Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc

Zakrzywione matryce już od lat wzbudzają zainteresowanie środowiska fotograficznego. Tym razem Microsoft pokazał swój pomysł na wyginanie matryc, dzięki czemu lepsza jakość zdjęć z prostszych obiektywów wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Zalety zakrzywionych matryc wydają się oczywiste. Powinny dawać lepszą jakość zdjęć z prostszymi obiektywami, ponieważ nie będziemy musieli korygować obrazu, który jest rzucany na płaską matrycę przez soczewki, które mają zazwyczaj zakrzywiony kształt. Dzięki takiej matrycy powinno do niej docierać także więcej światła, szczególnie w rogach.

W artykule opublikowanym na stronie Optics Express opisana jest metoda wyginania standardowych matryc krzemowych, w sposób zapewniający równomierne zaokrąglenie krzywizny. Proces został dopracowany na tyle, że wyginanie matrycy zajmuje zaledwie kilka minut. Omówiono w nim także wykonanie zakrzywionej matrycy 1 przez 2,3 cala oraz jej osiągi.

Naukowcy porównali osiągi zakrzywionej matrycy z jej płaskim odpowiednikiem i Canonem EOS-1Ds Mark III. We wszystkich porównaniach zakrzywiona matryca dała lepszą jakość zdjęć. Poza tym pozwala na stosowanie znacznie szerszych obiektywów, które będą ostre w całym zakresie kadru.

Jednak zanim zakrzywione matryce trafią do produktów konsumenckich, może minąć trochę czasu, na razie jesteśmy daleko od masowej produkcji takich sensorów. Najpierw powinny się pojawić w produktach, które nie wymagają obsługi różnych ogniskowych, ponieważ krzywizna musi być do niej dostosowana. Chyba że naukowcy opracują metodę wyginania matrycy w korpusie, po prostu po zmianie obiektywu matryca będzie się do nie dostosowywać swoją krzywizną, ale to już chyba science fiction.

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł Polak potrafi: matówka + taśma klejąca = kwadratowy format w lustrzance Horror fotografa: Lwica zabrała aparat i rzuciła go młodym do zabawy Nie złość fotografa, bo skończysz marnie. Ten biznesmen poczuł to na własnej skórze Fotograf poleci na pierwszą turystyczną wyprawę dookoła Księżyca Pierwsza animacja, dzięki której poczujesz się jak na powierzchni komety Zobacz, jak powstaje Szopka Krakowska Stanisława Malika Zwiastun nowego ”Króla Lwa” pokazuje fotorealistyczne zwierzęta Autofocus jak błyskawica już niedługo w kompaktach? Kamera do patrzenia przez ściany i bluzki Transpłciowa modelka została Miss Nowej Zelandii 2020 Niewidzialna koszulka, czyli coś dla geeków Photoshopa

Popularne w tym tygodniu:

Obrazy żywcem wyjęte z horroru. Wiej, póki możesz, bo to nie film Oświadczyny przy wulkanie. To jest dopiero fotografia ekstremalna! Modlitwa w lodowatej wodzie o koniec pandemii. Poruszające fotografie Widać było to tylko z drona. Niemiecki pasterz miał niezły pomysł Zdjęcie księżyca uchwycone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Twórca nieznany Niesamowite zdjęcie satelitarne Wezuwiusza. Wulkan wyłania się zza chmur To nie są prawdziwi ludzie. Tak "wyobraża" nas sobie sztuczna inteligencja