Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać

Kioto, czyli ”słoneczne miasto”, to dawna stolica Japonii, w której stacjonował cesarz. Obecnie jest częścią ogromnej metropolii – Keihanshin, którą zamieszkuje ponad 18 milionów ludzi. W tym mieście spotkacie wiele symboli Japonii i nie mówię tu o kwiatach wiśni.

Zdjęcia, które widzicie, zrealizowała Mindy Tan. Współpracuje ona z marką Fujifilm, jako ”X-Photographer”, tzn. promuje aparaty z linii Fujifilm X. Jej konikiem jest fotografia dokumentalna i uliczna. Mindy spędziła w Kioto 2 tygodnie, które poświęciła na spokojne zwiedzanie i poznawanie miasta. Jej zdjęcia uliczne pokazują przekrój przez strukturę społeczną oraz różne przejawy tradycyjnej i współczesnej japońskiej kultury.


Kioto to wyjątkowe miasto. W głównej mierze jego ekonomia polega na różnych formach turystyki. Ze względu na to, że jest ono dawną siedzibą cesarza, w mieście jest pełno zabytków, które non stop są odwiedzane przez rzesze turystów. Istnieje tam również wiele małych przedsiębiorstw, lecz potęga przemysłowa tkwi w elektronice, są tam siedziby takich firm, jak: Nintendo, OMRON oraz Kyocera (Kyoto Ceramic).

Ciekawe jest to, że pod koniec II wojny światowej rząd USA planował zrzucenie na Kioto bomby atomowej, lecz koniec końców zostało ono skreślone z listy potencjalnych celów. Z czasem Kioto zostało objęte rządowym rozporządzeniem Japonii, co stawia je niemalże na równi z prefekturami. W 1964 roku połączono je również szybką koleją z Tokio i Osaką.

Jeśli chodzi o różnorodność Kioto, wynika ona z niesamowitego rozwoju kulturalnego. Miasto jest stolicą kulturową Japonii. Do dzisiaj żyje ono wszelkiego rodzaju przejawami artystycznymi. Obecnie odbywa się tam wiele festiwali poświęconych sztuce, w tym: Aoi Matsuri, Gion Matsuri, Gozan Okuribi oraz Jidai Matsuri. Co roku odbywa się przedstawienie teatralno-taneczne w dzielnicy gejsz (Kamishichiken) o nazwie Kitano Odori. Prowadzą je gejsze (geiko) oraz ich uczennice (maiko).

To, co wprawia w podziw, jest niesamowite zaplecze edukacyjne w Kioto. Istnieje tam aż 37 instytucji szkolnictwa wyższego. Największymi i najbardziej poważanymi uniwersytetami są: Kioto, Doshisha i Ritsumeikan. Na Kioto studiowało kilku laureatów Nagrody Nobla i jest uważany za jeden z najlepszych w całym kraju.

Więcej zdjęć Mindy Tan znajdziecie na jej Instagramie.


Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Przejawy kultury japońskiej w obiektywach siedmiu fotografów Poinformowali o ciąży zdjęciami w stylu Harry’ego Pottera Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Kalendarze Tomka Sikory dla Muzeum w Wilanowie Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Co kryją w sobie pyszczki japońskich bezdomnych kotów? Śpiew syren - surrealistyczne zdjęcia z Islandii Grand Press Photo 2010 - galerie zwycięzców Miesięczna podróż statkiem towarowym z przymocowanym aparatem. Zobacz 80 000 zdjęć w 10 minut Jeśli wierzysz w swój talent, wszystko jest możliwe. Zobacz portrety Claudio Luiza Sfotografowała 50 grup etnicznych na 4 kontynentach, udowadniając, że piękno jest wartością uniwersalną

Popularne w tym tygodniu:

Najpiękniejsze zdjęcia przyrody w konkursie GDT Nature Photographer of the Year Grand Press Photo 2020: Najbardziej prestiżowe nagrody prasowe w Polsce rozdane Miłość, śmierć i kokaina, czyli historia Sashy Boole na zdjęciach Bartłomieja Busza Konkurs Big Picture rozwiązany. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia dzikiej przyrody Matki ze swoimi młodymi, czyli jak zwierzęta dbają o potomstwo #milociewidziec, czyli ironiczny przekaz prosto ze stolicy Beztroskie dzieciństwo ukazane dzięki miłości do zwierząt Zdjęcie czy grafika? Silnik Unreal Engine 5 zachwyca artystów Artystka odtwarza renesansowe dzieła sztuki. Wychodzi jej to genialnie! Kampania Gucci zrealizowana bez fotografów. Modele robili zdjęcia sobie sami Świat zmienił się przez pandemię koronawirusa. Widać to z kosmosu Artystka przerobiła Lomo Instant, by robić zdjęcia techniką mokrej płyty