Tanja Holland ma znajomych z Facebooka na całym świecie. Wybrała się w podróż, by ich sfotografować

We współczesnych czasach żyjemy w ”globalnej wiosce” - możemy bez problemu utrzymywać kontakt z osobami z przeciwnych krańców Ziemi. Tanja Hollander postanowiła odwiedzić wszystkich swoich znajomych z Facebooka i sfotografować ich w ich własnych domach – bez względu na to, gdzie by one nie były.

Shannon Lam i Maury Browning, Malezja © Tanja Hollander / www.tanjaalexiahollander.com

Tanja Hollander mieszka w Maine w USA i miała w trakcie rozpoczynania projektu 626 znajomych na Facebooku. Obecnie ma ich 1647. Od 2011 roku podróżuje po całym świecie, by ich poznać na żywo. Postanowiła zrobić z tego projekt fotograficzny. Odwiedza swoich przyjaciół, rozmawia z nimi oraz fotografuje. Uważa ona, że dopiero znajomości w prawdziwym świecie są wartościowe.

Współcześnie większość z nas ma znajomych, którzy mieszkają poza granicami kraju. Miło jest czasem ich odwiedzić. Takie myślenie sprawiło, że Tanja opuściła kilkukrotnie USA i pojechała do swoich przyjaciół w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Malezji i wielu innych miejscach.

W swoim projekcie fotografka przenosi świat wirtualny do rzeczywistego. Odwiedza domy swoich internetowych przyjaciół, by zdefiniować to, czym jest przyjaźń. Tanja zwraca tym samym uwagę na bardzo istotną kwestię – nasze relacje się zwirtualizowały. Częściej piszemy lub rozmawiamy z kimś za pomocą komunikatorów internetowych, niż rozmawiamy na żywo.

Przedsięwzięcie ma swój początek w osobistym dokumencie na temat przyjaźni. Z czasem jednak wyewoluowało ono w coś większego. Można śmiało powiedzieć, że jest to eksperyment społeczny, który pozwala na pokazanie, jak potężną rolę odgrywa Internet we współczesnym nawiązywaniu relacji międzyludzkich. ”Are you really my friend?” to opowieść o poszukiwaniu prawdy, szczerości i prawdziwej przyjaźni. W trakcie realizowania projektu Tanja poznała wiele nowych osób, a dawne relacje stały się jeszcze silniejsze.

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej Tanji Hollander.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Tajemniczy artysta tworzy niesamowite zdjęcia, ale woli pozostać anonimowy. W jakim celu? Fotoreporterzy z całej Polski opowiedzieli nam, jak fotografowali The World Games 2017 Tim Walker odpowiedzialny za kalendarz Pirelli 2018. Wiemy, co dzieje się za kulisami Jak zmienia się nasze spojrzenie, gdy zaczniemy rozumieć fotografię? Polacy wyróżnieni w konkursie B&W Child 2017. Pokazali wspaniałe zdjęcia Tomek Laskowski – ojciec, który dokumentuje dorastanie swoich pociech w wyjątkowy sposób Najnowsza kampania Gucci to uczta wizualna dla miłośników science fiction z lat 50. i 60. Fotografia, geometria i ludzie, to sedno zdjęć Eriki Zolli Chanel Cartell i Stevo Dirnberger - para podróżników, którzy robią "Photo Mashups" David Bowie - kim był i jak wyglądał, zanim stał się znany na cały świat? Ognie, wybuchy i całująca się para. To zdjęcie to naprawdę jedno ujęcie! Mikołaj Nowacki: "W fotografii chodzi mi o to, żeby nie tylko pokazać, co widziałem i jak było, ale przede wszystkim, co czułem" Kirgistan to kraina gór i wrażliwych, smutnych ludzi. Pokazał to Elliott Verdier National Geographic Travel Photographer of the Year 2017 – najlepsze zdjęcia podróżnicze tego roku Pierwsze zdjęcie całkowitego zaćmienia Słońca. Czy wiesz, kiedy powstało? Fantastyczne modele aparatów wykonane z papieru zadziwiają swoja dokładnością Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Najlepsze zdjęcia kosmosu i nieba w konkursie Astronomy Photographer of the Year 2017 10 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Ukąsiła go czarna mamba, ale dokończył fotografowanie węża. I robi im dalej zdjęcia Historia tragicznego zdjęcia z Wietnamu. Fotografia obiegła świat pozbawiona kontekstu Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Dopiero po 60 latach bycia razem zdecydowali się na sesję ślubną. Jest przeurocza! Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Teleskop Hubble’a dostarczył nowe niesamowite zdjęcia kosmosu. Oto, co kryje się w przestrzeni wokół nas