Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody

Stare obiektywy podpięte do współczesnych korpusów to przy tym nic! Holenderska fotografka Robin de Puy niedawno zrealizowała zaskakujący projekt. Zamiast budować obiektyw w klasyczny sposób, dbając o konstrukcję optyczną, wykorzystała do tego moc natury. Soczewka stworzona z kropli wody pozwoliła jej zrobić te wspaniałe portrety.

Portal Portrait Academy wspomina o powstaniu bardzo zaawansowanego systemu obrazowania, który jako obiektyw wykorzystuje wodę. W realizacji przedsięwzięcia pomogła firma Spa oraz Hans Feil i Pieter van der Valk z firmy Etulipa. Spędzili oni kilkanaście tygodni, pracując nad samym aparatem. Realizacja projektu zajęła ponad pół roku.

Robin de Puy

Aparat, jako obiektyw, wykorzystuje kroplę świeżej wody, którą dostarczyła specjalna firma. Jest ona umieszczana na szklanej płytce pokrytej warstwą teflonu (numer 1 na zdjęciu) Pozwala to na utrzymanie wypukłego kształtu kropli i zapobiegnięcie rozlaniu się wody. Elektryzowanie płytki umożliwia zmienianie kształtu kropli, dzięki czemu można ustawić ostrość.

Do zarejestrowania obrazu została wykorzystana matryca przemysłowa o wymiarach 4 x 6 mm o rozdzielczości 18 megapikseli (#2). Oryginalne zdjęcia były kolorowe, jednak autor postanowił przekonwertować je na czarno-białe. Wynalazcy zastosowali system lustrzany (#3) do przesłania wiązki światła przez kroplę wody, by później móc ją rzutować na matrycę. Światło boczne, które mogło przy tym wpadać do systemu, zostało ograniczone dzięki wykorzystaniu plastikowego cylindra (#4). Oczywiście woda z teflonowej płytki bardzo szybko parowała i należało ją czyścić co 15 minut.

Ten eksperyment jednak byłby niczym, gdyby nie powstały dzięki temu wspaniałe zdjęcia. Robin zaprosiła do udziału w projekcie znane osoby z Holandii, które z chęcią zgodziły się pozować.

Sesje zostały zrealizowane w studiu portretowym w Amsterdamie. Fotografka ustawiła modeli na szarym tle i po prostu zaczęła działać. Aparat niestety nie wspomaga wyzwalania lamp błyskowych, lecz ekipa, która go opracowała, powiedziała, że wymagałoby to jedynie kilku dni dodatkowej pracy. Do uzyskania odpowiedniej ostrości Robin musiała zastosować małe otwory względne przysłony. Manipulowanie kroplą i regulacja ostrości zmusiły ją do fotografowania z prędkością 1/3 s.

To nowatorskie podejście do fotografii potwierdza prawdę, że najważniejszy jest pomysł na zdjęcia, a nie narzędzie, jakim fotografujemy. Trzeba też przyznać, że ten alternatywny pomysł Robin de Puy nie jest banalny, jak robienie zdjęć pudełkiem po zapałkach. Dobrze widzieć, że fotografia cyfrowa wchodzi na etap niekonwencjonalnych eksperymentów. Ciekawy jestem – co będzie następne?

Źródło: Portrait Academy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Przełom lat 80. i 90. budzi we mnie kilka skojarzeń. Także tych fotograficznych Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Czym żyje film dokumentalny? Jak do niego podejść? - opowiada Tomasz Wolski

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji