Ukradł zdjęcie i dodał wulgarny napis na pośladku. Zapłaci za to 7 tysięcy złotych

Pewien tatuator postanowił wypromować swoją radosną twórczość w niezbyt wyrafinowany sposób. W pierwszej kolejności ukradł zdjęcie, później je przerobił, obrażając przy tym modelkę i na dodatek nie widział w tym nic złego. Gdzie podział się szacunek do drugiego artysty?

Pewien tatuator, nazwijmy go na potrzeby artykułu Krystianem Z., postanowił wykorzystać bez wiedzy i zgody autorów zdjęcie, znalezione w otchłani Internetu. Fotografia miała posłużyć do promowania jego działalności. Mężczyzna nie wiedział, że zdjęcie powstało w Polsce – na jego nieszczęście. Krystian, oprócz tego, że ukradł fotografię, postanowił ją przerobić, dodając napis, który zachęcałby do wytatuowania pośladków. Nie udostępniono oryginalnego obrazu, ale podejrzewam, że hasło promocyjne mogło brzmieć: ”Na d*pie se zrób”. Słaby marketing.

Czas przejść do tej zabawniejszej części. Wyszło na to, że zdjęcie zostało zrobione w Polsce, widnieją na nim pośladki Natalii R., a autorką jest Grażyna W. Kobietom nie przypadło do gustu zachowanie Krystiana, więc postanowiły go pozwać o 2000 złotych odszkodowania za naruszenie praw autorskich majątkowych i osobistych. Dodatkowo Natalia R. zdecydowała się domagać 5000 złotych zadośćuczynienia za naruszenie prawa do wizerunku.

Zdjęcie ze stocka — jakimi prawami się rządzą i skąd wziąć je za darmo?

Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz fotografie, na pewno nieraz zadawałeś sobie pytanie, skąd je wziąć – i to najlepiej za darmo. Coraz…

Obie kobiety informują, że nigdy nie zgodziłyby się na umieszczenie wulgarnego napisu na pośladku, ale jeśli ktoś zwróciłby się do nich z prośbą o możliwość wykorzystania – chętnie udostępniłyby zdjęcie za opłatą 1000 złotych. Oczywiście napis by nie przeszedł.

Jak to w Polsce bywa – Krystian Z. się obruszył i stwierdził, że panie żądają od niego zbyt dużej stawki, gdyż nie są renomowanymi artystkami, a kwota przekracza te przyjęte na lokalnym rynku usług fotograficznych. W międzyczasie usunął zdjęcie z Internetu. Co ciekawe – pan Z. zanegował również konieczność wypłacenia Natalii R. zadośćuczynienia, ponieważ według niego publikacja przerobionej fotografii nie zaszkodziła jej wizerunkowi.

Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Katowicach, a ten nie miał wątpliwości w kwestii pogwałcenia prawa autorskiego. Ba, stwierdził, że pieniądze, których zażądały kobiety są odpowiednie.

Wysokość wynagrodzenia zawsze jest wynikiem porozumienia stron umowy. W okolicznościach tej sprawy nie doszło do zawarcia umowy. Nie ma zatem podstaw do tego, by – poza ewentualną ugodą – negocjować wysokość kwoty wskazanej przez powódki, jako tej, która byłaby zaproponowana przez nie pozwanemu, gdyby wystąpił z prośbą o zgodę na wykorzystanie fotografii.

Sąd Okręgowy w Katowicach

Sprawa obrała nader pozytywny obrót dla Natalii R., gdy sąd stwierdził, że przeróbka zdjęcia dodatkowo negatywnie wpływa na wizerunek powódki – w obiektywnym oraz subiektywnym odczuciu. Bez żadnych wątpliwości sąd stwierdził, że kwota 5000 złotych tytułem zadośćuczynienia jest właściwą stawką. Jakby nie patrzeć – to jedyny sposób, by wynagrodzić powódce krzywdę, której doznała.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Krystian Z. postanowił apelować. Chciał obniżenia stawki kwot: odszkodowania do 1000 złotych, a zadośćuczynienia do 2000 złotych. Dlaczego tak? Ponieważ pozwany uznał, że modelka nie jest współautorką zdjęcia i tylko fotografka powinna otrzymać odszkodowanie w wysokości dwukrotności ceny rynkowej zdjęcia. Krystian Z. przedstawił wydruk oferty sprzedaży zdjęć z portalu internetowego, na którym kwota nie przekraczała 500 złotych.

Moje, nie dotykaj! Czyli o zmianach w utworze i prawie do jego integralności

Kiedy fotograf zrobi zdjęcie, między nim a jego utworem powstaje nieograniczona w czasie i niezbywalna więź. Prawo chroni ten szczególny stosunek…

Sąd stwierdził, że obie panie są autorkami zdjęcia i tak oto Krystian Z. został zobowiązany do wypłacenia im po 1000 złotych odszkodowania za wykorzystanie obrazu bez wiedzy i zgody. Apelacja na temat obniżenia kwoty zadośćuczynienia modelce została oddalona.

Wyrok został uprawomocniony, a Krystian Z. będzie musiał wypłacić łącznie 7 tysięcy złotych.

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

GoPro finansowo staje na nogi. Fusion VR i HERO6 jeszcze w tym roku Pracownicy Bowensa nie dostaną wynagrodzenia za sierpień, muszą pracować za darmo Najbardziej znany portret Alberta Einsteina sprzedany za grube pieniądze NASA wykorzysta odrzutowce, by zrobić zdjęcia całkowitego zaćmienia Słońca Leica idzie pod młotek. Czy Zeiss zostanie posiadaczem 45 proc. udziałów legendarnej marki? Ponad milion dolarów odszkodowania dla fotografki po procesie z parą młodą Amerykańscy fotoreporterzy zostali zobligowani do usunięcia zdjęć z protestów na Kapitolu Fotoreporterzy są oburzeni tym, jak "Gazeta Polska" wykorzystała i przerobiła ich zdjęcia Letni Festiwal Fotograficzny PHOTO SUMMER DAY już w sierpniu Nimbus to nowy, łatwiejszy program do obróbki RAW-ów od Adobe, który będzie działał w chmurze Nikon D850 - zwiastun aparatu, na który wszyscy czekają Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Adobe Photoshop Elements 2018 potrafi otworzyć zamknięte oczy na zdjęciach Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Przez tę sesję kobieta straciła pracę. Czy tak powinno być? Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Nadchodzi Sony A7S III - potężny bezlusterkowiec do filmowania