Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać

Kioto, czyli ”słoneczne miasto”, to dawna stolica Japonii, w której stacjonował cesarz. Obecnie jest częścią ogromnej metropolii – Keihanshin, którą zamieszkuje ponad 18 milionów ludzi. W tym mieście spotkacie wiele symboli Japonii i nie mówię tu o kwiatach wiśni.

Zdjęcia, które widzicie, zrealizowała Mindy Tan. Współpracuje ona z marką Fujifilm, jako ”X-Photographer”, tzn. promuje aparaty z linii Fujifilm X. Jej konikiem jest fotografia dokumentalna i uliczna. Mindy spędziła w Kioto 2 tygodnie, które poświęciła na spokojne zwiedzanie i poznawanie miasta. Jej zdjęcia uliczne pokazują przekrój przez strukturę społeczną oraz różne przejawy tradycyjnej i współczesnej japońskiej kultury.


Kioto to wyjątkowe miasto. W głównej mierze jego ekonomia polega na różnych formach turystyki. Ze względu na to, że jest ono dawną siedzibą cesarza, w mieście jest pełno zabytków, które non stop są odwiedzane przez rzesze turystów. Istnieje tam również wiele małych przedsiębiorstw, lecz potęga przemysłowa tkwi w elektronice, są tam siedziby takich firm, jak: Nintendo, OMRON oraz Kyocera (Kyoto Ceramic).

Ciekawe jest to, że pod koniec II wojny światowej rząd USA planował zrzucenie na Kioto bomby atomowej, lecz koniec końców zostało ono skreślone z listy potencjalnych celów. Z czasem Kioto zostało objęte rządowym rozporządzeniem Japonii, co stawia je niemalże na równi z prefekturami. W 1964 roku połączono je również szybką koleją z Tokio i Osaką.

Jeśli chodzi o różnorodność Kioto, wynika ona z niesamowitego rozwoju kulturalnego. Miasto jest stolicą kulturową Japonii. Do dzisiaj żyje ono wszelkiego rodzaju przejawami artystycznymi. Obecnie odbywa się tam wiele festiwali poświęconych sztuce, w tym: Aoi Matsuri, Gion Matsuri, Gozan Okuribi oraz Jidai Matsuri. Co roku odbywa się przedstawienie teatralno-taneczne w dzielnicy gejsz (Kamishichiken) o nazwie Kitano Odori. Prowadzą je gejsze (geiko) oraz ich uczennice (maiko).

To, co wprawia w podziw, jest niesamowite zaplecze edukacyjne w Kioto. Istnieje tam aż 37 instytucji szkolnictwa wyższego. Największymi i najbardziej poważanymi uniwersytetami są: Kioto, Doshisha i Ritsumeikan. Na Kioto studiowało kilku laureatów Nagrody Nobla i jest uważany za jeden z najlepszych w całym kraju.

Więcej zdjęć Mindy Tan znajdziecie na jej Instagramie.


Zobacz również: Bajkowy świat Magdaleny Wasiczek

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku Canon przedstawia ”Poszukiwaczy światła” – profesjonalnych fotografów, reprezentujących markę Ponad 2 miliony zdjęć z początków fotografii zostało udostępnione do pobrania całkiem za darmo

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!