Historyczne zdjęcia uliczne Białegostoku. Zobaczcie nieznane oblicze polskiego miasta

W ramach projektu Augustis 2.0 ukończono skanowanie ponad 2 tysięcy zdjęć z życia Białegostoku w I połowie XX wieku. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Bolesława Augustisa, który stał się jednym z najważniejszych odkryć współczesnego świata polskiej fotografii.

© Bolesław Augustis / albom.pl

Historia kolekcji fotografii Bolesława Augustisa sięga roku 2004, kiedy to grupka grających w piłkę chłopców odnalazła zbiór zdjęć. Według wielu osób – ekspertów i amatorów – jest on niesamowicie wartościowym odkryciem, gdyż pokazuje, jak wyglądało życie mieszkańców Białegostoku w latach 30. XX wieku. Sporo mieszkańców rozpoznało na zdjęciach swoich krewnych.

Bolesław Augustis fotografował przechodniów głównie w centrum miasta. Odbitki sprzedawał w zakładzie Polonia Film przy ul. Kilińskiego. Tematem jego zdjęć byli mieszkańcy Białegostoku oraz ich codzienność. Twórczość Augustisa jest doskonałym przykładem historycznej fotografii ulicznej. Zdjęcia, które widzicie, powstały w przedziale lat 1935- 1938.

Sednem zdjęć Augustisa jest oddanie nastrojów panujących w ówczesnym Białymstoku. Z perspektywy czasu zbiór jest doskonałym dokumentem, dzięki któremu możemy poznać bliżej realne życie w tamtym okresie – modę, zachowania. W połączeniu z licznymi tekstami historycznymi stanowi to wspaniałe źródło wiedzy.

Od początku swojego przyjazdu do Białegostoku w 1932 roku Augustis praktykował w zakładach fotograficznych. Na początku był to zakład fotograficzny Neuheuttlera przy rynku Kościuszki, później własne studio. Kilka lat później Augustis został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię, skąd wrócił z Armią Andersa. Po wojnie mieszkał w Anglii i Nowej Zelandii. Zmarł w 1995 roku. Do śmierci nie zajmował się ponownie fotografią.

Zobacz również: Bajkowy świat Magdaleny Wasiczek

Pełną kolekcję zdjęć Bolesława Augustisa możecie przejrzeć na stronie internetowej Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Czarno-białe zdjęcia Jema Cresswella ukazują humbaki jako niesamowicie majestatyczne istoty Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Przełom lat 80. i 90. budzi we mnie kilka skojarzeń. Także tych fotograficznych Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej"

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji