Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon

20 lat temu Philippe Kahn po raz pierwszy przesłał za pomocą telefonu cyfrowe zdjęcie swojej dopiero co narodzonej córki. Od tego zaczęła się fotografia mobilna, bez której obecnie nie możemy żyć i która jest częścią naszej codzienności.

Fotografia mobilna upowszechniła robienie zdjęć i dała amatorom aparat, który mają zawsze przy sobie. Nigdy w historii nie fotografowaliśmy tak dużo, a dzięki mediom społecznościowym możemy się dzielić naszymi zdjęciami na bieżąco. Niektórzy odczuwają nawet przesyt współczesną kulturą wizualną, która atakuje obrazami z każdej strony. Zobaczmy jednak, od czego zaczęła się historia fotografii mobilnej i natychmiastowego dzielenia się zdjęciami.

Zwycięzcy Mobile Photography Awards 2016 udowadniają, że do zrobienia dobrej fotografii wystarczy smartfon

Przed Wami zbiór prac, które zostały nagrodzone w konkursie fotografii mobilnej Mobile Photography Awards 2016. Giles Clarke z Nowego Jorku został…

11 czerwca 1997 roku Philippe Kahn był w drodze do szpitala ze swoją żoną, która właśnie miała urodzić mu dziecko. Philippe, jako wielbiciel nowinek technologicznych, zabrał do szpitala swój aparat cyfrowy Casio QV-10 oraz laptopa i telefon komórkowy. Przez takie kombo i dosztukowany kabelek przesłał zdjęcie swojej córki Sophie do około 2000 osób — rodziny, znajomych i współpracowników.

Tak wyglądało pierwsze zdjęcie przesłane przez Philippe'a Kahna

Fotografia Sophie była pierwszym na świecie zdjęciem udostępnionym natychmiast po zrobieniu. Wszyscy byli zdziwieni, jak szybko otrzymali obrazek. Jak opowiada sam Philippe Kahn "(…) tego dnia, 11 czerwca 1997 roku, urodziła się moja córka i aparat w telefonie".

Oczywiście zdjęcie Philippa nie miało oszałamiającej jakości i trzeba było jeszcze poczekać kilka lat na dopracowanie technologii mobilnej i przesyłania zdjęć. Pierwsze telefony z aparatami cyfrowymi pojawiły się w 2000 roku. Smartfony z przyzwoitymi aparatami weszły na rynek kilka lat później, żeby obecnie dojść do poziomu, w którym możemy przesyłać filmy na żywo, a fotografia mobilna jest uznawaną dziedziną sztuki, która doczekała się swoich konkursów i wystaw. Kto by się tego spodziewał zaledwie 20 lat temu.

Fotografia mobilna zgodnie z zasadami

Fotografując smartfonem trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami związanymi z wielkością obiektywu i kompromisem technologicznym sprzętu mobilnego….

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Kano Camera Kit - zbuduj i zaprogramuj własny aparat cyfrowy Fotografia portretowa jeszcze nigdy nie była tak... wyjątkowa [wideo] Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach Ubersnap umożliwia drukowanie GIF-ów Chłopak udawał modela na Tygodniu Mody. Oszukał fotografów i gwiazdy Zdjęcia pięknej policjantki z Niemiec rozeszły się w internecie. Wezwali ją przełożeni CubeBrowser - kostka wyświetlająca obrazki Specjalne okulary pozwoliły fotografowi-daltoniście zobaczyć kolory wschodu słońca Operator był szybszy niż zawodowi biegacze. Przebił wszystkich w wyścigu na 100 metrów Photoshop CS5: premiera 12 kwietnia Satelita Canona stracony przez nieudany lot rakiety Masz wolny 1 milion dolarów? Oto kolekcja obiektywów dla ciebie!

Popularne w tym tygodniu:

Polacy robią aż 2 symulatory bycia fotografem. W to trzeba zagrać! Wyginął 85 lat temu. Dopiero teraz możemy zobaczyć go w kolorze Marcin Banot u boku "Francuskiego Spidermana" wspiął się na 190-metrowy wieżowiec 5 minut sławy fotografa sportowego. Pokazał na meczu swoje umiejętności Świetny film nagrany GoPro ukazuje pomysłowy sposób karmienia wiewiórek Najlepszy film jaki nagrał. Ujęcia z drona pokazują ciekawskie walenie