Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Od 7 lat Leica Camera Poland organizuje konkurs poświęcony fotografii osadzonej w przestrzeni miejskiej. Zdjęcia tegorocznej edycji zaskoczyły jury, będące zgromadzeniem ekspertów w dziedzinie fotografii ulicznej. Przed wami zwycięzcy konkursu 7. Leica Street Photo.

© Michał Pachniewski

Jury nie spodziewało się, że po 7 latach oglądania i wybierania najlepszych zdjęć ulicznych w Polsce coś jeszcze może ich zaskoczyć. W tegorocznej edycji znalazło się wiele wspaniałych obrazów, które charakteryzowały się dużą różnorodnością i wysokim poziomem.

W składzie jury zasiedli: Agnieszka Dwernicka (dyrektorka Miesiąca Fotografii w Krakowie), Agnieszka Rayass (Sputnik Photos), Bogdan Dziworski, Borys Nieśpielak (Zdjęcie w Minutę), Tymon Markowski (Un-Posed) oraz Sławomir Kasper (Leica Gallery Warszawa).

Zdjęcia, które obejrzałam w ramach Leica Street Photo mówią z jednej strony bardzo dużo o otaczającym nas świecie, a z drugiej o fotografach, obserwatorach tego świata. Osobiście zetknięcie z pracami nadesłanymi na konkurs to było dla mnie wielką przyjemnością. Patrzymy z ciekawością i taką samą ciekawość i chęć odkrywania świata — historii na zdjęciach — wywołują zwycięskie fotografie.

Agnieszka Dwernicka

Obrady jury odbyły się 21 sierpnia i były nader burzliwe. Fotografowie, którzy oceniali zdjęcia niejednokrotnie, byli mocno zaskoczeni i nie spodziewali się aż tak wysokiego i wyrównanego poziomu zdjęć. Zwłaszcza że motywacją dla uczestników było jedynie pokazanie swoich prac szerokiej publiczności, ponieważ nagrodą jest wzięcie udziału w zbiorowej wystawie konkursowej. Celem tego współzawodnictwa jest bowiem promowanie dobrej fotografii oraz podnoszenie świadomości obrazu odbiorców i dzielenie się radością fotografowania.

Niezwykle ciekawie jest konfrontować różne podejścia jurorów do wybieranych zdjęć. Ja szukałem w kadrach historii, które wykraczają poza zdjęcia. Zapewne wielokrotnie pozostali członkowie jury byli zdziwieni moją argumentacją, ale dzięki temu mogliśmy konstruktywnie się posprzeczać. Okazało się, że wielu fotografom brakuje poprawnej egzekucji sceny, która rozgrywa się na ich oczach. Mieliśmy do czynienia z niechlujnym kadrowanie oraz brakiem cierpliwości – czasami wystarczyło poczekać sekundę dłużej, by uzyskać lepszy efekt. Mam wrażenie, że fotografie na ulicy są robione bez odpowiedniego zaangażowania, fotograf zbyt szybko zadowala się efektem, który uzyskał. Dobra fotografia od razu wpada w oko, mieliśmy zdjęcia przechodzące do ostatniej fazy selekcji już po pierwszym głosowaniu. Cieszy też to, że pojawiły się nowe nazwiska na liście laureatów. Wybrane zdjęcia uważam za dobry zestaw — znalazło się tam sześciu moich faworytów — ale przede wszystkim za dobry kompromis pomiędzy naszymi gustami.

Tymon Markowski

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu są: Basia Abramowicz, Mateusz Baj, Maciej Dakowicz, Renata Dąbrowska, Łukasz Gniadek, Aleksander Jezierski, Bartłomiej Jurecki. Adrian Kuśmierek, Grzegorz Łyko, Michał Mydło Medyński, Jacek Obloj, Karolina Oksiędzka, Magdalena Orylska, Michał Pachniewski, Piotr Pietryga (dyskwalifikacja), Artur Pławski, Darek Przeczek, Piotr Sobik oraz Jacek Szust.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a was zapraszamy na wernisaż wystawy konkursowej, który odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 19:00 w Leica Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Wystawę będzie można odwiedzać do 3 września.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Zobacz również: Zobacz to, co nieuchwytne, czyli fotografia highspeed w domu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Odeszła Jill Freedman, legendarna dokumentalistka USA Zdjęcia z drona, które teraz byłyby nielegalne Dzieciaki z drogimi aparatami - nowa moda w Chinach [galeria] Nadchodzi przełom w fotografii - oto pierwsza okładka Sports Illustrated wykonana smartfonem Cudowny film poklatkowy, pokazujący Drogę Mleczną został nagrany... z pokładu Boeinga 777 Spokój kropli wody i piękno kwiatów na zdjęciach Heidi Westum Fotograficzny prezent na 125 urodziny "National Geographic" Sprawa kopiowania profilu na Instagramie ustawiona? Erik Johansson zaskakuje ponownie. Tak powstała praca ”Full Moon Service” Przemierzył 84 kraje oraz odbył samotną wyprawę na Syberię, aby sfotografować jej rdzennych mieszkańców Fotowyprawa do Nepalu wciąż czeka na zwycięzców w konkursie Olympus FOTOLOTNI Tim Flach fotografuje zagrożone gatunki zwierząt jak gwiazdy

Popularne w tym tygodniu:

World Press Photo 2021: Polacy na podium! Wystrzałowy dziadek podbija internet. Wszystko dzięki odtwarzaniu zdjęć celebrytów Tak brzmi wulkan. Przepiękny film z Islandii w 4K Perseverance robi zdjęcie z Ingenuity. Najlepsze selfie z Marsa, jakie powstało Główna nagroda w World Press Photo 2021 przyznana. Stoi za nią trudna historia Mołdawia w formie miniatury. Wszystko dzięki filmowi poklatkowemu w technice tilt-shift Dodał uśmiechy na zdjęciach ofiar ludobójstwa. Rząd Kambodży się wściekł Zdjęcia skaczących wiewiórek oznaczają jedno. Wiosna zadomowiła się na dobre! Przepiękne nagranie Księżyca pokazuje jego detale. Zarejestrowano je wyjątkowym obiektywem Sony World Photography Awards 2021: Znamy wyniki największego konkursu fotograficznego na świecie Niesamowite osobowości Nowego Jorku. Fotograf spotkał ich w metrze Najlepsze zdjęcia wojskowe, czyli nagrody Military Visual Awards rozdane