Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc

Zakrzywione matryce już od lat wzbudzają zainteresowanie środowiska fotograficznego. Tym razem Microsoft pokazał swój pomysł na wyginanie matryc, dzięki czemu lepsza jakość zdjęć z prostszych obiektywów wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Zalety zakrzywionych matryc wydają się oczywiste. Powinny dawać lepszą jakość zdjęć z prostszymi obiektywami, ponieważ nie będziemy musieli korygować obrazu, który jest rzucany na płaską matrycę przez soczewki, które mają zazwyczaj zakrzywiony kształt. Dzięki takiej matrycy powinno do niej docierać także więcej światła, szczególnie w rogach.

W artykule opublikowanym na stronie Optics Express opisana jest metoda wyginania standardowych matryc krzemowych, w sposób zapewniający równomierne zaokrąglenie krzywizny. Proces został dopracowany na tyle, że wyginanie matrycy zajmuje zaledwie kilka minut. Omówiono w nim także wykonanie zakrzywionej matrycy 1 przez 2,3 cala oraz jej osiągi.

Naukowcy porównali osiągi zakrzywionej matrycy z jej płaskim odpowiednikiem i Canonem EOS-1Ds Mark III. We wszystkich porównaniach zakrzywiona matryca dała lepszą jakość zdjęć. Poza tym pozwala na stosowanie znacznie szerszych obiektywów, które będą ostre w całym zakresie kadru.

Jednak zanim zakrzywione matryce trafią do produktów konsumenckich, może minąć trochę czasu, na razie jesteśmy daleko od masowej produkcji takich sensorów. Najpierw powinny się pojawić w produktach, które nie wymagają obsługi różnych ogniskowych, ponieważ krzywizna musi być do niej dostosowana. Chyba że naukowcy opracują metodę wyginania matrycy w korpusie, po prostu po zmianie obiektywu matryca będzie się do nie dostosowywać swoją krzywizną, ale to już chyba science fiction.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Cmentarzysko śmigłowców koło Sankt Petersburga Fotograf przeżył chwilę grozy. Bizon szarżował prosto na niego Pierwszy raz w historii zobaczyliśmy tę stronę Jowisza. Jest nieziemska! Już niedługo sfotografujemy swoje sny? Macron pozywa fotografa. Nie chce, by ktoś robił mu zdjęcia z ukrycia. Zobaczcie krajobraz Marsa w 360 stopniach dzięki Curiosity Mężczyzna oswoił wiewiórkę i fotografuje ich wspólne przygody Eksperci próbują swoich sił w programie Photoshop 1.0 #10YearsChallange - tak jak wyglądała Miss Universe 10 lat temu Fotografka wojenna ujęła na zdjęciach ostatnie chwile swojego życia Drzewa umierają stojąc... Zdjęcia uroczego jeża w sam raz na jesienną chandrę

Popularne w tym tygodniu:

Wyścig jeleni z kolarzami. Fotograf uchwycił piękną chwilę Niezgodne z doktryną islamu. Zobacz, jak wyglądały Iranki przed rewolucją Widziałeś ”strażaka z protezą z Australii”? To wielkie oszustwo Kotka, która straciła oko, znalazła kochający dom Niesamowita śnieżyca w Nowym Jorku. Miasto wygląda jak po zagładzie Rzadkie zjawisko na filmie. Zobacz, jak jeleń zrzuca poroże Modelka zebrała ponad 1 mln dolarów dla Australii, wysyłając nagie zdjęcia Fotograf robił sobie 1 zdjęcie dziennie przez 20 lat. Wykazał się wytrwałością Włoski Vogue bez zdjęć: Sesje szkodzą środowisku Zamarznięte jezioro Michigan wygląda jak z filmu katastroficznego YouTube zablokował materiał o ”Napalm girl” - symbolu wojny w Wietnamie Znany influencer wdrapał się na piramidy, by pomóc ludziom. Został aresztowany