Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon

20 lat temu Philippe Kahn po raz pierwszy przesłał za pomocą telefonu cyfrowe zdjęcie swojej dopiero co narodzonej córki. Od tego zaczęła się fotografia mobilna, bez której obecnie nie możemy żyć i która jest częścią naszej codzienności.

Fotografia mobilna upowszechniła robienie zdjęć i dała amatorom aparat, który mają zawsze przy sobie. Nigdy w historii nie fotografowaliśmy tak dużo, a dzięki mediom społecznościowym możemy się dzielić naszymi zdjęciami na bieżąco. Niektórzy odczuwają nawet przesyt współczesną kulturą wizualną, która atakuje obrazami z każdej strony. Zobaczmy jednak, od czego zaczęła się historia fotografii mobilnej i natychmiastowego dzielenia się zdjęciami.

Zwycięzcy Mobile Photography Awards 2016 udowadniają, że do zrobienia dobrej fotografii wystarczy smartfon

Przed Wami zbiór prac, które zostały nagrodzone w konkursie fotografii mobilnej Mobile Photography Awards 2016. Giles Clarke z Nowego Jorku został…

11 czerwca 1997 roku Philippe Kahn był w drodze do szpitala ze swoją żoną, która właśnie miała urodzić mu dziecko. Philippe, jako wielbiciel nowinek technologicznych, zabrał do szpitala swój aparat cyfrowy Casio QV-10 oraz laptopa i telefon komórkowy. Przez takie kombo i dosztukowany kabelek przesłał zdjęcie swojej córki Sophie do około 2000 osób — rodziny, znajomych i współpracowników.

Tak wyglądało pierwsze zdjęcie przesłane przez Philippe'a Kahna

Fotografia Sophie była pierwszym na świecie zdjęciem udostępnionym natychmiast po zrobieniu. Wszyscy byli zdziwieni, jak szybko otrzymali obrazek. Jak opowiada sam Philippe Kahn "(…) tego dnia, 11 czerwca 1997 roku, urodziła się moja córka i aparat w telefonie".

Oczywiście zdjęcie Philippa nie miało oszałamiającej jakości i trzeba było jeszcze poczekać kilka lat na dopracowanie technologii mobilnej i przesyłania zdjęć. Pierwsze telefony z aparatami cyfrowymi pojawiły się w 2000 roku. Smartfony z przyzwoitymi aparatami weszły na rynek kilka lat później, żeby obecnie dojść do poziomu, w którym możemy przesyłać filmy na żywo, a fotografia mobilna jest uznawaną dziedziną sztuki, która doczekała się swoich konkursów i wystaw. Kto by się tego spodziewał zaledwie 20 lat temu.

Fotografia mobilna zgodnie z zasadami

Fotografując smartfonem trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z wielkością obiektywu i kompromisem technologicznym sprzętu mobilnego….

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

327 milionów zdjęć z najgłośniejszego ślubu w tym roku Legendarny aparat Leica M2 za 5 dolarów "5klatek" po raz siódmy Content Aware Move w nowym Photoshopie zachwyci sceptyków? [wideo] Odbitka platynowa może przetrwać nawet 1000 lat Schyłek Peerelu Lata 80. w zdjęciach z agencji FORUM Taka sytuacja nie zdarza się dwa razy! Zdjęcie aligatora w koronie z motyli snapsort.com: porównaj aparaty z automatu Wolny Lightroom? Spróbujcie powiększyć pamięć podręczną Zdjęcie dnia. Wojskowy hummer schowany na obrzeżach nieczynnej fabryki Everypixel Aesthetics to system sztucznej inteligencji, który oceni twoje zdjęcia Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy

Popularne w tym tygodniu:

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? Wrocławskie Muzeum Architektury szuka kobiety ze zdjęcia Znalazła się tajemnicza kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala. Mieszka w Kłodzku Zdjęcie dnia. Marsjański helikopter i spektakularny widok z lotu ptaka Skandaliczna naga sesja w Dubaju: 40 modelek i 1 fotograf. Co najmniej 12 osób zatrzymano Trytytki rozwiążą każdy problem, nawet na Marsie. Zdjęcie NASA to nie fotomontaż Zdjęcie dnia. Droga Mleczna widziana z kosmosu Lagun istnieje? To stworzenie łudząco go przypomina Doskonały sposób na rozbawienie dziecka na sesji. Ten fotograf wie, co robi Zdjęcie dnia. Spektakularne strumienie energii w galaktyce Mars na niezwykłym zbliżeniu. NASA udostępnia nowe zdjęcie