Obiektyw tilt-shift do miniatur za 100 zł, czyli fotograficzny recykling

Obiektywy tilt-shift są bardzo drogie szczególnie jeżeli mówimy o dedykowanych, systemowych szkłach z pomiarem światła i działającą elektroniką. Fotograf majsterkowicz postanowił wykonać obiektyw tilt-shift metodą zrób to sam, korzystając z uszkodzonego obiektywu Canon 50mm f/1.8 za 25 dolarów.

Hakodate, Japan

Hakodate, Japan

Po przecięciu obiektywu i kilku próbach połączenia go, fotograf zastosował czarną taśmę z materiałem. Może obiektyw nie jest najbardziej estetyczny i wymaga częstych napraw, jednak pozwala na zmiany przysłony od f/1.8 do f/22 i pomiar światła. Współpracuje nawet z pełnoklatkowymi lustrzankami z delikatną winietą.

Obiektyw zrób to sam - Canon 50mm f/1.8

Oczywiście nie mówimy to o obiektywie do profesjonalnego fotografowania architektury, jednak do efektu miniatury czy kreatywnych portretów nadaje się jak najbardziej.

Więcej informacji o tym ciekawym obiektywie znajdziecie na blogu autora: witonosfreestyle.wordpress

Obiektywy typu tilt-shift wywodzą się z ruchomych standardów w aparatach wielkoformatowych i średnioformatowych. Obecnie, wykorzystywane są zazwyczaj do fotografii architektury. Jednak wielu fotografów korzysta z pochyłów i przesunięć przy tworzeniu miniatur. Dzięki temu możemy bawić się płaszczyzną ostrości i tworzyć wspaniałe efekty.

Więcej na ten temat znajdziecie w naszych poradnikach:

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzia wypaczania perspektywy?

Rowerzyści
Wenecja
Singapur
Schwangau, Niemcy
Nanjing, Chiny
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Przepis na zdjęcie - pół na pół Zdjęcia ze smakiem, czyli domowa fotografia kulinarna [poradnik] Fotografia produktowa - jak zacząć? Organizujemy domowe studio [poradnik] Frymografia: Poskramiać i podsycać Jak cię widzą, tak cię piszą - przegląd szablonów Wordpress na portfolio fotografa Mój przepis na zdjęcie - papuga Zaznaczanie nieostrości w Adobe Photoshop CC 2014 - jak sprawdza się nowe narzędzie? [wideoporadnik] Włączamy lampy i robimy zdjęcia! Kilka sposobów na oświetlenie portretowe w studio 7 niedrogich obiektywów, które warto mieć Idealny aparat na wyjazd. Subiektywnie o sprzęcie po powrocie z Dubaju Kompletujemy sprzęt studyjny - od czego zacząć, żeby nie stracić fortuny? Mój przepis na zdjęcie - księżyc z wielokrotną ekspozycją Fotografowie opowiadają, jak się reklamować, aby zdobywać klientów Stypendia i granty, czyli jak sfinansować swój projekt fotograficzny Podstawy światła błyskowego. Jakiego typu lampy wybrać? Frymografia: Trzeba zapłacić Jak zrobić własny film hyperlapse bez tony drogiego sprzętu? Świat jak na dłoni, czyli tworzenie małej planety z panoramy 360 stopni [wideoporadnik] Droga Mleczna sfotografowana w mieście? Dzięki ETTR to możliwe! Zanotuj, zapisz, narysuj, a potem weź aparat Retusz w świecie fotografii, czyli od propagandy po piękną sztukę Frymografia: Opowieści niedojrzałe

Popularne w tym tygodniu:

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze