Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała

Zakończenie misji sondy Cassini planowane jest na 15 września 2017 roku, kiedy to zostanie ona zniszczona w atmosferze Saturna. W czasie 20 lat spędzonych na orbicie naszej planety zarejestrowała niesamowite obrazy.

© NASA

Misja sondy Cassini-Huygens polega na badaniu Saturna – jego pierścieni, księżyców oraz innych aspektów istnienia. Cała akcja jest nadzorowana aż przez trzy agencje kosmiczne – NASA, ESA oraz ASI. Sonda krąży w kosmosie od października 1997 roku. W lipcu 2014 roku weszła na orbitę Saturna, dzięki czemu stała się pierwszym sztucznym satelitą tej planety.

Pierwsze kolorowe zdjęcie Saturna, na którym widać jego pierścienie, Ziemię, Wenus oraz Marsa. Obraz został uwieczniony 19 lipca 2013 roku.

Główna misja sondy skończyła się w roku 2008, po czym została dwukrotnie przedłużona. Obecnie finał misji jest planowany na wrzesień 2017 roku. Po upływie tego czasu zostanie ona zniszczona w atmosferze Saturna. Do tego czasu zobaczymy na pewno jeszcze wiele fascynujących zdjęć.

Pierścienie Saturna tworzą malownicze tło dla zamarzniętego księżyca – Enceladusa. Zdjęcie powstało 28 czerwca 2007 roku.

Kiedy próbnik Huygens wylądował na powierzchni Tytana, został zbadany nie tylko jego wygląd, ale również atmosfera. Oprócz tego zostały odkryte nowe księżyce Saturna, a na powierzchni Enceladusa odkryto czynne gejzery. Sonda Cassini zbadała również bliżej pierścienie Saturna i ich związek z satelitami.

Zbliżenie na pierścienie Saturna ujawnia obraz, na którym powstaje jakby poprzecinana powierzchnia. W rzeczywistości są to cienie innych pierścieni. W centrum obrazu można dojrzeć malutki księżyc – Pan, którego średnica wynosi zaledwie 28 kilometrów. Obraz został zarejestrowany 11 lutego 2016 roku z odległości 1,9 miliona kilometrów od Pana.
Tu możecie zobaczyć koloryzowane zdjęcie Hyperiona. Ten księżyc Saturna charakteryzuje się niesamowicie dziwną kraterowatą powierzchnią. Obraz powstał 26 września 2005 roku. W rzeczywistości Hyperion jest mocno czerwony.
Powierzchnia Enceladusa, zarejestrowana 9 października 2008 roku, charakteryzuje się mozaikowatą strukturą. Kratery oraz ogólna faktura księżyca jest rzadko widoczna w tym jego regionie. Wskazują one na występowanie tam ruchów tektonicznych.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Zbliżenie na powierzchnię Enceladusa z dnia 21 listopada 2009 roku z odległości lekko ponad 2000 kilometrów.
Pół godziny po wdarciu się Prometeusza w obszar pierścienia F, sonda Cassini zarejestrowała ten obraz. Ciemny ślad po lewej stronie to księżyc oraz jego cień. Istnieje prawdopodobieństwo, że Prometeusz ponownie wybije się z pierścienia planety. Zdjęcie zostało wykonane 14 stycznia 2009 roku.
Na tym obrazie możecie zobaczyć Atlasa. Jest to kolejny księżyc Saturna, uchwycony 12 kwietnia z odległości 11 kilometrów. Jest to najbliższe zdjęcie Atlasa, jakie kiedykolwiek wykonano. Pomogło ono w określeniu kształtu księżyca oraz jego struktury. Atlas ma zaledwie 30 kilometrów średnicy. Najnowsza teoria gładkiej powierzchni księżyca głosi, że jego pole grawitacyjne przyciąga najmniejsze fragmenty pierścieni i zlepia je w jeden.
Zbliżenie do Dione z Saturnem w tle. 11 października 2005 roku.
Prawdziwy kolor południowego wiru polarnego na Tytanie z dnia 27 lipca 2012 roku. Wir ten jest zbiorowiskiem gazów w atmosferze księżyca. Miał on około 5 tysięcy kilometrów średnicy. Wir może być powiązany z nadejściem zimy polarnej.
To zdjęcie powstało, gdy Słońce znajdowało się bezpośrednio za sondą. Kolorowa poświata, którą widzicie, to skutek odbicia się światła od pierścienia Saturna. Jest to artefakt związany z rejestrowaniem obrazu podczas poruszania się sondy. Cassini rejestruje obrazy za pomocą nakładania na siebie 3 osobno zapisanych zdjęć z kanałów RGB. 12 lipca 2007 r.
Japet jest kolejnym charakterystycznym księżycem Saturna. Zdjęcie jego powierzchni powstało 10 września 2007 roku.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Wystawa Alexa Webba w Leica 6x7 Gallery Warszawa. To trzeba zobaczyć!

Popularne w tym tygodniu:

Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Ojciec tworzy magiczne renesansowe portrety ze swoją córką w roli głównej Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Fotograf, który zdobył 1 milion obserwujących na Instagramie. Zobaczcie jego zdjęcia, a zrozumiecie Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Santorini, miejsce pracy Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017 Pokazała 17 lat różnicy między portretami tych samych osób