Zatrważające zdjęcia z Mosulu - fotograf postanowił udostępnić je za darmo w sieci

Oprócz walk w Mosulu, toczą się również walki między fotografami o to, kto sprzeda zdjęcia, a kto odejdzie z niczym. Jeden z fotografów postanowił jednak udostępnić swoje zdjęcia za darmo i pokazać, co tam się dzieje.

Irakijska policja ostrzeliwuje siły ISIS w obszarze Starego Miasta w Mosulu.

Irakijska policja ostrzeliwuje siły ISIS w obszarze Starego Miasta w Mosulu. (© Kainoa Little / www.kainoalittle.com)

Bitwa o Mosul trwa od października 2016 roku. Jest to ostatni bastion Państwa Islamskiego, który zacięcie się broni. Fotograf Kainoa Little był tam i nie mógł znaleźć nabywcy na swoje zdjęcia, więc zdecydował się pokazać je publicznie w sieci zupełnie za darmo. Ten obraz tragedii i rozlewu krwi daje do myślenia. To prawdziwa walka o przetrwanie.

Irakijska policja ostrzeliwuje pozycję ISIS w zachodnim Mosulu.

Little pochodzi z Waszyngtonu i specjalizuje się w fotografii wojennej. W kwietniu 2017 roku pojechał do Mosulu, by dokumentować działania irakijskiej policji podczas wyzwalania miasta spod okupacji ISIS. Podczas walk życie stracili nie tylko partyzanci i policjanci, ale również wielu cywili.

Irakijski policjant w zniszczonym kinie.

Materiał z Mosulu pokazuje przekrój różnych emocji – ból ludzi opuszczających swoje domy, determinację żołnierzy, którzy ich bronią oraz ogromny chaos. Zdjęcia Little wydają się być bardzo szczere. Widać, że fotograf był naprawdę blisko wszystkich wydarzeń i niejednokrotnie ryzykował własnym zdrowiem i życiem.

Policjanci przygotowują się do walki na terenie Starego Miasta. Mężczyzna na zdjęciu przygotowuje amunicję do karabinu maszynowego.

Obecnie sytuacja w Mosulu wciąż jest napięta, lecz irakijskie siły posuwają się naprzód w kwestii odzyskiwania miasta od bojowników Państwa Islamskiego. Bez względu na to, gdzie i jaka toczy się wojna, zawsze jest ona ogromną tragedią, która przynosi cierpienie wielu niewinnym ludziom. Miejmy nadzieje, że to piekło niedługo się skończy.

Policjanci wchodzą do teatru, w którym podejrzewają obecność ładunków wybuchowych podczas próby przejęcia Starego Miasta.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Pocisk wystrzelony przez bojowników ISIS przelatuje obok irakijskiego policjanta.
Po wejściu policjantów do teatru, bojownicy ISIS otworzyli ogień.
Irakijska Policja Federalna w teatrze.
Żołnierz oczyszcza budynek w Starym Mieście.
Policjant strzela z drugiej strony teatru w Mosulu. Niektóre pociski przebiły się przez ścianę tuż obok okna, przez które obserwował sytuację.
Policjant przebiega przez dach teatru, który znalazł się pod ostrzałem.
Wymiana ognia między irakijczykami, a bojownikami Państwa Islamskiego.
irakijska Policja Federalna w budynku teatru.
Kucharz przygotowujący duże porcje ryżu dla policjantów.
Dowódcy policji.
Policjant goli się i odpoczywa w jednym z cywilnych domów w zachodnim Mosulu.
Cywile uciekający z pola walk w zachodnim Mosulu.
Uchodźcy podczas przeprawy przez Tygrys.
Pojazd wojskowy przejeżdżający obok cywili w Musharrifah.
Irakijscy żołnierze pilotujący drona.
Cywile uciekający z Musharrifah.
Uchodźcy uciekający przed walką.
Sanitariusze nie zdołali pomóc ofierze snajpera.
Cywile uciekający przed walkami w Musharrifah.
Kobieta dowiaduje się o tym, że jej syn przeżyje po postrzale w nogę.
Helikopter ostrzeliwuje pozycję islamskich bojowników.

Źródło: Bored Panda

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Królewski retusz z Krakowa Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie W XIX wieku fotografia ślubna była zdecydowanie mniej dynamiczna Tak się lata w Air Korio - najgorszej linii lotniczej świata. Interesujące zdjęcia wprost z Korei Północnej Julia Taits kontynuuje swój piękny projekt o albinosach. Jej bajkowe zdjęcia są wspaniałe Dzięki odrobinie cierpliwości Adam Makarenko tworzy na swoich zdjęciach nowy wszechświat Czy aparatem natychmiastowym można pomóc albinosom w Afryce? Rozmawiałem z Filipem Skrońcem Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji