Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała

Zakończenie misji sondy Cassini planowane jest na 15 września 2017 roku, kiedy to zostanie ona zniszczona w atmosferze Saturna. W czasie 20 lat spędzonych na orbicie naszej planety zarejestrowała niesamowite obrazy.

© NASA

Misja sondy Cassini-Huygens polega na badaniu Saturna – jego pierścieni, księżyców oraz innych aspektów istnienia. Cała akcja jest nadzorowana aż przez trzy agencje kosmiczne – NASA, ESA oraz ASI. Sonda krąży w kosmosie od października 1997 roku. W lipcu 2014 roku weszła na orbitę Saturna, dzięki czemu stała się pierwszym sztucznym satelitą tej planety.

Pierwsze kolorowe zdjęcie Saturna, na którym widać jego pierścienie, Ziemię, Wenus oraz Marsa. Obraz został uwieczniony 19 lipca 2013 roku.

Główna misja sondy skończyła się w roku 2008, po czym została dwukrotnie przedłużona. Obecnie finał misji jest planowany na wrzesień 2017 roku. Po upływie tego czasu zostanie ona zniszczona w atmosferze Saturna. Do tego czasu zobaczymy na pewno jeszcze wiele fascynujących zdjęć.

Pierścienie Saturna tworzą malownicze tło dla zamarzniętego księżyca – Enceladusa. Zdjęcie powstało 28 czerwca 2007 roku.

Kiedy próbnik Huygens wylądował na powierzchni Tytana, został zbadany nie tylko jego wygląd, ale również atmosfera. Oprócz tego zostały odkryte nowe księżyce Saturna, a na powierzchni Enceladusa odkryto czynne gejzery. Sonda Cassini zbadała również bliżej pierścienie Saturna i ich związek z satelitami.

Zbliżenie na pierścienie Saturna ujawnia obraz, na którym powstaje jakby poprzecinana powierzchnia. W rzeczywistości są to cienie innych pierścieni. W centrum obrazu można dojrzeć malutki księżyc – Pan, którego średnica wynosi zaledwie 28 kilometrów. Obraz został zarejestrowany 11 lutego 2016 roku z odległości 1,9 miliona kilometrów od Pana.
Tu możecie zobaczyć koloryzowane zdjęcie Hyperiona. Ten księżyc Saturna charakteryzuje się niesamowicie dziwną kraterowatą powierzchnią. Obraz powstał 26 września 2005 roku. W rzeczywistości Hyperion jest mocno czerwony.
Powierzchnia Enceladusa, zarejestrowana 9 października 2008 roku, charakteryzuje się mozaikowatą strukturą. Kratery oraz ogólna faktura księżyca jest rzadko widoczna w tym jego regionie. Wskazują one na występowanie tam ruchów tektonicznych.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Zbliżenie na powierzchnię Enceladusa z dnia 21 listopada 2009 roku z odległości lekko ponad 2000 kilometrów.
Pół godziny po wdarciu się Prometeusza w obszar pierścienia F, sonda Cassini zarejestrowała ten obraz. Ciemny ślad po lewej stronie to księżyc oraz jego cień. Istnieje prawdopodobieństwo, że Prometeusz ponownie wybije się z pierścienia planety. Zdjęcie zostało wykonane 14 stycznia 2009 roku.
Na tym obrazie możecie zobaczyć Atlasa. Jest to kolejny księżyc Saturna, uchwycony 12 kwietnia z odległości 11 kilometrów. Jest to najbliższe zdjęcie Atlasa, jakie kiedykolwiek wykonano. Pomogło ono w określeniu kształtu księżyca oraz jego struktury. Atlas ma zaledwie 30 kilometrów średnicy. Najnowsza teoria gładkiej powierzchni księżyca głosi, że jego pole grawitacyjne przyciąga najmniejsze fragmenty pierścieni i zlepia je w jeden.
Zbliżenie do Dione z Saturnem w tle. 11 października 2005 roku.
Prawdziwy kolor południowego wiru polarnego na Tytanie z dnia 27 lipca 2012 roku. Wir ten jest zbiorowiskiem gazów w atmosferze księżyca. Miał on około 5 tysięcy kilometrów średnicy. Wir może być powiązany z nadejściem zimy polarnej.
To zdjęcie powstało, gdy Słońce znajdowało się bezpośrednio za sondą. Kolorowa poświata, którą widzicie, to skutek odbicia się światła od pierścienia Saturna. Jest to artefakt związany z rejestrowaniem obrazu podczas poruszania się sondy. Cassini rejestruje obrazy za pomocą nakładania na siebie 3 osobno zapisanych zdjęć z kanałów RGB. 12 lipca 2007 r.
Japet jest kolejnym charakterystycznym księżycem Saturna. Zdjęcie jego powierzchni powstało 10 września 2007 roku.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Konie są lustrem dla twoich emocji - zobacz piękne zdjęcia Tori Gagne Konkurs fotograficzny ZIMA - znamy zwycięzców! Ożywia malowane światłem stwory, tworząc fantastyczne animacje Tomasz Woźny - fotoreporter z powołania [GALERIA] Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Wet Plate Competition 2019 za nami. Oto najlepsze zdjęcia w technice mokrego kolodionu Inspiracje dokumentalne #7 Zdjęcia finalistów Smithsonian Photo Contest zachwycają pięknem i różnorodnością życia "Bug out Bag", czyli portret prepersów przez pryzmat ich plecaków ucieczkowych Niesamowite panoramy Nowego Jorku! Niezwykłe zdjęcia gwiezdnych smug na nocnym niebie Diane Özdamar tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy

Popularne w tym tygodniu:

Fotografka została mamą dzikich zwierząt. Ufają jej bezgranicznie Jaki pan, taki kram, czyli portrety psów i ich właścicieli autorstwa Alicji Zmysłowskiej Nie uwierzysz, że to widać z Ziemi. Oto najlepsze zdjęcia Drogi Mlecznej Drono-ptak nagrywał robo-żółwia składającego kamero-jaja. Mistrzowskie ujęcia PBS Janine Pendleton odwiedza opuszczone miejsca. Jej zdjęcia napawają grozą Seb Agnew stworzył hiperrealistyczne scenerie używając miniatur Japan Camera Hunter wchodzi na YouTube i ma dla was dawkę doskonałych testów Dyrektor zarządzający World Press Photo Foundation odchodzi ze stanowiska