Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon

20 lat temu Philippe Kahn po raz pierwszy przesłał za pomocą telefonu cyfrowe zdjęcie swojej dopiero co narodzonej córki. Od tego zaczęła się fotografia mobilna, bez której obecnie nie możemy żyć i która jest częścią naszej codzienności.

Fotografia mobilna upowszechniła robienie zdjęć i dała amatorom aparat, który mają zawsze przy sobie. Nigdy w historii nie fotografowaliśmy tak dużo, a dzięki mediom społecznościowym możemy się dzielić naszymi zdjęciami na bieżąco. Niektórzy odczuwają nawet przesyt współczesną kulturą wizualną, która atakuje obrazami z każdej strony. Zobaczmy jednak, od czego zaczęła się historia fotografii mobilnej i natychmiastowego dzielenia się zdjęciami.

Zwycięzcy Mobile Photography Awards 2016 udowadniają, że do zrobienia dobrej fotografii wystarczy smartfon

Przed Wami zbiór prac, które zostały nagrodzone w konkursie fotografii mobilnej Mobile Photography Awards 2016. Giles Clarke z Nowego Jorku został…

11 czerwca 1997 roku Philippe Kahn był w drodze do szpitala ze swoją żoną, która właśnie miała urodzić mu dziecko. Philippe, jako wielbiciel nowinek technologicznych, zabrał do szpitala swój aparat cyfrowy Casio QV-10 oraz laptopa i telefon komórkowy. Przez takie kombo i dosztukowany kabelek przesłał zdjęcie swojej córki Sophie do około 2000 osób — rodziny, znajomych i współpracowników.

Tak wyglądało pierwsze zdjęcie przesłane przez Philippe'a Kahna

Fotografia Sophie była pierwszym na świecie zdjęciem udostępnionym natychmiast po zrobieniu. Wszyscy byli zdziwieni, jak szybko otrzymali obrazek. Jak opowiada sam Philippe Kahn "(…) tego dnia, 11 czerwca 1997 roku, urodziła się moja córka i aparat w telefonie".

Oczywiście zdjęcie Philippa nie miało oszałamiającej jakości i trzeba było jeszcze poczekać kilka lat na dopracowanie technologii mobilnej i przesyłania zdjęć. Pierwsze telefony z aparatami cyfrowymi pojawiły się w 2000 roku. Smartfony z przyzwoitymi aparatami weszły na rynek kilka lat później, żeby obecnie dojść do poziomu, w którym możemy przesyłać filmy na żywo, a fotografia mobilna jest uznawaną dziedziną sztuki, która doczekała się swoich konkursów i wystaw. Kto by się tego spodziewał zaledwie 20 lat temu.

Fotografia mobilna zgodnie z zasadami

Fotografując smartfonem trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z wielkością obiektywu i kompromisem technologicznym sprzętu mobilnego….

Zobacz również: Lightroom Mobile - test

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Niesamowity rig do obiektywu Nikkor 800 mm powstał z wózka na meble Latające lampy błyskowe to genialny sposób wykorzystania dronów To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu Mimo tego, że dzielą ich tysiące kilometrów, udało im się zrobić wspólne zdjęcie Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze Autofokus w Sony A9 jest naprawdę niesamowity! Oto przykładowy film ”Jednooki musztardowy potwór”, czyli jak wydrukować aparat średnioformatowy na drukarce 3D Prototyp szkła Leica Noctilux-M 50 mm Edition 0.95 może być wasz za 25 tysięcy dolarów Zdjęcia "druhen" tej panny młodej pokazują siłę prawdziwej przyjaźni Ulepszony algorytm koloryzujący coraz lepiej radzi sobie z czarno-białymi zdjęciami Budżetowy aparat wielkoformatowy 8 x 10 już niedługo trafi do sprzedaży Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona"

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C