Ponad milion dolarów odszkodowania dla fotografki po procesie z parą młodą

Media fotograficzne szeroko opisują sprawę pozwu fotografki ślubnej przeciwko swojemu byłemu klientowi, który zrujnował jej 13-letnią karierę w mediach i Internecie z powodu nieporozumienia z albumem ślubnym.

Właśnie zakończyła się 2,5 letnia sprawa w sądzie między fotografką ślubną Andreą Polito, a blogerką Neely Moldovan i jej mężem, którzy starali się w lokalnych mediach i w Internecie zniszczyć karierę Andrei. Cały spór rozpoczął się od okładki albumu za 125 dolarów, za którą para młoda nie chciała dodatkowo zapłacić.

Polito wykonała zdjęcia ślubne pary w październiku 2014 roku. Po kilku tygodniach para zgłosiła się po zdjęcia, jednak fotograf przypomniał, że według umowy zdjęcia będą gotowe razem z albumem, do którego para musi wybrać zdjęcie na okładkę, wypełnić formularz i dopłacić 150 dolarów. Przy cenie 6000 dolarów za całą usługę para młoda nie mogła zrozumieć, dlaczego musi jeszcze płacić za okładkę, która powinna być częścią albumu.

Para nie zgodziła się, a Polito wysłała maila z informacją, że pokryje koszty okładki albumu, żeby zadowolić klienta. Jednak dwa dni później młoda para skontaktowała się z lokalnymi mediami, skarżąc się w nich na fotografkę, że trzyma ich zdjęcia “jak zakładników”. Informacja rozeszła się także w Internecie, niszcząc 13-letnią karierę Andrei jako fotografki ślubnej. Para jednak nie odpuszczała i opowiadała o swoim “sukcesie” w Internecie, linkując szkalujące Polito wypowiedzi.

Polito w kwietniu 2015 roku wniosła pozew przeciwko małżeństwu Moldovan. W zeszły piątek po 2,5 roku sąd uznał winę pary młodej, która będzie musiała wypłacić Polito odszkodowanie w wysokości 1,08 miliona dolarów.

Wolność słowa nie oznacza wolności od konsekwencji. Istnieją rzeczywiste skutki złośliwych ataków na firmy online używając kłamstw. Sąd przyznał, że publiczne kłamstwo, szkalowanie i prześladowanie w internecie są niedopuszczalne.

pisze w swoim komentarzu prawnik fotografa Dave Wishnew

Jestem emocjonalnie wykończona. To była bardzo długa walka. W zeszły piątek, gdy ogłoszono wyrok poczułam ulgę, ale przede wszystkim czuję, że moje dobre imię wróciło do mnie.

Andrea Polito

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Mimo pozytywnego wyroku dla Polito sprawa może się jeszcze nie skończyć, ponieważ małżeństwo Moldovan ma jeszcze możliwość odwołania. Jednak sam wyrok jest czymś znaczącym dla całego środowiska fotograficznego. W czasach, gdy nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniane w mediach i Internecie, w ciągu kilku dni mogą zniszczyć 13-letnią karierę, dobrze wiedzieć, że mimo długiego procesu można wygrać w takiej sprawie i odzyskać dobre imię. Zostaje tylko pytanie czy kariera Polito jako fotografa ślubnego znów nabierze rozpędu?

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Amerykańscy fotoreporterzy zostali zobligowani do usunięcia zdjęć z protestów na Kapitolu Fotoreporterzy są oburzeni tym, jak "Gazeta Polska" wykorzystała i przerobiła ich zdjęcia Letni Festiwal Fotograficzny PHOTO SUMMER DAY już w sierpniu Nimbus to nowy, łatwiejszy program do obróbki RAW-ów od Adobe, który będzie działał w chmurze Nikon D850 - zwiastun aparatu, na który wszyscy czekają Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Fujifilm wprowadzi system stabilizacji matrycy do swoich aparatów? Naucz się obrabiać zdjęcia po królewsku od mistrzów ze studia House of Retouching Nikon D820 jeszcze w tym miesiącu? Matryca 45 Mpix i świetny system AF z D5 Adobe zarobiło rekordowo dużo. Wszystko przez abonament Creative Cloud Canon EOS 6D Mark II i EOS 200D - znamy polskie ceny i dostępność

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Adobe Photoshop Elements 2018 potrafi otworzyć zamknięte oczy na zdjęciach Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Przez tę sesję kobieta straciła pracę. Czy tak powinno być? Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Nadchodzi Sony A7S III - potężny bezlusterkowiec do filmowania