"Pierwszy marsz dżentelmenów", czyli Rafał Milach autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej

W piątek 16 czerwca we Wrześni premiera najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej. Na "Pierwszy marsz dżentelmenów" zapraszają: Rafał Milach - autor projektu, Karol Szymkowiak - kurator Kolekcji Wrzesińskiej oraz burmistrz Miasta i Gminy Września - Tomasz Kałużny.

"Pierwszy marsz dżentelmenów"

"Pierwszy marsz dżentelmenów" (© Rafał Milach)

16 czerwca o godzinie 18:30 na wrzesińskim rynku odbędzie się wernisaż ósmej już wystawy z cyklu “Kolekcja Wrzesińska”. Swoje kolaże fotograficzne z powstałego we Wrześni cyklu “Pierwszy marsz dżentelmenów” zaprezentuje Rafał Milach.

"Pierwszy marsz dżentelmenów"

Wydarzeniem poprzedzającym wernisaż będzie rozpoczynający się o godzinie 18:10 happening artystyczny: “Pierwszy marsz dżentelmenów”, przejdzie ulicami Wrześni spod budynku poczty na ulicy Warszawskiej na Rynek, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy.

"Pierwszy marsz dżentelmenów"

Po wernisażu o godzinie 19:15 nastąpi otwarcie galerii Kolekcji Wrzesińskiej, która mieści się w przestrzeniach Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Chopina 9. W galerii zobaczyć będzie można przekrojową wystawę autorskich odbitek i wydruków z ośmiu dotychczasowych cykli składających się na Kolekcję Wrzesińską. Po otwarciu wystawy odbędzie się premiera książki “Pierwszy marsz dżentelmenów” oraz spotkanie autorskie z Rafałem Milachem.

"Pierwszy marsz dżentelmenów” to fikcyjna narracja zbudowana z prawdziwych wątków. Historyczne wydarzenia związane z miastem Września stały się punktem wyjścia do refleksji na temat sytuacji protestu oraz mechanizmów dyscyplinujących. Cykl kolaży jest przestrzenią, w której peerelowska rzeczywistość lat 50. minionego stulecia miesza się z pamięcią po strajku dzieci wrzesińskich z początku XX wieku. Przesunięcie w czasie jest zabiegiem pozornym, ponieważ problemy, które podejmuje "Pierwszy marsz dżentelmenów", mają wymiar uniwersalny i z powodzeniem mogą stać się metaforą współczesnych napięć społecznych.

Rafał Milach
"Pierwszy marsz dżentelmenów"

Program Wydarzenia — 16 czerwca 2017 Września ul. Chopina 9:

18:10 — happening artystyczny "Pierwszy marsz dżentelmenów" początek marszu ul. Warszawska przy budynku poczty
18:30 — wernisaż wystawy "Pierwszy marsz dżentelmenów" Września — Rynek
19:15 — otwarcie sali wystaw Kolekcji Wrzesińskiej i przekrojowej wystawy Kolekcji Wrzesińskiej Września — ul. Chopina 9
19:45 — premiera książki "Pierwszy marsz dżentelmenów" i spotkanie autorskie z Rafałem Milachem

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Wystawa trwa do 31 sierpnia 2017

Kolekcja Wrzesińska

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

“Nibyland” Adama Lacha zostanie zaprezentowany w ramach "Kolekcji Wrzesińskich”

Siódmy cykl organizowany przez miasto i gminę Września powierzono Adamowi Lachowi, jednemu z najlepszych polskich fotoreporterów. Wystawę wraz z…

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:
Bogdan Konopka (2009), Andrzej Jerzy Lech (2010), Mariusz Forecki (2011), Nicolas Grospierre (2012), Zbigniew Tomaszczuk (2013), Katarzyna Majak (2014), Adam Lach (2015).

Źródło: www.facebook.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Netflix wykupił prawa do filmu o końcu filmu "Kodachrome" Wiktor Dąbkowski zdobył Espy Photography Prize 2014 Fujifilm ogłasza cashback na zakup aparatu X-T1 ON1 Effects za darmo. Zgarnij świetny program do stylizacji Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem Wiktor Franko niedługo wyda swój pierwszy album fotograficzny Nowy firmware Metabones wspiera 10 kl./s z AF-C na Sony A7 III Wyświetlą informacje oprócz zdjęć Zobacz, jak wykonano ostatnie 36 klatek filmu Kodachrome [wideo] Rzeźby z Wyspy Wielkanocnej zagrożone przez selfie Napięcie, zmysłowość oraz cielesna ekspresja. Oto najlepsze fotografie teatralne w Polsce

Popularne w tym tygodniu:

Chłopiec wisiał nad przepaścią. Ojciec ryzykował życie dziecka dla zdjęcia Kodak sprzedany Chińczykom. Chodzi o papiery i chemię fotograficzną