lucky Star i Contrasto, był nominowanym członkiem agencji Magnum Photos. Jest laureatem wielu nagród - zwycięzcą World Press Photo 1997, aż dziesięciu nagród w tym konkursie i czterech w Picture of the Year International. Jest współzałożycielem agencji NOOR. Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

Zdjęcie Roku

Główną nagrodą w konkursie Grand Press Photo 2017 jest 10 tysięcy złotych. Otrzymała je Anna Bedyńska za zdjęcie "Wasli i jego matka", które opowiada o trudnej historii niesłusznie skazanego, który nie przyznał się do morderstwa, przez co musiał odsiedzieć dużo dłuższy wyrok. Jego matka także przeżywała horror, a zdjęcie jest częścią większego cyklu na ten temat.

Moskwa. Wasilij miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się̨ do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat – i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała się w walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa. 25 kwietnia 2016

Zdjęcia pojedyncze w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret

Spośród 5,2 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Nagrody zostały przyznane w grupie zdjęć pojedynczych w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W grupie reportaży w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie.

Fotoreportaż  - I miejsce w kategorii WYDARZENIA

Fotoreportaż — I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Fotoreportaż — I miejsce w kategorii LUDZIE

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Projekt dokumentalny

Osobną kategorią jest Projekt dokumentalny. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej dwa lata. Powinny były one dotyczyć jakiegoś obszaru życia społecznego, politycznego, gospodarczego, historii, kultury itp. — czyli reprezentować fotografię prasową, dokumentalną.

Portfolio

To nowa kategoria w konkursie — jedyna dla fotografów amatorów. Mogli w niej konkurować fotografowie, którzy uczą się w szkołach fotograficznych, na wydziałach i kierunkach ze specjalizacją fotografia i w ramach tej nauki zajmują się fotografią dokumentalną i reporterską. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest aktualna nauka w takiej placówce. Jeden autor mógł zgłosić jedno portfolio składające się z maksymalnie 15 zdjęć. Na konkurs zgłoszono 21 prac. W kategorii Portfolio przyznana została jedna główna nagroda, którą otrzymała Katarzyna Mrugała za projekt poświęcony codzienności macierzyństwa.

Nagroda Nikona

Iran. Jezioro Urmia, do niedawna drugie największe słone jezioro świata, w ciągu ostatnich trzech dekad w wyniku katastrofy ekologicznej straciło większą część powierzchni. Nadmierna irygacja terenów rolniczych i zwiększone zapotrzebowanie na wodę w rozrastających się miastach leżących w dorzeczach rzek wpadających do jeziora zaburzyły bilans wodny, powodując wysychanie tego zbiornika. W pobliżu grobli, gdzie jest najłatwiejszy dostęp do jeziora, turyści wykorzystują resztki jego potencjału, zażywając słonych kąpieli pomagających w leczeniu stawów i schorzeń skórnych. (Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu). 28 sierpnia 2016

Photo Book

To osobny konkurs na fotograficzną książkę roku. W tej kategorii została wręczona tylko jedna nagroda: Photo Book of The Year 2016. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski. Oceniano publikacje, które zostały wydane na polskim rynku w 2016 roku. Na konkurs zgłoszono 16 książek — do finału przeszły trzy pozycje. Jury brało pod uwagę jakość prezentowanej fotografii, oprawę graficzną i poziom edytorski wydania. Nagrodę Photo Book of The Year 2016 otrzymała książka Adama Lacha "Nibyland".

Autorka wierszy: Nadia Smolarkiewicz Wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich Czerwiec 2016 Projekt Nibyland to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. To zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach – a jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności. Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni odnajdujemy wiele osobliwości. Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Dopełnienie fotografii stanowią wiersze napisane przez 12-letnią dziewczynkę, mieszkankę wsi Węgierki, która w niezwykły sposób interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

Źródło: Grandpressphoto

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

30 nowych darmowych presetów do Lightrooma od kolejnego ambasadora Fujifilm Prix de la Photographie Paris 2014. Polacy wśród nagrodzonych Platforma społecznościowa EyeEm, może okazać się następcą Flickra Drony DJI będą wykrywać samoloty w pobliżu. Chodzi o bezpieczeństwo DJI wypożyczy drona Mavic Pro za darmo, jeśli będziesz chciał wziąć udział w konkursie National Geographic Jak okiełznać kuchnię po męsku? Teraz dzięki Google Photos będziecie mogli stworzyć swoje GIF-y Ruszył Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej Nowa lampa Indra 500LC jest kierowana do systemu Canon Antyprzewodnik turystyczny, czyli Polska lat 90. według Michała Wasążnika Nowe prawo UE dotyczące dronów. Będą rejestrowane Na straganie w dzień targowy...

Popularne w tym tygodniu:

Tak roznosi się koronawirus SARS-CoV-2. Pokazała to ultraczuła kamera Sony: 100 mln dolarów na walkę ze skutkami pandemii. Również dla artystów Portret Audrey Hepburn ląduje na aukcji w Warszawie Ilford wstrzymuje produkcję materiałów światłoczułych. Rób zapasy, póki są Razem 2020: Fotografowie pomagają w walce ze skutkami koronawirusa Fujifilm zacznie testy leku na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych Sony otwiera osobną firmę, która będzie zajmowała się fotografią