Nimbus to nowy, łatwiejszy program do obróbki RAW-ów od Adobe, który będzie działał w chmurze

Podczas konferencji MAX w 2016 roku Adobe zaprezentowało Project Nimbus, który ma być prostym narzędziem do zaawansowanej obróbki RAW-ów i będzie działał w chmurze. Pierwsze wewnętrzne wersje programu wyciekły już do sieci, dając nam pojęcie, nad czym pracuje Adobe.

Francuska strona MacGeneration, a za nią Petapixel donoszą, że wersja wewnętrzna programu Project Nimbus została przez przypadek udostępniona niewielkiej grupie użytkowników Creative Cloud.

Nowa aplikacja do obróbki zdjęć od Adobe zapisuje w chmurze nie tylko zdjęcia, ale także ustawienia, dzięki czemu mamy do nich łatwiejszy dostęp z komputera i urządzeń mobilnych. Możemy nawet zmieniać urządzenia podczas edycji RAW-ów. Oprogramowanie będzie pracować w chmurze, obsługiwać RAW-y w sposób nie ingerujący w jakość zdjęć, poza tym ma być świetnym organizatorem, skoncentrowanym na łatwym wyszukiwaniu. Nimbus będzie rozpoznawał, co jest na zdjęciach, dzięki czemu użytkownik może łatwiej odnaleźć zdjęcia po automatycznie generowanych słowach kluczowych, bez potrzeby własnoręcznego ich wpisywania.

Wyszukiwanie na chasło woda (water)

Według przecieków, każdy użytkownik Nimbusa dostanie 1 TB pamięci w chmurze, co w porównaniu z dotychczasowymi 20 GB, jakie mają użytkownicy Creative Cloud, jest dużym krokiem naprzód.

Nimbus ma też być znacznie prostszy od Lightrooma - zamiast wielu narzędzi i funkcji, edycja odbywać się będzie w podglądzie, który zawiera najczęściej używane funkcje dostępne w bocznym panelu. Przypomina on bardziej rozwiązanie z Lightrooma Mobile niż z wersji komputerowej. Adobe planuje wypuścić wersję beta Nimbusa jeszcze w tym roku. Zobaczymy, czy Adobe zrobi szybki i przystępny program do RAW-ów. Konkurencja w końcu nie śpi i pokazuje coraz ciekawsze aplikacje do obróbki zdjęć jak chociażby Affinity Photo.

Szczerze mówiąc, integracja Lightrooma Mobile z wersją komputerową w zupełności mi wystarcza i bardziej byłbym zadowolony, gdyby wersja desktopowa po prostu szybciej działała, a to zapowiedział ostatnio producent. Może jednak Adobe da nam narzędzie, które da nową jakość zarówno na komputerze jak i urządzeniach mobilnych, przekonamy się o tym już wkrótce, czy Nimbus nie okaże się tylko dodatkiem do Lightrooma.

Źródło: Petapixel

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nikon D850 - zwiastun aparatu, na który wszyscy czekają Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Fujifilm wprowadzi system stabilizacji matrycy do swoich aparatów? Naucz się obrabiać zdjęcia po królewsku od mistrzów ze studia House of Retouching Nikon D820 jeszcze w tym miesiącu? Matryca 45 Mpix i świetny system AF z D5 Adobe zarobiło rekordowo dużo. Wszystko przez abonament Creative Cloud Canon EOS 6D Mark II i EOS 200D - znamy polskie ceny i dostępność To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją? Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax

Popularne w tym tygodniu:

Nie aktualizuj maka do macOS Catalina. Pakiet Adobe nie działa! Brexit: Fotografowie będą musieli płacić podatki za sprzęt Exposure X5 z rozwiniętym maskowaniem. Zdradzisz z nim Lightrooma? Tragedia w Indiach. Rodzina zginęła robiąc selfie Mike Trow przewodniczącym Sony Wold Photography Awards 2020 Polaroid Spectra: ostatnia szansa kupić film. To koniec epoki