Jacqueline Roberts sfotografowała dzieci techniką sprzed 160 lat. Efekt? Mroczne, przenikliwe portrety

Mokry kolodion lub technika mokrej płyty to jeden z najstarszych sposobów obrazowania uważany obecnie za technikę szlachetną. Estetyka tych zdjęć jest niesamowita – mroczna i romantyczna jednocześnie. Zobaczcie, jak sprawdza się 160-letnia technika we współczesnym świecie.

© Jacquelina Roberts / Instagram

Prace Jacqueline Roberts przeważnie traktują o przechodzeniu z okresu dziecięcego w dorosłość, opowiadają historię bohaterów portretów oraz ich emocji. Przeszywające obrazy w połączeniu z techniką mokrego kolodionu sprawiają, że dzieci na zdjęciach wyglądają jak postaci, które wyrwały się z koszmaru. Każde ich spojrzenie przenika widza na wskroś.

Piotr Pietryga przywraca do życia XIX-wieczną technikę fotograficzną

Piotr Pietryga sięga w swojej twórczości do początków fotografii. Portretuje on modeli techniką kolodionową, lub inaczej - „techniką mokrej…

— Mokra płyta jest dla mnie fascynująca pod wieloma względami – od przygotowania chemii, cięcia szkła, zalewania płyty, wywoływania i utrwalania, do trzymania w rękach gotowej pięknej szklanej fotografii. Uwielbiam ten rytualizm oraz samo rzemiosło – mówi Roberts w wywiadzie udzielonym autorom bloga fotograficznego "Film’s Not Dead".


Technika mokrego kolodionu, zwana inaczej techniką mokrej płyty, została opracowana w połowie XIX wieku za sprawą dwóch chemików i fotografów: Fredericka Scotta Archera oraz Gustave’a Le Graya. Zdjęcia tworzone za sprawą tej techniki wymagają bardzo szybkiego działania, ponieważ z każdą minutą od uczulenia płyty, materiał traci na światłoczułości. Zdjęcia muszą również zostać niemalże natychmiast wywołane po naświetleniu.

Mokra płyta łączy w sobie zalety kolotypii, która umożliwia tworzenie nieskończonej ilości odbitek z negatywu oraz dagerotypii, dzięki której zdjęcie było niesamowicie ostre i przejrzyste, czego nie dało się osiągnąć na negatywach papierowych. Mokry kolodion jest techniką, w której obraz jest rejestrowany na szklanej płycie – przezroczystej lub czarnej. Płyta przezroczysta pozwala na uzyskanie obrazu negatywowego, natomiast na czerni pojawi się pozytyw. Równie dobrze, by zobaczyć obraz pozytywowy, wystarczy pod przezroczystą szklaną płytę podłożyć czarny materiał.

Powodem, dla którego Jacqueline fotografuje przeważnie dzieci, jest to, że ma dość przedstawiania ich jako uroczych i niewinnych istot. Artystka uważa, że taki sposób portretowania dzieci jest protekcjonalny. Zwraca ona natomiast uwagę na surowość, nieświadomość oraz prawdziwe ”ja” fotografowanych bohaterów. Fotografka wydała książkę ”Nebula”, w której znajdziecie esencję jej filozofii.

Więcej zdjęć artystki jest na jej Facebooku oraz Instagramie.

Zobacz również: Jak dodać wyrazu oczom w portrecie?


Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Świat Marcina Sachy to fotomontaże z najczarniejszych koszmarów. Odważycie się je zobaczyć? Pan”Tone” to projekt, który pokazuje sport w kolorach świata. I to nie byle jakich! Zobaczcie, jak powstały te zdjęcia. Niektóre rozwiązania są naprawdę niespodziewane Codzienne życie w Kioto zachwyca różnorodnością. To Japonia, którą chcecie poznać Hipnotyzujące kinografiki fal oceanu emanują spokojnem Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service”

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?! Evija Laivina fotografuje ludzi z dziwnymi ”gadżetami upiększającymi” z eBaya Na pierwszy rzut oka to zdjęcia wspaniałych kwiatów. W rzeczywistości to kompozycje z nagich, ludzkich ciał