Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami

Wielu retuszerów specjalizuje się w ręcznym koloryzowaniu czarno-białych fotografii. Taka praca zajmuje dużo czasu i potrzeba tu naprawdę ogromnej wiedzy. W zeszłym roku Richard Zhang opracował algorytm, który automatyzuje ten proces. Zobaczcie, co potrafi jego ulepszona wersja.

Niespełna rok temu usłyszeliśmy o algorytmie zaawansowanej analizy zdjęć, który potrafił się uczyć rozumienia koloru i automatycznie wlewać barwy w czarno-białe zdjęcia. Za jego rozwój był odpowiedzialny Richard Zhang z kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkley. Niestety, gdy wtedy sprawdzaliśmy jego działanie, nie było ono specjalnie zadowalające.

Ta strona sprawi, że wasze czarno-białe zdjęcia staną się kolorowe

Tak, dobrze przeczytaliście – czarnobiel na kolor! Przeważnie konwertujemy zdjęcia w drugą stronę – kolor staje się naszymi czarno-białymi…

Obecnie Zhang ze swoim zespołem postanowił opracować program, a nie tylko aplikację internetową, gdzie koloryzowanie zdjęć nie będzie przebiegało w pełni automatycznie. Dzięki iColor użytkownik może kontrolować cały proces, dzięki czemu końcowy efekt powinien być znacznie lepszy.

W najnowszej wersji algorytmu kontrola polega na umieszczeniu znaczników na zdjęciu i dobieraniu koloru – można to zrobić za pomocą sugerowanej palety lub wybrać kolor ręcznie. Dzięki temu fotografia nabierze innego wyrazu, a my będziemy mogli dowolnie nią manipulować. Wprowadzenie ręcznego trybu korekcji barwnej na pewno spodoba się retuszerom zajmującym się profesjonalnie koloryzacją – może to stanowić bazę, podgląd do dalszej pracy.

Naukowy opis, zawierający wszystkie szczegóły procesu, znajdziecie na GitHubie, gdzie Zhang tłumaczy działanie algorytmu i programu krok po kroku. Jeśli chcecie sprawdzić na własnych zdjęciach, jak działa iColor, przygotujcie się na trochę grzebania w ustawieniach. Program możecie bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Sesja z dziećmi to nic trudnego? Jesteście w ogromnym błędzie Co się dzieje, gdy para postanawia nie zatrudniać profesjonalnego fotografa ślubnego Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona" Kamerka GoPro odbiła pocisk snajperski i uratowała życie dziennikarzowi Nowy inteligentny algorytm Google usunie obiekty, które przeszkadzają na zdjęciu Czy iPhone może mierzyć się z profesjonalną kamerą Arri Alexa za ponad 300 000 złotych? Sony IMX382 to malutka matryca, która może nagrywać i śledzić z prędkością 1000 kl./s Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Jak sprawdził się dron DJI Mavic Pro na norweskim fiordzie? Mylić się jest rzeczą ludzką. Fotograf pomylił klientów i zrobił zdjęcia zaręczyn innej pary Starsza pani szła ulicą. Jedno zdjęcie zmieniło ją w ikonę mody Tak wygląda Saturn. Sonda Cassini znalazła się bliżej niż kiedykolwiek CROZ to minimalistyczny aparat, który sam poskładasz Ten rig z w połączeniu z 6 Panasonikami GX80 pozwolił na nagranie wideo 360 w 12K Fotografka wojenna ujęła na zdjęciach ostatnie chwile swojego życia Dzięki naukowcom z Lund fotografia przekroczyła prędkość światła

Popularne w tym tygodniu:

Pingwiny cesarskie znalazły aparat. Nie uwierzysz, co stało się później Pamiątkowe zdjęcie na wysokości 2500 metrów to absolutny hit! Cyfrowy moduł "I'm Back" do aparatów tradycyjnych odnosi sukces! 2,4 mln euro za Leikę z 1923 roku. Padła rekordowa cena aparatu na aukcji 709 megapikseli - to się dopiero nazywa "wielki format"! Czego fotografowie powinni nauczyć się od malarzy? Świeci w ciemności i kosztuje ponad 50 tysięcy złotych. Oto nowa wersja Leiki M Monochrom Co to znaczy, że światło jest "miękkie"? Nauka zna odpowiedź Astronautka NASA wzięła ze sobą na sesję swojego 4-letniego synka. Te zdjęcia rozgrzeją wasze serca Możesz stać się posiadaczem aparatu Amelii Earhart za 240 tys. złotych To koniec selfie sticka! Teraz zrobisz "dzióbek" w inny sposób 14 227 zdjęć z misji Apollo w GIF-ach, czyli animowana podróż na Księżyc