Te proste animacje pomogą wam zrozumieć podstawy fotografii tradycyjnej

Firma Ilford jest jednym z czołowych graczy na rynku fotografii tradycyjnej. W swojej ofercie ma szeroką gamę czarno-białych materiałów światłoczułych, papierów oraz chemii. Oto kilka prostych animacji, które ułatwią wam zrozumienie, jak to wszystko działa.

Zawsze, gdy trafiam na temat fotografii tradycyjnej, zauważam, że przeżywa ona obecnie swoisty renesans. Tuż obok technik szlachetnych, jak mokry kolodion czy technika suchej płyty, ogromnym powodzeniem cieszy się czarno-biała fotografia negatywowa. Firma Ilford jest jednym z czołowych producentów potrzebnych do tego materiałów.

Jak działa klasyczny aparat fotograficzny?

Moja przygoda z Ilfordem zaczęła się kilka lat temu na studiach, gdy w moje ręce wpadł Ilford HP5 – doskonały, ostry, czarno-biały film z klasyczną strukturą ziarna. Charakteryzuje się on czułością natywną 400 oraz ogromnymi możliwościami forsowania (bez większego problemu nawet do 3200). Jest to ulubiony materiał wielu fotografów – nie tylko reporterów, którzy umiłowali sobie estetykę Kodaka TRI-X.

Formaty filmów

W ofercie Ilforda znajdziemy również niskoczułe filmy, jak Ilford Pan F, o czułości 50 oraz Ilford FP4. Oczywiście nie brakuje tu negatywów czarno-białych, które wykorzystują nowszą technologię i oparte są na emulsji ze strukturą kryształów T. Mówimy tu o filmach z serii Delta. Są one bardziej kontrastowe, jeszcze ostrzejsze, a ich ziarno jest znacznie drobniejsze.

Czułość filmów

Co jeszcze wyróżnia Ilforda? Gama błon ciętych do aparatów wielkoformatowych oraz papiery zmienno- i stałogradacyjne. To obecnie chyba jedyny producent materiałów tradycyjnych, który oferuje tak wielki wybór. Filozofia firmy traktuje o tworzeniu ich produktów z pasją, co potwierdzają krótkie animacje, będące wprowadzeniem do fotografii tradycyjnej.

Przysłona

Czas otwarcia migawki

Wywoływanie pierwszego filmu

Co będzie potrzebne w ciemni?

Jak działa powiększalnik?

Bezpieczeństwo w ciemni

Tworzenie fotografii

Podstawy fotografii otworkowej

Zobacz również: 5 najczęstszych błędów Lightroom

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] "Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto? Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Zobacz to, co nieuchwytne - zdjęcia highspeed w domowym zaciszu 6 ciekawych sposobów na modyfikację światła twojej lampy błyskowej Pierwsze kroki strobisty - jak wykorzystać lampy systemowe w plenerze? Co daje zaklejanie logo? Czy w dzisiejszych czasach ma to w ogóle sens? Magia wielu zdjęć z National Geographic tkwi w świetle. Zobacz, jak je opanować Zostań mistrzem fotografowania smartfonem dzięki bezpłatnym poradnikom Apple'a Najlepsze obiektywy makro na wiosenne zdjęcia “How I Got The Shot” to poradnik, w którym zajrzymy za kulisy sesji fotograficznych Dlaczego plan sesji zdjęciowej jest taki ważny? Podpowiadamy, jak go zrobić Jaki papier wybrać do fotoksiążki? Pola eksploatacji – wszystko, co musisz o nich wiedzieć "Zapisz jako..." czyli opowieść o archiwizacji danych Natalia Taffarel tłumaczy teorię koloru w tym bezpłatnym poradniku Jak zbudować domowe studio z lampami systemowymi? Praktyczne rady na początek Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? 10 obiektywów do Nikona w przystępnej cenie, które warto sprawdzić Jak wybrać najlepszy dla siebie softbox?

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach? Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? Pełna klatka, APS-C, a może coś jeszcze? Jaki format matrycy wybierasz i dlaczego?