Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze

Misja sondy Juno trwa od 2011 roku. Weszła ona w orbitę Jowisza w lipcu zeszłego roku i jeszcze chwilę na niej pozostanie. Dzięki temu co chwilę dostajemy nowe zdjęcia planety i dowiadujemy się coraz więcej na jej temat. Tym razem sonda zaobserwowała powstające na powierzchni planety burze.

© NASA / www.nasa.gov

Sonda Juno zbliża się do biegunów Jowisza dokładnie co 53 dni. Podczas każdego z przelotów zbiera wiele danych za pomocą różnych narzędzi, w tym przy użyciu Junocamu, czyli specjalnego aparatu. Przesłanie 6 megabajtów danych zajmuje sondzie aż 1,5 dnia.

Zdjęcie, które widzicie powyżej, zostało zarejestrowane z wysokości ponad 50 tysięcy kilometrów od planety. Pokazuje to, jak ogromny jest Jowisz oraz jak rozległe są zjawiska na nim występujące. Na tym obrazie możecie zobaczyć burze szalejące na powierzchni planety, w okolicach jej południowego bieguna. Według NASA każda z nich ma aż 965 kilometrów średnicy.

Na podstawie zdjęć, które przesłała sonda, powstał również 2-minutowy filmik. Za koloryzację zdjęć odpowiedzialny jest Gerald Eichstaedt, natomiast za animację Sean Doran. Dzięki muzyce Avi Solomona wszystko nabiera dodatkowego piękna. To wspaniałe, że współczesna technologia pozwala nam odkrywać coraz dalsze zakątki wszechświata, a wrażliwość twórcza nadaje wszystkiemu większego wyrazu.

Więcej o misji sondy Juno przeczytacie na stronie NASA.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Chcesz być popularny? Wyślij odbitkę znanym ludziom i zobacz, co się stanie Tak pracują następcy Polaroida [wideo] Autofocus jak błyskawica już niedługo w kompaktach? Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Narciarstwo salonowe, czyli kreatywność podczas kwarantanny Polsko-fiński satelita ICEYE-X2 zrobił swoje pierwsze zdjęcie Photoshopowe wpadki gwiazd KODAKCoin - legendarna firma wchodzi na rynek z kryptowalutą dla fotografów Mydło specjalnie dla... fotografa Ciekawska pantera śnieżna pozuje do selfie Celeste Barber i Jameela Jamil odtworzyły słynny pocałunek Johna Lennona z Yoko Ono Canon 50 mm f/0.95, czyli obiektyw marzeń w rękach Mathieu Sterna

Popularne w tym tygodniu:

Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO 45-gigapikselowe zdjęcie obrazu Rembranta pokazuje dokładnie wszystkie detale Powstało sztuczne oko o rozdzielczości 100 pikseli. Może pomóc leczyć ślepotę Organiczne odbitki na szalce Petriego. Czy algi są światłoczułe? Zwierzęta odkryły, że są nagrywane. Rezultat jest przeuroczy 70 bilionów klatek na sekundę. Ta kamera jest niesamowita! Burze na Jowiszu i pomarańczowa poświata planety na nowych zdjęciach Dron był niebezpiecznie blisko odrzutowców. Film wywołał kontrowersje Holandia: Babcia będzie musiała usunąć zdjęcia wnucząt przez RODO Peak Design przeznacza ponad 200 000 dolarów na walkę z COVID-19 Przypiął się do samochodu i zaczął nagrywać. Miał 1 szansę na dobre ujęcie "Struś pędziwiatr" na żywo. Kojot gonił ptaka zupełnie jak w bajce