Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię?

Fotografia wymusza na nas kompletnie inne patrzenie na świat. Dzięki temu możemy delektować się tym, co natura serwuje dla nas każdego dnia. Na pewno kiedyś złapaliście się na tym, że patrzyliście na coś i myśleliście: ”Fajnie by to wyglądało na zdjęciu”.

© Phillip Haumesser / philliphaumesserphotography.com

Fotograf Phillip Haumesser wziął aparat do ręki dopiero dwa lata temu. Od tego czasu jego spojrzenie na świat bardzo się zmieniło. Nic nie jest takie jak wcześniej, a sam fotograf żartuje, że: ”tego, co zobaczyłeś, już nie odzobaczysz”.

Phillip zaczął zwracać uwagę na to, jak światło wpływa na różne rzeczy dookoła oraz jak zmieniają się ich kształty w zależności od obranej perspektywy. Artysta uważa, że świat ma nam do opowiedzenia wiele wspaniałych historii i to tylko od nas zależy, czy je dostrzeżemy i będziemy chcieli poznać. Świat dookoła jest jak film – trzeba tylko znaleźć odpowiednie kadry.

Po tym, gdy Haumesser zdecydował się zostać fotografem, zwolnił. Właściwie całe jego życie zwolniło. Zaczął pozwalać sobie na coraz częstsze obserwowanie świata, patrzenie, jak się zmienia. Wcześniej nie dostrzegał arcydzieła, jakim jest natura. Fotografia zmieniła nie tylko jego spojrzenie, ale całe jego życie. Wszystko dookoła stało się inne, nowe, zaczął poznawać świat od początku.

Nasz bohater stwierdził, że warto spróbować zwizualizować zmianę, o której mówi, więc na potrzeby tego wykonał serię zdjęć. Jedno z nich pokazuje to, jak postrzegał wszystko wcześniej, a drugie, jak widzi świat teraz. Aparat stał się dla Phillipa nie tylko nowym środkiem wyrazu, ale również narzędziem do obserwowania otoczenia w zupełnie inny sposób. Macie podobne doświadczenia?

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie autora.

Źródło: Bored Panda

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Najnowsza kampania Gucci to uczta wizualna dla miłośników science fiction z lat 50. i 60. Fotografia, geometria i ludzie, to sedno zdjęć Eriki Zolli Chanel Cartell i Stevo Dirnberger - para podróżników, którzy robią "Photo Mashups" David Bowie - kim był i jak wyglądał, zanim stał się znany na cały świat? Ognie, wybuchy i całująca się para. To zdjęcie to naprawdę jedno ujęcie! Mikołaj Nowacki: "W fotografii chodzi mi o to, żeby nie tylko pokazać, co widziałem i jak było, ale przede wszystkim, co czułem" Kirgistan to kraina gór i wrażliwych, smutnych ludzi. Pokazał to Elliott Verdier National Geographic Travel Photographer of the Year 2017 – najlepsze zdjęcia podróżnicze tego roku Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało? Fantastyczne modele aparatów wykonane z papieru zadziwiają swoja dokładnością Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Najlepsze zdjęcia kosmosu i nieba w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2017 10 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach Rozpoznasz wielkie miasta na historycznych zdjęciach? Dzięki kwiatom artysta tworzy przepiękne, bajkowe zdjęcia Marcin Nagraba pokazuje na swoich portretach bogactwo kultury słowiańskiej

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Ukąsiła go czarna mamba, ale dokończył fotografowanie węża. I robi im dalej zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Historia tragicznego zdjęcia z Wietnamu. Fotografia obiegła świat pozbawiona kontekstu Dopiero po 60 latach bycia razem zdecydowali się na sesję ślubną. Jest przeurocza! Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Teleskop Hubble’a dostarczył nowe niesamowite zdjęcia kosmosu. Oto, co kryje się w przestrzeni wokół nas