© Paweł Klarecki / pawelklarecki.pl

Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej

- Długie wyprawy w plener połączone z fotografowaniem dają mi wiele satysfakcji. To jest mój mały świat widziany moimi oczami. Czasami może wydawać się surrealistyczny, ale to są właśnie kawałki mojej wyobraźni połączone z piękną naturą, którą zapisuję na kartach pamięci – tak mówi o sobie Paweł.

PAWEŁ KLARECKI

Rocznik 1982 roku. Jego miłość do fotografii zaczęła rozwijać się od dzieciństwa, a później stała się największą pasją i miała największy wpływ w codziennym życiu. Od kilku lat mieszka w Chorzowie, a w międzyczasie miał okazję mieszkać na pięknych wybrzeżach Irlandii Północnej — miejscu, które jest prawdziwym rajem dla fotografów przyrody. Zawsze widział świat jako obrazy i kadry. Kocha krajobrazy i świat przyrody. Uwielbia fotografować krajobrazy, szczególnie na długich czasach naświetlenia. Ta technika to dla niego połączenie dwóch światów — rzeczywistego i fantasy. Fotografia krajobrazowa jest bez wątpienia jego wielką miłością.

www.pawelklarecki.pl | Instagram | Facebook

Paweł Klarecki spędził część swojego życia na niesamowitym wybrzeżu Irlandii Północnej. Według niego jest to istny raj dla miłośników krajobrazów. Można tam sfotografować piękno i siły natury, a wszechobecne klify i charakterystyczne zielone doliny pozwalają tworzyć malarskie dzieła

Jeśli już o malarskości — Paweł w dzieciństwie zajmował się malowaniem obrazów. Jego ukochaną tematyką było połączenie krajobrazów z fantastyką, a główną inspiracją był dla niego Wojciech Siudmak, który łączy w swoich wizjach surrealizm z naturalizmem. Fotograf jednak nigdy nie myślał o malarstwie na poważnie — wszystko było zabawą i spontanicznym działaniem.

Fotografowanie pojawiło się w życiu Klareckiego pod koniec lat 90., gdy komputery i Internet wkraczały do coraz większej ilości domów. Paweł wspomina, że dużo czytał wtedy o robieniu zdjęć, ale przede wszystkim koncentrował się na pochłanianiu setek obrazów, zwracając uwagę na każdy szczegół. W naturalny sposób malarstwo odeszło na dalszy plan. Na pierwszy dobry aparat musiał jednak trochę zaczekać, co pozwoliło mu skoncentrować się na filozofii obrazowania.

Konikiem Klareckiego jest fotografowie z długimi czasami otwarcia migawki. Ten rodzaj fotografii daje mu satysfakcje, ponieważ łączy dwa światy — rzeczywisty i fantastyczny. Długie ekspozycje pozwalają Pawłowi na przeniesienie się w inny wymiar i pokazanie świata inaczej. Poza tym oczekiwanie na zrobienie zdjęcia dostarcza mu wielu emocji, a jednocześnie uspakaja

Podczas fotografowania Paweł koncentruje się na wielu kwestiach: planowaniu, wyborze miejsca, dojeździe oraz muzyce. Wszystko jest dla niego równie ważne jak sama technika fotografowania. Do praktycznie wszystkich prac Klarecki używa filtrów. Są to głównie ciemne filtry ND oraz szare połówkowe. Zdarza mu się również wykorzystywać filtr polaryzacyjny. Dzięki tym narzędziom fotograf może realizować swoje wizje oraz ograniczyć postprodukcję.

Tym, co inspiruje Pawła, jest północne wybrzeże Irlandii oraz Skandynawia — oceany, skały, klify i doliny. Jego marzeniem i celem jest odkrywanie tych miejsc na nowo, co robi za sprawą fotografii. Cały czas szuka nowych ścieżek rozwoju, odkrywa nowe wspaniałe miejsca i pokazuje nastroje natury.

Więcej zdjęć Pawła znajdziecie na jego stronie internetowej.

Zobacz również: Obrabiaj wakacyjne krajobrazy przy pomocy Gimpa

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Niesamowite malarskie portrety rodem z Holandii. Ta fotografka jest ich mistrzynią! Wielka opozycja Marsa to świetny czas na wyjątkowe zdjęcia nocnego nieba Zobacz piękno galaktyki - nocne niebo na genialnych timelapsach 10 miejsc, w których nie można fotografować do woli Don Komarechka łączy magię kropel wody i zdjęć makro „Metropolis"- 22 największe miast świata, długie czasy naświetlania i mnóstwo barwnej energii Fotograf odnalazł miasto ukryte w odbiciach w oknach wieżowców Pierwsze zdjęcia Ziemi mają już 70 lat Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Inspiracje dokumentalne #9 Fotografie mistrzów obrobione w Instagram na iPhonie [galeria] Winylowe kolekcje i ich właściciele

Popularne w tym tygodniu:

Polacy w finale Fotograficznych Mistrzostw Świata. Nasza reprezentacja nie zawiodła! Te zdjęcia do dziś budzą emocje. Polskie wojsko wkracza do Zaolzia Natura jest zachwycająca. Takie sceny widać niezwykle rzadko Tatry na zdjęciach. Ujęcia o wschodzie i zachodzie słońca Wybuch plazmy na Słońcu. Fotograf uchwycił to z własnego podwórka Ta fotografia obiegła całe USA. Matka chciała sprzedać swoje dzieci Zamienił puste mieszkania w aparaty. Tak powstały piękne dzieła sztuki Zorza polarna dostrzeżona nad Polską. Internauci dzielą się zdjęciami cudu natury Ujęcia zwierząt od dołu. Świeże spojrzenie na fotografię fauny Zdjęcia dnia: Zachłanny kormoran. Ledwo zmieścił rybę w dziobie! Potężna erupcja podwodnego wulkanu. Te zdjęcia ukazują siłę żywiołu Piękna scena na archipelagu Svalbard. Matka Natura potrafi zaskoczyć