Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami

Wielu retuszerów specjalizuje się w ręcznym koloryzowaniu czarno-białych fotografii. Taka praca zajmuje dużo czasu i potrzeba tu naprawdę ogromnej wiedzy. W zeszłym roku Richard Zhang opracował algorytm, który automatyzuje ten proces. Zobaczcie, co potrafi jego ulepszona wersja.

Niespełna rok temu usłyszeliśmy o algorytmie zaawansowanej analizy zdjęć, który potrafił się uczyć rozumienia koloru i automatycznie wlewać barwy w czarno-białe zdjęcia. Za jego rozwój był odpowiedzialny Richard Zhang z kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkley. Niestety, gdy wtedy sprawdzaliśmy jego działanie, nie było ono specjalnie zadowalające.

Ta strona sprawi, że wasze czarno-białe zdjęcia staną się kolorowe

Tak, dobrze przeczytaliście – czarnobiel na kolor! Przeważnie konwertujemy zdjęcia w drugą stronę – kolor staje się naszymi czarno-białymi…

Obecnie Zhang ze swoim zespołem postanowił opracować program, a nie tylko aplikację internetową, gdzie koloryzowanie zdjęć nie będzie przebiegało w pełni automatycznie. Dzięki iColor użytkownik może kontrolować cały proces, dzięki czemu końcowy efekt powinien być znacznie lepszy.

W najnowszej wersji algorytmu kontrola polega na umieszczeniu znaczników na zdjęciu i dobieraniu koloru – można to zrobić za pomocą sugerowanej palety lub wybrać kolor ręcznie. Dzięki temu fotografia nabierze innego wyrazu, a my będziemy mogli dowolnie nią manipulować. Wprowadzenie ręcznego trybu korekcji barwnej na pewno spodoba się retuszerom zajmującym się profesjonalnie koloryzacją – może to stanowić bazę, podgląd do dalszej pracy.

Naukowy opis, zawierający wszystkie szczegóły procesu, znajdziecie na GitHubie, gdzie Zhang tłumaczy działanie algorytmu i programu krok po kroku. Jeśli chcecie sprawdzić na własnych zdjęciach, jak działa iColor, przygotujcie się na trochę grzebania w ustawieniach. Program możecie bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

W każdym kocie czai się zło. Zobacz przekomiczne zdjęcia Sesja z dziećmi to nic trudnego? Jesteście w ogromnym błędzie Co się dzieje, gdy para postanawia nie zatrudniać profesjonalnego fotografa ślubnego Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona" Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Jak sprawdził się dron DJI Mavic Pro na norweskim fiordzie? Mylić się jest rzeczą ludzką. Fotograf pomylił klientów i zrobił zdjęcia zaręczyn innej pary Starsza pani szła ulicą. Jedno zdjęcie zmieniło ją w ikonę mody Tak wygląda Saturn. Sonda Cassini znalazła się bliżej niż kiedykolwiek CROZ to minimalistyczny aparat, który sam poskładasz Ten rig z w połączeniu z 6 Panasonikami GX80 pozwolił na nagranie wideo 360 w 12K Fotografka wojenna ujęła na zdjęciach ostatnie chwile swojego życia

Popularne w tym tygodniu:

Śruba łodzi ucięła ogon waleniowi. Fotografka apeluje do ludzi Chcesz robić zdjęcia z ISS? Bilet kosztuje jedyne 60 mln dolarów Filmowanie GoPro w żółwim tempie wcale nie jest takie wolne Kot pod opieką fotografa. To musiało się tak skończyć Nowy algorytm SI sprawi, że zdjęcia ożyją To się nazywa stabilizacja! Pustułka zawisła w powietrzu Idealne wyczucie czasu. Zrobiła zdjęcie, gdy mewa wyrwała jej kanapkę Piłeś? Nie polatasz dronem w Japonii Negative Lab Pro 2.0: skanowanie negatywów jeszcze nigdy nie było tak łatwe Dziwne morskie stworzenia, o których istnieniu nie wiedziałeś