Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami

Wielu retuszerów specjalizuje się w ręcznym koloryzowaniu czarno-białych fotografii. Taka praca zajmuje dużo czasu i potrzeba tu naprawdę ogromnej wiedzy. W zeszłym roku Richard Zhang opracował algorytm, który automatyzuje ten proces. Zobaczcie, co potrafi jego ulepszona wersja.

Niespełna rok temu usłyszeliśmy o algorytmie zaawansowanej analizy zdjęć, który potrafił się uczyć rozumienia koloru i automatycznie wlewać barwy w czarno-białe zdjęcia. Za jego rozwój był odpowiedzialny Richard Zhang z kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkley. Niestety, gdy wtedy sprawdzaliśmy jego działanie, nie było ono specjalnie zadowalające.

Ta strona sprawi, że wasze czarno-białe zdjęcia staną się kolorowe

Tak, dobrze przeczytaliście – czarnobiel na kolor! Przeważnie konwertujemy zdjęcia w drugą stronę – kolor staje się naszymi czarno-białymi…

Obecnie Zhang ze swoim zespołem postanowił opracować program, a nie tylko aplikację internetową, gdzie koloryzowanie zdjęć nie będzie przebiegało w pełni automatycznie. Dzięki iColor użytkownik może kontrolować cały proces, dzięki czemu końcowy efekt powinien być znacznie lepszy.

W najnowszej wersji algorytmu kontrola polega na umieszczeniu znaczników na zdjęciu i dobieraniu koloru – można to zrobić za pomocą sugerowanej palety lub wybrać kolor ręcznie. Dzięki temu fotografia nabierze innego wyrazu, a my będziemy mogli dowolnie nią manipulować. Wprowadzenie ręcznego trybu korekcji barwnej na pewno spodoba się retuszerom zajmującym się profesjonalnie koloryzacją – może to stanowić bazę, podgląd do dalszej pracy.

Naukowy opis, zawierający wszystkie szczegóły procesu, znajdziecie na GitHubie, gdzie Zhang tłumaczy działanie algorytmu i programu krok po kroku. Jeśli chcecie sprawdzić na własnych zdjęciach, jak działa iColor, przygotujcie się na trochę grzebania w ustawieniach. Program możecie bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Dzięki temu urządzeniu wyzwolicie GoPro ugryzieniem Fotografowie mody mogą stać się bezużyteczni. Oto Imma - wirtualna modelka Nikon KeyMission 360 – kamerka, która przetrwa nawet atak tygrysa Aparat w kształcie rury? Przerobił kitowe 18-55 na obiektyw makro. Efekt jest zachwycający! Właśnie ruszyła promocja "Zima z Tamronem" Do czego przyda się wysłużony aparat fotograficzny? To się nazywa stabilizacja! Pustułka zawisła w powietrzu Szaleni Rosjanie fotografują na jednym z siedmiu cudów świata Fujifilm GFX 50S, wiatr 110 km/h i temperatura -15°C. Jak średni format poradził sobie z takimi warunkami? Największa panorama, czyli Dubaj w... 45 GIGApikselach Zwycięskie zdjęcie z wytresowanym wilkiem? Kolejne oszustwo w konkursie?

Popularne w tym tygodniu:

Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO Powstało sztuczne oko o rozdzielczości 100 pikseli. Może pomóc leczyć ślepotę 45-gigapikselowe zdjęcie obrazu Rembranta pokazuje dokładnie wszystkie detale Organiczne odbitki na szalce Petriego. Czy algi są światłoczułe? Zwierzęta odkryły, że są nagrywane. Rezultat jest przeuroczy Hipnotyzujące ujęcia z głębi oceanu pokażą piękno nieznanej fauny Oto kodkod, czyli najmniejszy dziki kot na półkuli zachodniej Burze na Jowiszu i pomarańczowa poświata planety na nowych zdjęciach Dron był niebezpiecznie blisko odrzutowców. Film wywołał kontrowersje Holandia: Babcia będzie musiała usunąć zdjęcia wnucząt przez RODO Peak Design przeznacza ponad 200 000 dolarów na walkę z COVID-19 "Struś pędziwiatr" na żywo. Kojot gonił ptaka zupełnie jak w bajce