NASA wykorzysta odrzutowce, by zrobić zdjęcia całkowitego zaćmienia Słońca

21 sierpnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, które będzie widoczne tylko w niektórych częściach świata. W Europie będzie można je częściowo zaobserwować na terenie Francji. NASA dołoży wszelkich starań, by ująć to zjawisko w jak najlepszy sposób.

© Norah Moran / NASA Johnson Space Center

Bez względu na to czy będziecie mieli szansę, by zobaczyć zaćmienie na własne oczy, czy nie – NASA zadba o to, żebyście mogli chociaż popatrzeć na to zjawisko na wspaniałych zdjęciach. Agencja wykorzysta do tego dwa przerobione odrzutowce WB-57F, które według zespołu maja ująć najczystsze zdjęcia Słońca oraz termiczne obrazy Merkurego.

Oba samoloty zostały odnowione oraz wyposażone w podwójne teleskopy, zamontowane na dziobach. Za ich obsługę będzie odpowiadał Amir Caspi z Southwest Research Institute w Boulder (Colorado, USA). Będą to pierwsze tak dokładne zdjęcia korony Słońca występującej wokół Księżyca podczas zaćmienia.

NASA donosi, że specjalnie przygotowane odrzutowce będą w stanie zarejestrować obraz w wysokiej jakości z prędkością 30 kl./s w trakcie całego zaćmienia. Dzięki prędkości lotu samolotów naukowcy będą mieli trzykrotnie więcej czasu na zarejestrowanie zdjęć. Zostaną one wykorzystane do badań na temat atmosfery Słońca, którego temperatura ma miliony stopni, mimo tego że rzeczywista powierzchnia gwiazdy jest o wiele chłodniejsza.

Przed, jak i po zaćmieniu, badacze będą koncentrowali się również na ujęciu pierwszych w historii termicznych ujęć Merkurego. Chcą w ten sposób stworzyć mapę temperatur występujących na powierzchni planety.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Konkurs Ministra Klimatu i Środowiska „Geologia w obiektywie 2021” Www sieci: mylovemyway Ramka fotograficzna czy odtwarzacz DVD? Nikon oficjalnie uśmierca swój bezlusterkowy system Nikon 1 NASA opublikowała najbardziej szczegółowe zdjęcie wszechświata 13 edycja Profi Post Photo w październiku w Warszawie Fotosik.pl – największy serwis do dzielenia się zdjęciami w Polsce Czy w UE obowiązuje dwuletnia gwarancja na sprzęt? Fakty i mity Zmarł Irving Penn - legenda fotografii mody Strajk Kobiet: Fotografowie o zatrzymaniu Agaty Grzybowskiej Fotograf przypadkowo zastrzelony przez parę ślubną Moda rodem z obozu śmierci. Loewe przeprasza za wpadkę

Popularne w tym tygodniu:

Nie żyje Steve Schapiro. Był znanym fotografem gwiazd XX wieku Zastrzelili go, gdy wychodził z domu do pracy. Fotoreporter miał ważne informacje