Sądząc Amerykę, czyli portrety uprzedzeń

Joel Pares, amerykański fotograf, były Marine, stworzył serię zdjęć, która porusza kwestię uprzedzeń i stereotypów, które wielu z nas nadal używa w stosunku do innych ludzi różniących się od nas. Jednym słowem oceniamy książkę po okładce.

© Joel Pares

Zdjęcia Paresa na pierwszy rzut oka przedstawiają portrety pełne symboliki i przesądów, reprezentowanych przez różne grupy w oparciu o ich pochodzenie etniczne, status społeczno-gospodarczy czy preferencje seksualne.

Potem jednak, pokazuje nam prawdziwych ludzi stojących za często fałszywą symboliką - gangster okazuje się być absolwentem Harvardu, a wyczerpany ogrodnik okazuje się CEO poważnej firmy.

"Wielu z nas dokonuje fałszywych osądów opierając się na czyimś pochodzeniu etnicznym, zawodzie czy preferencjach seksualnych — powiedział Pares serwisowi Petapixel. “Celem tego cyklu jest otwarcie oczu i zmuszenie nas do pomyślenia dwa razy zanim osądzimy kogoś, mimo że zawsze oceniamy innych, nawet jak staramy się tego nie robić.”

Więcej zdjęć Joel Paresa możecie obejrzeć na jego stronie www.joelpares.com, Facebooku czy profilu 500px.

Zobacz również: Narzędzia korekcji skóry w darmowym Gimpie

Źródło: Petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Zwierzęta z zoo, ale jak na wolności Norwegia nigdy nie była tak piękna, jak na tym filmie poklatkowym 150 podświetlonych alpinistów, kilka lustrzanek i Matternhorn na jednej sesji Melancholia i smutek zwierząt z ogrodów zoologicznych na poruszających zdjęciach 365 twarzy Paryża w 365 dni Abstrakcyjne formy z kolorów Wieżowce w Hong Kongu i zachwycający świat kolorów, faktur i symetrii Wybuchowe zdjęcia ręcznie zamrożone w czasie Zdjęcia Polaka zachwyciły jurorów National Geographic Perska architektura w obiektywie 23-latka z Iranu Trudny "Powrót" na właściwy tor życia na zdjęciach Adriana Wykroty Inspirujące portrety kobiet otoczonych kwiatami Być jak John Malkovich... na legendarnych zdjęciach Każdy ma swoje kółko zainteresowań - portrety grupowe z pomysłem Estońska opowieść o portretach ze snów "To, co kocham", czyli różne odcienie miłości na zdjęciach fotografów z całego świata Latający, ekspresyjni i czarno-biali ludzie na kwadratowych zdjęciach Inspirująca fotografia uliczna z Hong Kongu sprzed 60 lat Oto dowody, że tanim aparatem też można zrobić świetne zdjęcia Piękna amerykańska przyroda na zdjęciach konkursu Wilderness Forever Kolorowe portrety kobiet w barwnym świecie odpoczynku Portrety ze świata marzeń Rosie Hardy

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!