Najstarsze zdjęcie prezydenta w historii USA zostało odnalezione. Ma 174 lata!

John Quincy Adams był prezydentem USA w latach 1825-1829. Był on również jednym z polityków, który nie przepadał za nowym medium, jakim była fotografia i unikał zdjęć, jak tylko mógł. Odnaleziono dagerotyp z 1843 roku, na którym Adams jest wyraźnie niezadowolony.

W 1843 roku były już prezydent Adams zapozował dla jednego z lokalnych fotografów podczas posiedzenia w Nowym Jorku. 76-letniemu politykowi zdjęcie zdecydowanie nie przypadło do gustu, ponieważ określił je jako ”ohydne”. Dobrze, że nie dożył czasu, w którym nieszczęsny dagerotyp trafił do antykwariatu i został wyceniony na 50 centów w 1970 roku.

Obecnie zdjęcie jest częścią zbiorów w National Portrait Gallery, gdzie specjaliści stwierdzili, że jest to najstarsze zachowane zdjęcie amerykańskiego prezydenta. Im jest starsze, tym nabiera większej wartości. W październiku ma zostać wystawione na aukcji w domu Sotheby.

Znawcy tematu wyceniają wartość kadru na 150 – 250 tysięcy dolarów. Dagerotyp powstał dokładnie w marcu 1843 roku, kiedy Adams oddał swoje stanowisko w Kongresie. 6. prezydent USA przekazał zdjęcie swojemu przedstawicielowi, którego przodkowie trzymali je dalej w zbiorach rodzinnych. Niestety zapomnieli, kto był na zdjęciu i jaka była jego historia.

Bez wątpliwości jest to najważniejsze historyczne zdjęcie portretowe, które w przeciągu ostatnich 20 lat trafi na aukcję. Nie jest to tylko ważny zapis historii, ale genialna kompozycja. Po tym obrazie można naprawdę dowiedzieć się kim był Adams.

Emily Bierman, dom aukcyjny Sotheby

Technicznie rzecz biorąc – nie jest to najstarsze zdjęcie prezydenta USA, jakie powstało, lecz najstarsze, które się zachowało. Dagerotyp ma wymiary 5×4 cala. Co do pierwszego zdjęcia prezydenta USA, które zostało w ogóle wykonane – jest ono przypisywane do Williama Henry'ego Harrisona i powstało ono w 1841 roku. Niestety nie wiadomo nic na temat oryginalnego dagerotypu i jego historii. Jednak Metropolitan Museum of Art jest w posiadaniu kopii, która została wykonana około 1850 roku.

Tył zdjęcia ze stosownymi oznaczeniami.

Adams został sfotografowany po raz pierwszy w 1842 roku przez Johna Plumbe Jr. Niestety fotografia zaginęła.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Zobacz również: Podstawy fotografii: jak dobrze ustawić czas naświetlania zdjęć?

Źródło: New York Times

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Macron pozywa fotografa. Nie chce, by ktoś robił mu zdjęcia z ukrycia. Google opracowało algorytm, który bez problemu usunie znak wodny ze zdjęcia Kochasz piłkę i koty? Na pewno spodoba ci się ten projekt Szkło Leiki za 46 tysięcy roztrzaskane w pył. To boli! Zdjęcie autorstwa Pete'a Souzy z Barackiem Obamą stało się najpopularniejszym tweetem na świecie Nikon KeyMission 360 – kamerka, która przetrwa nawet atak tygrysa Zobacz, co się dzieje, gdy poprosisz kumpla o edytowanie waszych zdjęć z wakacji Łazik Curiosity wykonał interesujące zdjęcia chmur na Marsie Niewidomy fotograf i sesja zdjęciowa najnowszej limuzyny Volkswagena Twoje zdjęcia mogą trafić na oficjalnego Instagrama Apple. Sposób jest banalny Kolekcja sprzętu Johna S. Payne’a jest warta około 150 tysięcy dolarów "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla istniała naprawdę! Ta aplikacja wyretuszuje zdjęcia, zanim jeszcze je zrobisz Obliczeniowy zoom NVIDIA pozwoli na zmianę ogniskowej oraz perspektywy już po zrobieniu zdjęcia Samochód za 2,5 mln dolarów i aparat za 50 tysięcy - co z tego wyszło? "Jeżeli zależy ci na wspaniałych zdjęciach, to masz iPhona” - powiedział były wiceprezes Google Pierwszy film 4K z orbity Ziemi został nakręcony aparatem Sony A7S II Niesamowite zdjęcie burzy, o rozdzielczości 5,45 gigapiksela. Bez problemu dojrzysz tu szczegóły domów Artysta drukował zrzuty ekranu z Instagrama i je sprzedawał. Teraz ma problemy w sądzie 20 000 dolarów nagrody za pokazanie zadrapań od długopisu i śliny. Czy to w ogóle można nazwać portretem? Ustawiane zdjęcie w programie "Master of Photography". Co na to sędziowie? Nikon właśnie skończył 100 lat! Firma wydała przezabawny filmik z tej okazji

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie