Park narodowy Yosemite wygląda w podczerwieni jak cukierkowa kraina bajek

Wiele amerykańskich parków narodowych charakteryzuje się jedynym w swoim rodzaju krajobrazem. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych z nich jest Yosemite. To tam Ansel Adams stworzył swoje najbardziej znane miejsca. Poznajcie ten park w kompletnie nowej odsłonie.

Yosemite to park narodowy położony w Kalifornii na zachodnim zboczu Sierra Nevada. Co roku odwiedzają go miliony turystów, w tym wielu fotografów. Mało kto może oprzeć się urokowi tamtejszych krajobrazów. Od 1984 roku ten park znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten park był jednym z ulubionych miejsc Ansela Adamsa – mistrza krajobrazu. W jego ślady poszedł m.in. Ryan Berg, który potraktował wspaniałe widoki w nowy sposób. Sfotografował park Yosemite w podczerwieni.

Fotografia podczerwona nadaje zdjęciom bardzo specyficznego charakteru. W czarnobieli zielone drzewa stają się białe, a cała scena się rozjaśnia. W kolorze natomiast możemy doświadczyć dziwnej palety barw, której nigdy nie zobaczymy na żywo – od czerwieni przez toksyczne zielenie i żółcie aż do różu.

Seria zdjęć krajobrazowych autorstwa Ryana Berga pochodzi z jego ostatniej wędrówki do Yosemite. Fotografie mają nasycone cukierkowe kolory, co sprawia, że park wygląda jak nie z tej ziemi. Interesujące jest to, że oprócz walorów artystycznych, fotografia podczerwona może pomóc w określeniu stanu zdrowia roślin – im mocniejsza jest czerwień na zdjęciu, tym roślina jest zdrowsza.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Więcej zdjęć Berga znajdziecie na jego stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Historyczne zdjęcia pokazują, kim naprawdę była Marilyn Monroe, zanim stała się popularna Londyn w obiektywie amerykańskiego turysty z 1972 roku zachwyca swoim klimatem Najnowszy projekt Von Wonga opowiada o głodzie wśród dzieci w krajach rozwiniętych Burza, malowanie światłem i modelka z wyczuciem czasu. Imponująca sesja z piorunami w tle Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!