Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty

Jem Cresswell podjął się naprawdę trudnego zadania i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił. Fotograf obrał sobie jako temat swoich obrazów humbaki, czyli długopłetwowce oceaniczne. W projekcie ”Giants” przedstawia te stworzenia niezwykle majestatycznie.

© Jem Cresswell / Instagram

Cresswell fotografował humbaki przez 3 lata podczas wypraw nurkowych na południu Oceanu Spokojnego, podczas ich dorocznej migracji na inne wody. Łącznie materiał zawiera ponad 10 tysięcy zdjęć, jednak Jem wybrał te najlepsze. To intymne spojrzenie na długopłetwowce jest niesamowite.


Podczas fotografowania zwierząt Cresswell musiał zachować zupełny spokój. Musiał zadbać nawet o prędkość bicia serca i kontrolować wszystkie ruchy, by móc obserwować ich zachowania. Ekipa, która mu towarzyszyła, obserwowała walenie, a prace rozpoczynały się dopiero, gdy było widać po nich spokój.

Zastanawiam się, co musiał czuć fotograf, mogąc obcować z tak wspaniałymi zwierzętami. Dorosłe humbaki osiągają długość 14–17 metrów oraz ważą do 45 ton. To naprawdę ogromne stworzenia, które podczas pływania poruszają swoimi płetwami niczym skrzydłami, lecz jakby w zwolnionym tempie.

Długopłetwowce oceaniczne są znane ze swoich pieśni, które są słyszalne na przestrzeni setek kilometrów. Ciekawe jest to, że do dziś naukowcy nie są pewni tego, dlaczego humbaki ”śpiewają”. Podejrzenia idą w kierunku elementów godów lub porozumiewania się zwierząt na otwartym oceanie. Dźwięki, które z siebie wydają, to niskie, złożone melodie. Marzę, by to kiedyś usłyszeć.


Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Cresswella.


Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Etienne Clotis wskrzesza ikony popkultury we wspaniałym projekcie Zamarznięte mydlane bańki Pawła Załuski podbijają świat! Zobaczcie, jak wyglądały konkursy piękności w dawnym ZSRR Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną Koloryzowane zdjęcia rosyjskich snajperek podbijają Internet. Oto historia jednej z nich Osobliwe przystanki z terenów byłego ZSRR Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świetne zdjęcia, które pokazują, jak wyglądały zabawy dzieci przed tym, jak świat zdominowała współczesna technologia Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Prawie 100 zdjęć ze wschodu. Alexander Petrosyan opowiedział nam o fotografowaniu na ulicach Rosji Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa

Popularne w tym tygodniu:

Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądało życie w warszawskim getcie ”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Dwaj fotografowie zrobili zdjęcie w tej samej chwili. Znajdziesz różnice? Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Genialne zdjęcia, które zostały zakopane w archiwum National Geographic Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk” Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Jak zrobić ciekawe portrety w zaciszu domowym?