Sztuczna inteligencja robi profesjonalne zdjęcia dzięki nowemu algorytmowi Google'a

Medialny gigant, firma Google, nie przestaje zadziwiać swoimi coraz nowszymi odkryciami i rozwiązaniami. Tym razem możemy zobaczyć nowy algorytm, który analizuje zdjęcia Street View i sprawia, by wyglądały jak zrobione przez profesjonalistę.

© Google

Google Street View to świetne narzędzie, które pozwala nam eksplorować coraz więcej miejsc, siedząc wygodnie przed komputerem lub korzystając z urządzeń mobilnych. Samochody, ludzie z wielkimi plecakami, a nawet wielbłądy z doczepionymi aparatami znajdują się w coraz odleglejszych zakątkach świata. Pojawili się również artyści, którzy na podstawie tego narzędzia tworzą własną sztukę.

Panorama A jest przycinana do kadru B. Obraz C pokazuje dopasowania, natomiast D zastosowanie maski z efektem. Każdy z etapów przebiega w pełni automatycznie.

Firma Google stworzyła nowy algorytm, który odpowiada za wyszkolenie sztucznej inteligencji w kwestii tego, jak robić zdjęcia

Brzmi absurdalnie? Jasne, sam chciałbym, żeby to nie było prawdą – jednak jest. Rzecz polega na tym, by ze zdjęć w Google Street View zrobić obrazy, które wyglądają, jakby zrobili je ludzie – i to na dodatek sprawni w swoim fachu. Obliczenia są oparte na przedstawieniu algorytmowi stylów profesjonalnych fotografów, zasad kompozycji oraz… obróbki obrazu.

Creatism, bo tak nazywa się algorytm, został nauczony również, jak stosować dopasowania na określonym obszarze

Algorytm działa w taki sposób, aby na przykład przyciemnić niebo albo wydobyć głębię chmur. Zastanawiam się, czy to, co się dzieje dzięki temu programowi, można nazwać fotografią? Na pewno jest to utrwalenie obrazu i stworzenie nowego dzieła, lecz kompletnie pomijany jest czynnik ludzkiej kreatywności. Wychodzi na to, że wszystko, nawet twórczy umysł i rozumienie fotografii, jest w 100 proc. mierzalne.

Wspomniana mierzalność była zagwozdką dla twórców algorytmu – Huia Fanga oraz Menga Zhanga. Problem stanowiło zmierzenie estetyki zdjęcia, ponieważ jest to bardzo subiektywna kwestia – każdy z nas ma zbliżoną percepcję w kwestii kompozycji obrazu i jego czytania, ale emocjonalnie znacznie się różnimy. Naukowcy przeprowadzili badania, których wynik może zaskoczyć. Podczas testowania Creatismu, programiści poprosili zawodowych fotografów o zgadnięcie, które zdjęcie zrobił człowiek, a które jest dziełem wirtualnej maszyny. Jak się okazało – nawet znawcy tematu mieli problem z odróżnieniem, które zdjęcie jest czyje. Pełna galeria zdjęć została udostępniona na specjalnej stronie internetowej – zobaczcie to sami.

Oglądając te obrazy, w ogóle nie pomyślałbym, że są one dziełem jakiegoś algorytmu

Nie przeszło mi przez głowę, że komputer będzie zajmował się prawie świadomym komponowaniem zdjęć, na dodatek rozumiejąc szczegóły obrazu i potrafiąc je odpowiednio obrobić. Do dziś normalnym dla mnie było, że to człowiek tworzy dzieła. Teraz mam ogrom wątpliwości.

Więcej informacji znajdziecie na blogu Google'a.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Wspomnienie powojennej architektury Berlina w projekcie Malte Brandenburga Najlepsze zdjęcia podróżnicze 2019 roku według National Geographic Fotografka uratowała malutkie wiewiórki. Odwdzięczyły się jej pozowaniem Urocze zdjęcia psa i fretki. Są najlepszymi przyjaciółmi Wielkie przygody małych wiewiórek. Mamy je na zdjęciach Projekt Wonderland - sceny z bajek, jako terapia po utracie matki Rafał Milach wybrał finalistów III edycji Projektu Przetwórnia 20 starych reklam sprzętu fotograficznego [galeria] Fińska wysepka Kotisaari zmienia się z każdą porą roku. Wygląda przepięknie! Motocykl, fotografia i poczucie wolności, czyli charakter powojennej Europy Zabawne GIF-y z historycznych zdjęć. Śmiech gwarantowany Andrei Liankevich: magiczna strona Białorusi [inspiracje]

Popularne w tym tygodniu:

Najlepsze zdjęcie zaćmienia Księżyca, jakie kiedykolwiek widzieliśmy Zdjęcia niesamowitych ludzi w metrze. Co zrobisz, gdy ich spotkasz? Agencja Reutera wybrała najlepsze zdjęcia 2021 roku. Oto kilka z nich "Afgańska dziewczyna" uciekła z Afganistanu. Dostała azyl we Włoszech Suczka dostała 4 nowe łapy po amputacji. Te zdjęcia od razu poprawią ci humor Hasselblad Masters 2021. Poznaj najlepszych fotografów według Szwedów Curiosity wysyła ładne pocztówki z Marsa. Czerwona Planeta coraz przyjaźniejsza Niezwykłe zdjęcia pokazują, jaka naprawdę jest natura – piękna i niebezpieczna Publiczność wybrała najlepsze zdjęcia konkursu Wildlife Photographer of the Year 2021. Oto one Znalazł się w piekle wojny. Kangur pomagał mu przetrwać Wiewiórki poczuły zimę. Te zdjęcia poprawią ci humor! Zaręczyny w warzywniaku? Jasne, czemu nie! Ta sesja jest świetna