Nowa technologia budowy obiektywów zoom już niedługo nawet w najcieńszych smartfonach

Aparaty fotograficzne w smartfonach przeszły dużą ewolucję od czasu wprowadzenia na rynek pierwszych modeli. Firma DynaOptics zaprezentowała technologię, która pozwoli zastosować obiektywy zoom nawet w najcieńszych smartfonach bez wystających elementów.

Przez ograniczenia fizyczne, patrz gruba optyka, niewiele smartfonów oferuje obiektywy typu zoom. Telefony stają się coraz cieńsze więc producenci poświęcają taką funkcjonalność na rzecz ergonomii i stylistyki. To właśnie ten element jest jednym z największych minusów w porównaniu do choćby podstawowych aparatów kompaktowych. Niebawem sytuacja może się jednak zupełnie odmienić.

Standardowy zoom kontra zoom StartX DynaOptics

Firma DynaOptics zaprezentowała rozwiązanie w postaci obiektywu StartX. Polega ono na zastosowaniu soczewek asymetrycznych, które poruszają się w górę, dół, prawo i lewo. Tymczasem w standardowym obiektywie zoom soczewki poruszamy przód, tył. Dzięki temu osiągamy funkcję optycznego zooma bez potrzeby ruchu soczewek przód, tył.

DynaOptics to dzieło profesora Guangya Zhou z Uniwersytetu w Singapurze. Firma zbiera fundusze na dalsze badania nad miniaturyzacją optycznego zooma do urządzeń mobilnych i jak do tej pory idzie im bardzo dobrze — na ich koncie jest już ok. 2 milionów dolarów. Póki co dysponują jedynie prototypem, jednak już w pierwszym kwartale 2015 roku mają zaprezentować swoje rozwiązanie producentom smartfonów, a w 2016 r. mamy zobaczyć pierwsze smartfony z nową technologią

Jak sądzicie, czy to innowacyjne rozwiązanie może być krokiem milowym we współczesnej fotografii mobilnej? Czy sprawi, że tanie kompakty na dobre znikną z rynku?

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Fotografia mobilna:

7 pomysłów na ciekawe zdjęcia smartfonem - bez wychodzenia z domu Za duży nos, za małe uszy. Mobilne portrety. App Store wykorzystał bezprawnie zdjęcie polskiego fotografa. Jak z tym walczyć? Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 4] Jak mówiłem tak zrobiłem - czyli oficjalnie zapraszam na warsztaty! VSCO nieudolnie walczy z Instagramem Nowy tajemniczy algorytm ma działać cuda w aparatach mobilnych Instagram stworzył darmową aplikację do nagrywania filmów hyperlapse Smartfon jak cytryna, czyli co można wycisnąć z aparatów w słuchawce? Część II Kiedyś i dziś na jednym zdjęciu, czyli układanki fotograficzne z aplikacją Timera Lenka, czyli czarno na białym w smartfonowym aparacie Profesjonalni fotografowie mobilni istnieją. Poznajcie grupę Tiny Collective Afterlight - edytor, który warto przetestować Smartfon jak cytryna. Co można wycisnąć z aparatów w słuchawce? Kolorowe kredki w smartfonie noszę, czyli Repix Okulary przeciwsłoneczne Tens przenoszą Instagrama do świata rzeczywistego Fisheye Pro, czyli emulator rybiego oka Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 3] Lory Stripes, czyli paski, linie i zawijasy Blender - program, który nie zawiera filtrów, ale potrafi nieźle namieszać Diana Photo App, czyli aplikacja dla fanów "True Detective" W fosie z iPhone'em, czyli fotografia koncertowa przez smartfona Koniec z losowymi zdjęciami, czyli R.I.P. Rando Zaskakujące Rando, czyli fotograficzna zabawa na okrągło