Amerykańscy fotoreporterzy zostali zobligowani do usunięcia zdjęć z protestów na Kapitolu

Reporterzy nie mają łatwego życia. Co rusz muszą walczyć o swoje prawo do relacjonowania wydarzeń. Tym razem do pogwałcenia ich praw doszło w kolebce demokracji, czyli Stanach Zjednoczonych.

W miniony wtorek fotoreporterzy z kilku dużych amerykańskich gazet starali się zrobić materiał z protestów na Kapitolu. Prawie 100 osób, które demonstrowały przeciwko tzw. Trumpcare, zostało aresztowanych. Podczas aresztowania reporterzy nie mogli wykonywać zdjęć, ponieważ policja zabroniła im tego, używając chwytliwego hasła — miejsce zbrodni ("crime scene").

Reporterzy z takich redakcji jak "Daily Beast", "Huffington Post", "New York Post" czy "Washington Post" wrzucili na Twittera informacje o naruszeniu ich prawa do relacjonowania wydarzeń:

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Według organizacji American Civil Liberties Union (ACLU) policja nie ma prawa do kasowania zdjęć bez nakazu. Nie mogą tego robić w żadnym wypadku, a jeżeli to robią, mogą zostać oskarżeni o naruszenie przepisów.


Według Common Dreams nie ma też prawa, które zabrania mediom relacjonowania z miejsca zbrodni.

Przypomina to trochę sytuację z końca zeszłego roku, kiedy także dziennikarze w Polsce nie mogli relacjonować bieżących wydarzeń w Sejmie, ponieważ marszałek, Marek Kuchciński, zakazał im wstępu do Sejmu do odwołania. Jak widać, silniejszy ma rację i nawet w dojrzalszych demokracjach są problemy ze swobodną pracą mediów. Miejmy jednak nadzieję, że chociaż w Stanach ta sprawa odbije się większych echem.


Źródło: www.diyphotography.net

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Fotoreporterzy są oburzeni tym, jak "Gazeta Polska" wykorzystała i przerobiła ich zdjęcia Letni Festiwal Fotograficzny PHOTO SUMMER DAY już w sierpniu Nimbus to nowy, łatwiejszy program do obróbki RAW-ów od Adobe, który będzie działał w chmurze Nikon D850 - zwiastun aparatu, na który wszyscy czekają Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Fujifilm wprowadzi system stabilizacji matrycy do swoich aparatów? Naucz się obrabiać zdjęcia po królewsku od mistrzów ze studia House of Retouching Nikon D820 jeszcze w tym miesiącu? Matryca 45 Mpix i świetny system AF z D5 Adobe zarobiło rekordowo dużo. Wszystko przez abonament Creative Cloud Canon EOS 6D Mark II i EOS 200D - znamy polskie ceny i dostępność To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją?

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Wonder Photo Shop - nowa przestrzeń kreatywna i sklep fotograficzny. Otwarcie już w piątek! W końcu zobaczymy lepszą jakość zdjęć na Facebook Messengerze - nawet do 4K!