Adobe zarobiło rekordowo dużo. Wszystko przez abonament Creative Cloud

Adobe poinformowało o wynikach finansowych i jak można się było spodziewać, są znakomite. Duża w tym zasługa usług w chmurze Creative Cloud. Ale czy ich klienci są zadowoleni z abonamentu, na który nie wszyscy chcieli się zdecydować?

Gdy Adobe zaprezentowało abonament w 2012 roku, było to rozwiązanie równoległe do wersji pudełkowej

Jednak można się było spodziewać, że z czasem będzie to jedyna możliwość, która daje dostęp do najnowszych wersji programów Adobe do obróbki zdjęć, grafiki i filmów. Pamiętam, jak podczas premiery Creative Cloud przedstawiciele Adobe szacowali, że mają ponad 20 milionów pirackich wersji Photoshopa na rynku. Pomyślałem wtedy, że jeżeli Adobe zebrałoby z nich po 1 dolarze, to jednorazowo zarobiłoby 20 milionów dolarów. Jednak Adobe już miało rozwiązanie tego problemu w postaci abonamentu, który z czasem dawał jedyny dostęp do najnowszych wersji oprogramowania i innych bajerów w postaci wersji mobilnych i innych ciekawych aplikacji.

Koniec z Adobe Creative Suite CS6. Co będzie z Lightroomem?

Jeszcze na początku tego roku była możliwość kupienia pudełkowego pakietu Adobe Creative Suite 6. Niestety, od 9 stycznia już takowej nie mamy,…

Oczywiste było, że z czasem Photoshop będzie dostępny tylko w wersji abonamentowej czy tego chcemy, czy nie. Możemy się obrażać na Adobe i wybrać jakąś inną aplikację, jak chociażby Affinity Photo, jednak nie przypadkiem Adobe wyrobiło sobie taką pozycję na rynku. Firma nadal rozwija równolegle wersje pudełkowe i w chmurze programu Adobe Lightroom, zatem jeśli nie potrzebujemy obsługi plików RAW z nowych aparatów lub nie wykonujemy zaawansowanego retuszu skóry w Photoshopie, to takie rozwiązanie powinno wielu fotografom wystarczyć.

Rekordowe przychody Adobe, dzięki abonamentowi Creative Cloud

Kiedy w 2011 roku firma Adobe zaprezentowała nowy model dystrybucji swojego oprogramowania, wielu użytkowników złapało się za głowę. Wizjom…

Abonament miał poprawić ściągalność opłaty z większej liczby użytkowników oprogramowania Adobe. Początkowo ceny trochę odstraszały indywidualnych użytkowników, jednak już w 2014 roku Adobe zaprezentowało wersję subskrypcji dla fotografów za 12 euro / dolarów miesięcznie. Dla Adobe był to strzał w 10! Firma od wprowadzenia abonamentu, który obejmuje najważniejsze aplikacje do obróbki zdjęć, filmów i grafiki, notuje coraz lepsze wyniki finansowe.

W ostatnim kwartale Adobe zanotowało przychód kwartalny na poziomie 1,77 mld dolarów!

Większość z tego, bo aż 1,5 mld dolarów pochodzi z działu Digital Media, do którego wliczany jest pakiet Creative Cloud. Przychody wciąż dynamicznie rosną — identyczny kwartał w zeszłym roku przyniósł 1,1 mld dolarów przychodu, co daje wzrost aż o 36 proc. rok do roku. To sprawia, że w skali roku rośnie także cena akcji giełdowych Adobe.

Wzrost wyceny akcji Adobe.

Obecnie jestem w miarę szczęśliwym użytkownikiem pakietu Adobe Creative Cloud dla fotografów i nie narzekam

Ten pakiet obejmuje Photoshopa, Lightrooma oraz mobilne wersje tych programów. Głównie korzystam z Lightrooma Mobile i aplikacji Creative Cloud, którą wykorzystuję do podręcznego przesyłania zdjęć między urządzeniami mobilnymi i komputerem. Oczywiście chciałbym więcej - nowej, łatwiejszej funkcjonalności czy szybszego działania, szczególnie na starszych komputerach, jednak ogólnie nie ma na co narzekać. Photoshop i Lightroom działają bez zarzutu i dostajemy w bonusie aplikacje mobilne, jak np. Lightroom Mobile, Creative Cloud czy Adobe Colour.

Zobacz również: Korzystanie z dwóch monitorów

Aplikacje mobilne Adobe

Ile to kosztuje?

Płacę około 50 zł miesięcznie z lekkimi wahaniami zależnie od kursu euro, czyli rocznie wychodzi to około 600 zł. Czy to dużo, czy mało? Z perspektywy amatora, który nie zarabia na fotografii, trochę dużo. Za te pieniądze można mieć Ligtrooma i korzystać z niego przez kilka lat. Jednak, jeżeli zarabiamy na zdjęciach, nie jest to duża opłata za Lightrooma i Photoshopa, który jest graficznym kombajnem. Szczególnie, jeśli wrzucimy te opłaty w koszty działalności firmy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Canon EOS 6D Mark II i EOS 200D - znamy polskie ceny i dostępność To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją? Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej VSCO Mobile Presets 01 (MP1) - 58 mobilnych filtrów symulujących analogowy efekt Nowe oprogramowanie, które ma zapobiegać przegrzewaniu się bezlusterkowców Sony przy nagrywaniu w 4K Kup odbitkę zdjęć z agencji Magnum za 100 dolarów Możecie pomóc dokończyć niezwykły projekt dokumentalny Filipa Skrónca Książka Witolda Dederko "Światło i Cień w fotografii" może doczekać się nowego wydania! Kodachrome powraca, jednak tylko w formie magazynu Kup aparat Fujifilm X-Pro2 z jednym z wybranych obiektywów, XF 50 mm f/2 dostaniesz gratis Czy powinniśmy się bać, że lampy Jinbei porażą nas prądem? Znamy odpowiedź polskiego dystrybutora Nowe kategorie i granty w Sony World Photography Awards 2018. Nabór prac już ruszył "Pierwszy marsz dżentelmenów", czyli Rafał Milach autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej Czy firma Nikon bezprawnie wykorzystała patenty? Do sądu trafiło oskarżenie Zeissa i ASML Już niedługo ogłoszenie wyników konkursu "Początek i Koniec" Nik Collection – najbardziej popularny zestaw wtyczek do obróbki – przestanie być rozwijany przez Google Kup lustrzankę Pentax K-70, a obiektyw 50 mm f/1.8 AL dostaniesz za 1 zł Czy w Canonie 6D Mark II zobaczymy odchylany ekran?

Popularne w tym tygodniu:

"Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków Witold Gadowski na tle zdjęcia stockowego na okładce ”Sieci”. Fotoreporterzy komentują Czy w pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona znajdzie się nowy bagnet? Czy Canon wypuści wreszcie profesjonalnego bezlusterkowca? Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017 Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom DJI zapowiada składanego drona, najprawdopodobniej następcę Mavica Pro Aktualizacja oprogramowania do Sony A9 sprawia, że autofokus jest jeszcze lepszy Na nasz rynek wchodzą wkłady Instax Wide Monochrome Śmieszki heheszki