Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty

Jem Cresswell podjął się naprawdę trudnego zadania i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił. Fotograf obrał sobie jako temat swoich obrazów humbaki, czyli długopłetwowce oceaniczne. W projekcie ”Giants” przedstawia te stworzenia niezwykle majestatycznie.

© Jem Cresswell / Instagram

Cresswell fotografował humbaki przez 3 lata podczas wypraw nurkowych na południu Oceanu Spokojnego, podczas ich dorocznej migracji na inne wody. Łącznie materiał zawiera ponad 10 tysięcy zdjęć, jednak Jem wybrał te najlepsze. To intymne spojrzenie na długopłetwowce jest niesamowite.


Podczas fotografowania zwierząt Cresswell musiał zachować zupełny spokój. Musiał zadbać nawet o prędkość bicia serca i kontrolować wszystkie ruchy, by móc obserwować ich zachowania. Ekipa, która mu towarzyszyła, obserwowała walenie, a prace rozpoczynały się dopiero, gdy było widać po nich spokój.

Zastanawiam się, co musiał czuć fotograf, mogąc obcować z tak wspaniałymi zwierzętami. Dorosłe humbaki osiągają długość 14–17 metrów oraz ważą do 45 ton. To naprawdę ogromne stworzenia, które podczas pływania poruszają swoimi płetwami niczym skrzydłami, lecz jakby w zwolnionym tempie.

Długopłetwowce oceaniczne są znane ze swoich pieśni, które są słyszalne na przestrzeni setek kilometrów. Ciekawe jest to, że do dziś naukowcy nie są pewni tego, dlaczego humbaki ”śpiewają”. Podejrzenia idą w kierunku elementów godów lub porozumiewania się zwierząt na otwartym oceanie. Dźwięki, które z siebie wydają, to niskie, złożone melodie. Marzę, by to kiedyś usłyszeć.


Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie Cresswella.


Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Świat Marcina Sachy to fotomontaże z najczarniejszych koszmarów. Odważycie się je zobaczyć? Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądały slumsy Nowego Jorku w XIX wieku

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!