Koszmar fotografa – tak umiera migawka w Canonie EOS 7D Mark II

Nic w życiu fotografa nie jest trwałe, zwłaszcza migawki naszych aparatów. Producenci podają często szacowaną wytrzymałość migawek i dają gwarancję na ilość cykli, lecz są to tylko przewidywania. Nigdy nie wiesz, kiedy może to spotkać właśnie ciebie.

Canon EOS 7D Mark II

Canon EOS 7D Mark II (© JK)

Na kanale ContinueCrushingTech na YouTube pojawił się filmik związany z Canonem EOS 7D Mark II. Jego właściciel napotkał problemy z użytkowaniem, w związku z czym postanowił przeprowadzić test żywotności migawki. Tak czy siak będzie odsyłał aparat do serwisu, więc co mu szkodzi… Ten aparat ma cykl żywotności migawki szacowany na 200 000 cykli, czy tyle wytrzymał?

Filmik, który widzicie, jest dość długi, więc od razu możecie przewinąć do 18:17, gdzie migawka wydaje ostatnie tchnienie. Przeliczając zdolność do seryjnego fotografowania 7D Mark II (10 kl./s), osiągnięcie 200 000 cykli migawki zajmie lekko ponad 5,5 godziny.

Bloger na początku wykorzystał akumulator jako źródło zasilania, lecz po pewnym czasie przełączył się na adapter sieciowy. Po 190 tysiącach cykli aparat dalej działał, a migawka nie zapowiadała swojego rychłego końca. Zbliżając się do magicznych 200 000, coś zaczęło się dziać nie tak jak powinno, aż w końcu wyskoczył oczekiwany komunikat.

Po podłączeniu aparatu do komputera i sprawdzeniu przebiegu okazało się, że migawka padła w momencie, gdy miała na liczniku 199 591 cykli. Do gwarantowanej przez producenta wytrzymałości zostało 409 klatek. Ciekawe, czy autor filmiku załapał się na darmową wymianę mechanizmu.

Kolejną ciekawą rzeczą, którą można zaobserwować w filmiku, jest nagrzewanie się korpusu, który osiągnął temperaturę o 7 stopni wyższą niż otoczenie. Dzieje się tak ze względu na ciągły ruch systemu podnoszenia lustra oraz ruchy migawki. Oczywiście w normalnych warunkach fotografowania taka różnica temperatur raczej by nie wystąpiła.

Migawka Canona EOS 7D Mark II wytrzymała deklarowaną liczbę zdjęć, co potwierdza wysoką jakość wykonania tego aparatu. Sam na szczęście nie mam doświadczenia z padającą migawką, a moim rekordem jest zaledwie 32 tysiące cykli na Canonie EOS 5D Mark III. Niemniej, jeśli ktoś fotografuje dużo zleceń, nic dziwnego, że takie rzeczy mogą się zdarzyć. A jak u was wygląda sytuacja? Jaki jest wasz rekord liczby zdjęć na jednej migawce? Pochwalcie się w komentarzach!

Zobacz również: Canon 7D Mark II - test

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? “Bazooka” to obiektyw 600 mm, z którym lepiej nie chodzić po mieście Jak działa filtr polaryzacyjny i dlaczego warto zabrać go ze sobą na wakacje Twój zwierzak nie zwraca na ciebie uwagi, gdy robisz mu zdjęcie? Flexy Paw to załatwi Efekt rolling shutter dla opornych, czyli jak to działa? Photerloo – nowe narzędzie do automatycznego opisywania i umieszczania zdjęć w mediach społecznościowych "Użyto dodatkowych akcesoriów i oprogramowania", czyli prawda o reklamach nagrywanych iPhonem Zdjęcia, które ujawniają, co skrywa wrak włoskiego statku wycieczkowego Costa Concordia Czy RED stworzy smartfona fotograficznego z kamerą 6K? Brooklyn Beckham, syn znanego piłkarza, właśnie wydaje swój pierwszy album fotograficzny Spójrz szerzej! Obiektyw Fisheye-Nikkor 6 mm f/2.8 wystawiony na sprzedaż Halima Aden – pierwsza kobieta w hidżabie na okładce magazynu "Allure" Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka?

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie