Sztuczna inteligencja robi profesjonalne zdjęcia dzięki nowemu algorytmowi Google'a

Medialny gigant, firma Google, nie przestaje zadziwiać swoimi coraz nowszymi odkryciami i rozwiązaniami. Tym razem możemy zobaczyć nowy algorytm, który analizuje zdjęcia Street View i sprawia, by wyglądały jak zrobione przez profesjonalistę.

© Google

Google Street View to świetne narzędzie, które pozwala nam eksplorować coraz więcej miejsc, siedząc wygodnie przed komputerem lub korzystając z urządzeń mobilnych. Samochody, ludzie z wielkimi plecakami, a nawet wielbłądy z doczepionymi aparatami znajdują się w coraz odleglejszych zakątkach świata. Pojawili się również artyści, którzy na podstawie tego narzędzia tworzą własną sztukę.

Panorama A jest przycinana do kadru B. Obraz C pokazuje dopasowania, natomiast D zastosowanie maski z efektem. Każdy z etapów przebiega w pełni automatycznie.

Firma Google stworzyła nowy algorytm, który odpowiada za wyszkolenie sztucznej inteligencji w kwestii tego, jak robić zdjęcia

Brzmi absurdalnie? Jasne, sam chciałbym, żeby to nie było prawdą – jednak jest. Rzecz polega na tym, by ze zdjęć w Google Street View zrobić obrazy, które wyglądają, jakby zrobili je ludzie – i to na dodatek sprawni w swoim fachu. Obliczenia są oparte na przedstawieniu algorytmowi stylów profesjonalnych fotografów, zasad kompozycji oraz… obróbki obrazu.

Creatism, bo tak nazywa się algorytm, został nauczony również, jak stosować dopasowania na określonym obszarze

Algorytm działa w taki sposób, aby na przykład przyciemnić niebo albo wydobyć głębię chmur. Zastanawiam się, czy to, co się dzieje dzięki temu programowi, można nazwać fotografią? Na pewno jest to utrwalenie obrazu i stworzenie nowego dzieła, lecz kompletnie pomijany jest czynnik ludzkiej kreatywności. Wychodzi na to, że wszystko, nawet twórczy umysł i rozumienie fotografii, jest w 100 proc. mierzalne.

Wspomniana mierzalność była zagwozdką dla twórców algorytmu – Huia Fanga oraz Menga Zhanga. Problem stanowiło zmierzenie estetyki zdjęcia, ponieważ jest to bardzo subiektywna kwestia – każdy z nas ma zbliżoną percepcję w kwestii kompozycji obrazu i jego czytania, ale emocjonalnie znacznie się różnimy. Naukowcy przeprowadzili badania, których wynik może zaskoczyć. Podczas testowania Creatismu, programiści poprosili zawodowych fotografów o zgadnięcie, które zdjęcie zrobił człowiek, a które jest dziełem wirtualnej maszyny. Jak się okazało – nawet znawcy tematu mieli problem z odróżnieniem, które zdjęcie jest czyje. Pełna galeria zdjęć została udostępniona na specjalnej stronie internetowej – zobaczcie to sami.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Oglądając te obrazy, w ogóle nie pomyślałbym, że są one dziełem jakiegoś algorytmu

Nie przeszło mi przez głowę, że komputer będzie zajmował się prawie świadomym komponowaniem zdjęć, na dodatek rozumiejąc szczegóły obrazu i potrafiąc je odpowiednio obrobić. Do dziś normalnym dla mnie było, że to człowiek tworzy dzieła. Teraz mam ogrom wątpliwości.

Więcej informacji znajdziecie na blogu Google'a.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Królewski retusz z Krakowa NASA pokazuje niezwykłe zdjęcie Jowisza. Wielka Czerwona Plama zachwyca! Zamienili rewolwery na kolorowe drinki, a lejce koni na kolorowe taśmy. Oto ”Południowi jeźdźcy”, czyli współcześni kowboje Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska Gangi motocyklowe istnieją nie tylko na filmach. Tak widzi je Spencer Murphy Psychodeliczna sesja bohaterów "Gry o Tron" autorstwa Milesa Aldridge’a Felix Hernandez sfotografował resoraki w genialnych scenach akcji

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017