Dzięki odrobinie cierpliwości Adam Makarenko tworzy na swoich zdjęciach nowy wszechświat

Wiele ostatnio dzieje się w świecie astrofotografii oraz pojawiają się coraz nowsze i lepsze zdjęcia kosmosu. Adam Makarenko postanowił jednak obejść problemy techniczne z tym związane i… stworzył własny wszechświat.

© Adam Makarenko / Instagram

Adam Makarenko na potrzeby swoich zdjęć tworzy miniaturki planet z pianki i gipsu. Fotograf odpowiednio przygotowuje każdą z małych sfer, nadając jej odpowiednią fakturę oraz kolor.

90 proc. pracy to metoda prób i błędów. Właściwie nie ma książek mówiących jak robić miniatury, chyba, że zajmujesz się tematyką pociągów.

Adam Makarenko


Niektóre planety mają pierścienie. Modelarz robi je przy wykorzystaniu techniki długich ekspozycji. Makarenko fotografuje kolorowy papier obracający się na ręcznie wykonanym stoliku. Wszystko, oprócz pierścieni na zdjęciu, musi być czarne, by odpowiednio spasować elementy obrazu. Stolik również musi się obracać ze stałą prędkością, by zapobiec powstawaniu artefaktów.

Do wykonania makiet krajobrazów artysta wykorzystuje wiele materiałów, w tym beton i glinę. Podstawą każdego zestawu jest styropianowa płyta o rozmiarach 2,5 x 2,5 metra. Fotograf przeważnie musi dzielić pracę na dwa lub trzy etapy, ponieważ nie jest w stanie fizycznie ułożyć wszystkich elementów w jednym miejscu, tak by odpowiednio ze sobą zagrały. Adam często bawi się perspektywą, by elementy wydawały się mniejsze lub większe.

Zabawny jest sposób, w jaki Makarenko tworzy gwieździste tło do swoich zdjęć. Z arkuszu czarnego papieru robi po prostu mnóstwo malutkich dziurek i podświetla go od tyłu. Za pomocą kredek tworzy iluzję gwiezdnych gazów unoszących się w kosmosie.

Z technicznego punktu widzenia – fotograf wykorzystuje obiektywy, które pozwalają mu na ostrzenie z mniej niż 30 centymetrów oraz oferują otwór przysłony rzędy f/22 lub nawet o wyższych wartościach. Sceny są oświetlane przeważnie jednym światłem, by udawać sposób świecenia Słońca. Autor zdjęć wspomina, że każda praca to walka z prawami fizyki, by oddać realizm sceny. Gdy wszystkie zdjęcia są gotowe, Adam łączy je w Photoshopie w całość.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak


Więcej prac tego autora możecie znaleźć na jego stronie interenetowej oraz Instagramie.Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Zamarznięte mydlane bańki Piotra Załuski podbijają świat! Zobaczcie, jak wyglądały konkursy piękności w dawnym ZSRR Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną Koloryzowane zdjęcia rosyjskich snajperek podbijają Internet. Oto historia jednej z nich Osobliwe przystanki z terenów byłego ZSRR Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świetne zdjęcia, które pokazują, jak wyglądały zabawy dzieci przed tym, jak świat zdominowała współczesna technologia Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Prawie 100 zdjęć ze wschodu. Alexander Petrosyan opowiedział nam o fotografowaniu na ulicach Rosji Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie

Popularne w tym tygodniu:

Rząd Korei Północnej zakazał publikacji tych zdjęć. Pokazują jak wygląda rzeczywistość Wielu Polaków na podium w konkursie Monochrome Photography Awards 2017 Fotograf ujął przerażająco szybki rozwój Hongkongu. Betonowa dżungla wciąż rośnie Hubert Kamieniew: ”Osoby pozujące do zdjęć cierpią na własne lub moje życzenie” Dwóch Polaków otrzymało nagrodę w prestiżowym konkursie Hasselblad Masters Wymarzona sesja zaręczynowa wcale nie musi być skąpana w złotym świetle. Ta para wolała lód i śnieg Zdjęcia ślubne ze zwierzętami zyskują coraz większą popularność. Są urocze! Fotograf odwrócił role w seksistowskich reklamach z połowy XX wieku. Dzisiaj zdecydowanie by nie przeszły Najlepsze zdjęcia z dronów w 2017 roku według portalu Dronestagram Chervona Vorona zrobiła najwspanialszą sesję w klimacie ”Pięknej i Bestii” jaką widzieliście Najlepsze zdjęcia ślubne według portalu MyWed dostarczają dawki świetnych inspiracji Złamany kręgosłup nie pozbawił go miłości do fotografowania. Kuba Konwent powraca!