Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Od 7 lat Leica Camera Poland organizuje konkurs poświęcony fotografii osadzonej w przestrzeni miejskiej. Zdjęcia tegorocznej edycji zaskoczyły jury, będące zgromadzeniem ekspertów w dziedzinie fotografii ulicznej. Przed wami zwycięzcy konkursu 7. Leica Street Photo.

© Michał Pachniewski

Jury nie spodziewało się, że po 7 latach oglądania i wybierania najlepszych zdjęć ulicznych w Polsce coś jeszcze może ich zaskoczyć. W tegorocznej edycji znalazło się wiele wspaniałych obrazów, które charakteryzowały się dużą różnorodnością i wysokim poziomem.

W składzie jury zasiedli: Agnieszka Dwernicka (dyrektorka Miesiąca Fotografii w Krakowie), Agnieszka Rayass (Sputnik Photos), Bogdan Dziworski, Borys Nieśpielak (Zdjęcie w Minutę), Tymon Markowski (Un-Posed) oraz Sławomir Kasper (Leica Gallery Warszawa).

Zdjęcia, które obejrzałam w ramach Leica Street Photo mówią z jednej strony bardzo dużo o otaczającym nas świecie, a z drugiej o fotografach, obserwatorach tego świata. Osobiście zetknięcie z pracami nadesłanymi na konkurs to było dla mnie wielką przyjemnością. Patrzymy z ciekawością i taką samą ciekawość i chęć odkrywania świata — historii na zdjęciach — wywołują zwycięskie fotografie.

Agnieszka Dwernicka

Obrady jury odbyły się 21 sierpnia i były nader burzliwe. Fotografowie, którzy oceniali zdjęcia niejednokrotnie, byli mocno zaskoczeni i nie spodziewali się aż tak wysokiego i wyrównanego poziomu zdjęć. Zwłaszcza że motywacją dla uczestników było jedynie pokazanie swoich prac szerokiej publiczności, ponieważ nagrodą jest wzięcie udziału w zbiorowej wystawie konkursowej. Celem tego współzawodnictwa jest bowiem promowanie dobrej fotografii oraz podnoszenie świadomości obrazu odbiorców i dzielenie się radością fotografowania.

Niezwykle ciekawie jest konfrontować różne podejścia jurorów do wybieranych zdjęć. Ja szukałem w kadrach historii, które wykraczają poza zdjęcia. Zapewne wielokrotnie pozostali członkowie jury byli zdziwieni moją argumentacją, ale dzięki temu mogliśmy konstruktywnie się posprzeczać. Okazało się, że wielu fotografom brakuje poprawnej egzekucji sceny, która rozgrywa się na ich oczach. Mieliśmy do czynienia z niechlujnym kadrowanie oraz brakiem cierpliwości – czasami wystarczyło poczekać sekundę dłużej, by uzyskać lepszy efekt. Mam wrażenie, że fotografie na ulicy są robione bez odpowiedniego zaangażowania, fotograf zbyt szybko zadowala się efektem, który uzyskał. Dobra fotografia od razu wpada w oko, mieliśmy zdjęcia przechodzące do ostatniej fazy selekcji już po pierwszym głosowaniu. Cieszy też to, że pojawiły się nowe nazwiska na liście laureatów. Wybrane zdjęcia uważam za dobry zestaw — znalazło się tam sześciu moich faworytów — ale przede wszystkim za dobry kompromis pomiędzy naszymi gustami.

Tymon Markowski

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu są: Basia Abramowicz, Mateusz Baj, Maciej Dakowicz, Renata Dąbrowska, Łukasz Gniadek, Aleksander Jezierski, Bartłomiej Jurecki. Adrian Kuśmierek, Grzegorz Łyko, Michał Mydło Medyński, Jacek Obloj, Karolina Oksiędzka, Magdalena Orylska, Michał Pachniewski, Piotr Pietryga (dyskwalifikacja), Artur Pławski, Darek Przeczek, Piotr Sobik oraz Jacek Szust.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a was zapraszamy na wernisaż wystawy konkursowej, który odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 19:00 w Leica Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Wystawę będzie można odwiedzać do 3 września.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Zobacz również: Podstawy fotografii: jak dobrze ustawić czas naświetlania zdjęć?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Podwodne portrety są dla niej formą poradzenia sobie z życiowymi problemami Zdjęcie dnia: Elektrownia słoneczna wygląda jak twór kosmitów Wyniki Leica Street Photo 2016. Zobacz 26 najlepszych fotografii ulicznych Blurb - wirtualne portfolio i fotoksiążka Zdjęcia NASA pokazują, jak zmienił się klimat przez lata "Sypialnie" kobiet, które spędziły długie lata w więzieniu o zaostrzonym rygorze Wodne krajobrazy Krzysztofa Browko „Polaroid Kid" - amerykański nomada, który przemierzył USA pociągiem towarowym Niesamowite ślimaki morskie na zdjęciach. Wyglądają jak Pokemony Krótkowzroczność to plaga współczesnego świata. Oto jak powstał nowy projekt Andreasa Varro ”Social Satire” Interesujace portrety w ultrafiolecie, które powstały przy wykorzystniu przerobionej lustrzanki i specjalnej lampy Walka dwóch drapieżników i wola przetrwania, uchwycona na genialnych zdjęciach

Popularne w tym tygodniu:

To zdjęcie robi wrażenie. Tłumy Amerykanów na koncercie Polaka Tata krokodyl dorobił się setki dzieci. Urządził im przejażdżkę na grzbiecie Ogromny Księżyc nad teleskopem. Polak uchwycił go w obserwatorium pod Toruniem Babcia "Balenciaga" wymiata. Supermodelki mogą zbierać szczęki z podłogi Miliardy świetlików rozświetliły noc. Cały las jarzył się na żółto-zielono Genialne wynalazki Tesli. Naukowiec miał wkład w fotografię Miał robić zdjęcia paszportowe Ukraińcom. Fotograf świadomie podjął inną decyzję Srebrny Glob zakwitł na czerwono. Oto krwawe zaćmienie Księżyca Kwiatowego All About Photo 2022. Poruszający portret wojenny zdobywa I miejsce Fotograf polował na zorzę polarną. Uchwycił trzy zjawiska za jednym zamachem Świat filmu z klocków LEGO. Artysta odtworzył kultowe sceny przy użyciu figurek Byli naukowcami Hitlera. Po wojnie pracowali dla USA