Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon

20 lat temu Philippe Kahn po raz pierwszy przesłał za pomocą telefonu cyfrowe zdjęcie swojej dopiero co narodzonej córki. Od tego zaczęła się fotografia mobilna, bez której obecnie nie możemy żyć i która jest częścią naszej codzienności.

Fotografia mobilna upowszechniła robienie zdjęć i dała amatorom aparat, który mają zawsze przy sobie. Nigdy w historii nie fotografowaliśmy tak dużo, a dzięki mediom społecznościowym możemy się dzielić naszymi zdjęciami na bieżąco. Niektórzy odczuwają nawet przesyt współczesną kulturą wizualną, która atakuje obrazami z każdej strony. Zobaczmy jednak, od czego zaczęła się historia fotografii mobilnej i natychmiastowego dzielenia się zdjęciami.

Zwycięzcy Mobile Photography Awards 2016 udowadniają, że do zrobienia dobrej fotografii wystarczy smartfon

Przed Wami zbiór prac, które zostały nagrodzone w konkursie fotografii mobilnej Mobile Photography Awards 2016. Giles Clarke z Nowego Jorku został…

11 czerwca 1997 roku Philippe Kahn był w drodze do szpitala ze swoją żoną, która właśnie miała urodzić mu dziecko. Philippe, jako wielbiciel nowinek technologicznych, zabrał do szpitala swój aparat cyfrowy Casio QV-10 oraz laptopa i telefon komórkowy. Przez takie kombo i dosztukowany kabelek przesłał zdjęcie swojej córki Sophie do około 2000 osób — rodziny, znajomych i współpracowników.

Tak wyglądało pierwsze zdjęcie przesłane przez Philippe'a Kahna

Fotografia Sophie była pierwszym na świecie zdjęciem udostępnionym natychmiast po zrobieniu. Wszyscy byli zdziwieni, jak szybko otrzymali obrazek. Jak opowiada sam Philippe Kahn "(…) tego dnia, 11 czerwca 1997 roku, urodziła się moja córka i aparat w telefonie".

Oczywiście zdjęcie Philippa nie miało oszałamiającej jakości i trzeba było jeszcze poczekać kilka lat na dopracowanie technologii mobilnej i przesyłania zdjęć. Pierwsze telefony z aparatami cyfrowymi pojawiły się w 2000 roku. Smartfony z przyzwoitymi aparatami weszły na rynek kilka lat później, żeby obecnie dojść do poziomu, w którym możemy przesyłać filmy na żywo, a fotografia mobilna jest uznawaną dziedziną sztuki, która doczekała się swoich konkursów i wystaw. Kto by się tego spodziewał zaledwie 20 lat temu.

Fotografia mobilna zgodnie z zasadami

Fotografując smartfonem trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z wielkością obiektywu i kompromisem technologicznym sprzętu mobilnego….

Zobacz również: Photoshop Mix - recenzja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Psy szkolone na bycie fotografami studyjnymi Fotografuje sceny z filmów na blacie stołu Dowiedz się, jak wyglądasz przy pracy. Jakim typem fotografa jesteś? Dzikie szopy przerwały ślub. Okazały się uroczymi gośćmi Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery Najszybszy aparat na świecie - 6,1 miliona zdjęć na sekundę! Niesamowity film pokazuje obracający się dysk lodowy na estońskiej rzece Zbuduj sobie lustrzankę dwuobiektywową z kartonu Pozbądź się tłustych odcisków z obiektywu za pomocą świeczki i łyżeczki Najpopularniejsze drzewko na Instagramie zniszczone. Wandale użyli piły Selfie? Dlaczego nie! Zobaczcie zabawny musical o kulturze mediów społecznościowych Sonda OSIRIS-REx sfotografowała Ziemię z odległości ponad 100 mln km

Popularne w tym tygodniu:

Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO Powstało sztuczne oko o rozdzielczości 100 pikseli. Może pomóc leczyć ślepotę Zwierzęta odkryły, że są nagrywane. Rezultat jest przeuroczy Hipnotyzujące ujęcia z głębi oceanu pokazują piękno nieznanej fauny Oto kodkod, czyli najmniejszy dziki kot na półkuli zachodniej Panna młoda nie żyje, a filmowcy nie chcą oddać pieniędzy. Tragiczna historia z USA Holandia: Babcia będzie musiała usunąć zdjęcia wnucząt przez RODO Dron był niebezpiecznie blisko odrzutowców. Film wywołał kontrowersje Pomysł na wystrój: mini-doniczki z kasetek po filmach "Struś pędziwiatr" na żywo. Kojot gonił ptaka zupełnie jak w bajce