Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia

Psy służbowe towarzyszą funkcjonariuszom od wielu lat. Czworonogi są szkolone i wykorzystywane do pomocy przez wiele służb: policję, wojsko, straż graniczną czy w służbach celnych. Zanim jednak założą swój psi mundur, muszą przejść poważne szkolenie.

© NPA 署長室 / Facebook

Psy są wykorzystywane głównie ze względu na swój niesamowity węch. Potrafią one wykrywać i rozróżniać setki zapachów o różnych stężeniach i śledzić trop przez wiele godzin. Oczywiście każde zwierzę ma swojego opiekuna, który się nim zajmuje oraz pilnuje, by został dobrze wyszkolony.

W Polsce szkoleniom poddawane są psy pasterskie. Niestety nie każde zwierzę nadaje się do służby. Musi się ono wyróżniać węchem oraz zdolnościami tropienia. Można powiedzieć, że podczas szkolenia człowiek stara się okiełznać pierwotną naturę zwierzęcia i nauczyć współpracy. Psy policyjne muszą być również nieustraszone i mieć psychikę prawdziwego łowcy – inaczej nie byłyby w stanie gonić za przestępcą. W trakcie treningu kładzie się również ogromny nacisk na posłuszeństwo oraz hamuje się agresję w stosunku do ludzi. Karny, dobrze wyszkolony pies jest niezastąpionym towarzyszem wielu policjantów.

Psy, w zależności od służb, w których pracują, mają również różne zadania. W przypadku policji do ich kompetencji należy: patrolowanie, tropienie, poszukiwanie i lokalizacja oraz ratowanie. Wydział zabójstw wykorzystuje czworonogi do precyzyjnego określenia położenia zwłok – te psy są niesamowicie precyzyjnie wyszkolone. W wojsku natomiast znajdziemy psy zwiadowcze, patrolujące, wartownicze, tropiące oraz poszukiwawczo-lokalizacyjne. Kiedyś zwierzęta były również wykorzystywane w łączności – przenosiły one meldunki z jednego do drugiego punktu. Po wykonaniu każdego zadania czworonóg informuje swojego opiekuna szczeknięciem lub przyjęciem wyuczonej pozycji.

W Polsce można wyróżnić cztery główne gatunki psów do zadań specjalnych. Są to: psy policyjne, psy osmologiczne (charakteryzujące się wybitnym węchem), psy ratownicze oraz psy lawinowe. Te ostatnie są w stanie znaleźć człowieka przysypanego grubą warstwą śniegu, która potrafi przekraczać nawet 2 metry.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

W każdym kocie czai się zło. Zobacz przekomiczne zdjęcia Sesja z dziećmi to nic trudnego? Jesteście w ogromnym błędzie Co się dzieje, gdy para postanawia nie zatrudniać profesjonalnego fotografa ślubnego Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Niesamowity rig do obiektywu Nikkor 800 mm powstał z wózka na meble Latające lampy błyskowe to genialny sposób wykorzystania dronów To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu Mimo tego, że dzielą ich tysiące kilometrów, udało im się zrobić wspólne zdjęcie Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze Autofokus w Sony A9 jest naprawdę niesamowity! Oto przykładowy film

Popularne w tym tygodniu:

Największy na świecie żarłacz biały ma 50 lat, 7 metrów i waży 2,5 tony Monitoring wysłał zdjęcie intruza w kuchni. Okazało się, że to jej zmarły syn Zaawansowana kamera HiRISE pozwala zobaczyć, jak naprawdę wygląda Mars Sonda OSIRIS-REx sfotografowała Ziemię z odległości ponad 100 mln km Najpopularniejsze zdjęcie na Intagramie przedstawia… jajko! Ma ponad 25 milionów lajków Poznajcie Doris, 100-letnią pilotkę drona Historyczna reklama Coca Coli wykorzystuje tysiące gołębi Zobacz, jak Rosjanie podglądali Polaków. Oto sowieckie aparaty szpiegowskie 23 wilki w jednej grupie. Turysta natknął się na nie przypadkiem Potężny dron zastąpił motorówkę w wakeskatingu. To dopiero moc! #10YearsChallange - tak jak wyglądała Miss Universe 10 lat temu Pozbądź się tłustych odcisków z obiektywu za pomocą świeczki i łyżeczki