Kolekcja sprzętu Johna S. Payne’a jest warta około 150 tysięcy dolarów

Patrzenie na starannie ułożone korpusy i obiektywy to rozkosz dla oczu każdego fotografa. Nie spierajmy się czy lepszy jest Canon, Nikon, Sony, czy coś innego. Rzućcie okiem na ten zbiór i podziwiajcie wytrzymałość fotografa. Swoją drogą – niezła inwestycja, prawda?

© John S. Payne

Kiedyś już pisaliśmy o kolekcji Johna S. Payne’a. Wtedy jego sprzęt został wyceniony na ok. 125 tysięcy dolarów. Obecnie zbiór jest wart już ok. 150 tysięcy dolarów, czyli ponad 535 tysięcy złotych. W ciągu kilku miesięcy rynek zmienił się tak, że fotograf, nie robiąc właściwie nic, zyskał 25 tysięcy dolarów. Wychodzi na to, że kolekcjonowanie sprzętu to dobrze zagospodarowane pieniądze.

Sprzęcik, który widzicie na zdjęciu, to zaledwie 1/3 kolekcji Johna. W jego zbiorze znajduje się obecnie około 150 aparatów Nikona oraz 155 obiektywów. Fotograf z Karoliny Północnej (USA) rozpoczął gromadzenie sprzętu w 1975 roku. W 1980 chwilowa fascynacja zamieniła się w poważne hobby oraz inwestycję. Jak widzicie po szacunkowej wartości sprzętu – cierpliwość popłaca! Jego pierwszym aparatem był Nikkormat FT-2.

Payne stworzył sobie małe osobiste muzeum fotografii, oprócz tego w kinie z 1929 roku zorganizował studio fotograficzne, które mieści cały jego zabytkowy sprzęt.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ponad 50 tys. złotych za Polaroida Andy’ego Warhola. Ten aparat to historia! Dlaczego zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 mln euro? Tak wyglądaliśmy 70 lat temu. Fotografowie w czasach Wielkiego Kryzysu Content Aware Move w nowym Photoshopie zachwyci sceptyków? [wideo] Historia fotografii w 5 minut Rekordowe mrozy w USA. Zobacz, jak bawią się mieszkańcy iPhoto '09 i funkcja Faces rozpoznaje koty Bohater legendarnej okładki Nirvany chce odszkodowania. Uważa, że go wykorzystano TTT, czyli Trzy dni z Tomaszem Tomaszewskim Złodziej zaatakował w kościele. Fotografie ślubny - miej się na baczności! Zrób to sam: obiektyw macro tilt-shift z samochodowej lampy Canon EF 200 mm f/1.8 - ta armata jest znana również jako "Oko Saurona"

Popularne w tym tygodniu:

Awaryjne lądowanie samolotu i mężczyzna rzucony na ziemię. Wzięli aparat za bombę Pascal i Machiavelli w jednej osobie! Artysta wziął kasę z muzeum, uciekł i nazwał to sztuką Kamera monitorująca foki odnaleziona po 3,5 roku. Zawiera bardzo ważne nagrania Kochasz fotografię i kraftowe piwo? Te szklanki są dla ciebie Liczne zorze polarne po burzy słonecznej. Zdjęcia zapierają dech w piersi Dym z wulkanu na La Palmie ma ponad 2400 metrów wysokości. Zdjęcie zapiera dech w piersi Pierwsze takie wideo w historii: kształtowanie się kryształów soli na poziomie molekularnym Te zdjęcia to koszmar. Retusz zdecydowanie nie jest ich mocną stroną Niesamowite kształty na tafli wody. Wiemy, co i dlaczego je wytwarza Kruk kontra dron. Kto wygrał zaciętą walkę?