NASA wykorzysta odrzutowce, by zrobić zdjęcia całkowitego zaćmienia Słońca

21 sierpnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne tylko w niektórych częściach świata. W Europie będzie można je częściowo zaobserwować na terenie Francji. NASA dołoży wszelkich starań, by ująć to zjawisko w jak najlepszy sposób.

© Norah Moran / NASA Johnson Space Center

Bez względu na to czy będziecie mieli szansę, by zobaczyć zaćmienie na własne oczy, czy nie – NASA zadba o to, żebyście mogli chociaż popatrzeć na to zjawisko na wspaniałych zdjęciach. Agencja wykorzysta do tego dwa przerobione odrzutowce WB-57F, które według zespołu maja ująć najczystsze zdjęcia Słońca oraz termiczne obrazy Merkurego.

Oba samoloty zostały odnowione oraz wyposażone w podwójne teleskopy, zamontowane na dziobach. Za ich obsługę będzie odpowiadał Amir Caspi z Southwest Research Institute w Boulder (Colorado, USA). Będą to pierwsze tak dokładne zdjęcia korony Słońca występującej wokół Księżyca podczas zaćmienia.

NASA donosi, że specjalnie przygotowane odrzutowce będą w stanie zarejestrować obraz w wysokiej jakości z prędkością 30 kl./s w trakcie całego zaćmienia. Dzięki prędkości lotu samolotów naukowcy będą mieli trzykrotnie więcej czasu na zarejestrowanie zdjęć. Zostaną one wykorzystane do badań na temat atmosfery Słońca, którego temperatura ma miliony stopni, mimo tego że rzeczywista powierzchnia gwiazdy jest o wiele chłodniejsza.

Przed, jak i po zaćmieniu, badacze będą koncentrowali się również na ujęciu pierwszych w historii termicznych ujęć Merkurego. Chcą w ten sposób stworzyć mapę temperatur występujących na powierzchni planety.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Best Nine - jak zrobić podsumowanie roku na Instagramie? Adobe Lightroom 2.2 - aktualizacja do pobrania National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków już niedługo zagości w Warszawie Cieńszy więc lepszy? Kotwice Peak Design - sprawdź, jak wymienić je w Polsce Kraków Airport Instameet Dlaczego Polacy boją się bezlusterkowców? Nadchodzący iPhone może mieć 3 tylne aparaty Adobe Photoshop CC 2020, nowe aplikacje mobilne i aktualizacje w pigułce Evernote Premium za darmo! Niesamowite nagranie. Atak rekina z perspektywy żółwia [Zobacz wideo] Szukając spadkobierców Vivian Maier, czyli walka o ogromne pieniądze

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcie dnia: Wybuchy, które zapobiegają powodzi Jesteś kobietą zajmującą się fotografią dokumentalną? Możesz zgarnąć spory grant od Canona! Getty Images przejmuje Unsplash. Stocki pozostaną bezpłatne