Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Od 7 lat Leica Camera Poland organizuje konkurs poświęcony fotografii osadzonej w przestrzeni miejskiej. Zdjęcia tegorocznej edycji zaskoczyły jury, będące zgromadzeniem ekspertów w dziedzinie fotografii ulicznej. Przed wami zwycięzcy konkursu 7. Leica Street Photo.

© Michał Pachniewski

Jury nie spodziewało się, że po 7 latach oglądania i wybierania najlepszych zdjęć ulicznych w Polsce coś jeszcze może ich zaskoczyć. W tegorocznej edycji znalazło się wiele wspaniałych obrazów, które charakteryzowały się dużą różnorodnością i wysokim poziomem.

W składzie jury zasiedli: Agnieszka Dwernicka (dyrektorka Miesiąca Fotografii w Krakowie), Agnieszka Rayass (Sputnik Photos), Bogdan Dziworski, Borys Nieśpielak (Zdjęcie w Minutę), Tymon Markowski (Un-Posed) oraz Sławomir Kasper (Leica Gallery Warszawa).

Zdjęcia, które obejrzałam w ramach Leica Street Photo mówią z jednej strony bardzo dużo o otaczającym nas świecie, a z drugiej o fotografach, obserwatorach tego świata. Osobiście zetknięcie z pracami nadesłanymi na konkurs to było dla mnie wielką przyjemnością. Patrzymy z ciekawością i taką samą ciekawość i chęć odkrywania świata — historii na zdjęciach — wywołują zwycięskie fotografie.

Agnieszka Dwernicka

Obrady jury odbyły się 21 sierpnia i były nader burzliwe. Fotografowie, którzy oceniali zdjęcia niejednokrotnie, byli mocno zaskoczeni i nie spodziewali się aż tak wysokiego i wyrównanego poziomu zdjęć. Zwłaszcza że motywacją dla uczestników było jedynie pokazanie swoich prac szerokiej publiczności, ponieważ nagrodą jest wzięcie udziału w zbiorowej wystawie konkursowej. Celem tego współzawodnictwa jest bowiem promowanie dobrej fotografii oraz podnoszenie świadomości obrazu odbiorców i dzielenie się radością fotografowania.

Niezwykle ciekawie jest konfrontować różne podejścia jurorów do wybieranych zdjęć. Ja szukałem w kadrach historii, które wykraczają poza zdjęcia. Zapewne wielokrotnie pozostali członkowie jury byli zdziwieni moją argumentacją, ale dzięki temu mogliśmy konstruktywnie się posprzeczać. Okazało się, że wielu fotografom brakuje poprawnej egzekucji sceny, która rozgrywa się na ich oczach. Mieliśmy do czynienia z niechlujnym kadrowanie oraz brakiem cierpliwości – czasami wystarczyło poczekać sekundę dłużej, by uzyskać lepszy efekt. Mam wrażenie, że fotografie na ulicy są robione bez odpowiedniego zaangażowania, fotograf zbyt szybko zadowala się efektem, który uzyskał. Dobra fotografia od razu wpada w oko, mieliśmy zdjęcia przechodzące do ostatniej fazy selekcji już po pierwszym głosowaniu. Cieszy też to, że pojawiły się nowe nazwiska na liście laureatów. Wybrane zdjęcia uważam za dobry zestaw — znalazło się tam sześciu moich faworytów — ale przede wszystkim za dobry kompromis pomiędzy naszymi gustami.

Tymon Markowski

Zobacz również: Podstawy fotografii: jak dobrze ustawić czas naświetlania zdjęć?

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu są: Basia Abramowicz, Mateusz Baj, Maciej Dakowicz, Renata Dąbrowska, Łukasz Gniadek, Aleksander Jezierski, Bartłomiej Jurecki. Adrian Kuśmierek, Grzegorz Łyko, Michał Mydło Medyński, Jacek Obloj, Karolina Oksiędzka, Magdalena Orylska, Michał Pachniewski, Piotr Pietryga (dyskwalifikacja), Artur Pławski, Darek Przeczek, Piotr Sobik oraz Jacek Szust.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a was zapraszamy na wernisaż wystawy konkursowej, który odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 19:00 w Leica Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Wystawę będzie można odwiedzać do 3 września.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Hiroszima i Nagasaki - historia zdjęć dokumentujących ataki atomowe z 1945 roku Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków Etienne Clotis wskrzesza ikony popkultury we wspaniałym projekcie Zamarznięte mydlane bańki Pawła Załuski podbijają świat! Zobaczcie, jak wyglądały konkursy piękności w dawnym ZSRR Zdjęcia sypialni baletnic pokazują wrażliwość, która towarzyszy artystkom poza sceną Koloryzowane zdjęcia rosyjskich snajperek podbijają Internet. Oto historia jednej z nich Osobliwe przystanki z terenów byłego ZSRR Tak się lata w Air Korio - najgorszej linii lotniczej świata. Interesujące zdjęcia wprost z Korei Północnej Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Świetne zdjęcia, które pokazują, jak wyglądały zabawy dzieci przed tym, jak świat zdominowała współczesna technologia Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Prawie 100 zdjęć ze wschodu. Alexander Petrosyan opowiedział nam o fotografowaniu na ulicach Rosji Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Karol Pałka opowiada, co kryje Hotel Polana, dawny kurort Komunistycznej Partii Czechosłowacji

Popularne w tym tygodniu:

Niesamowicie rzadki biały renifer ujęty na zdjęciach 800-letni kościół na tle wschodzącego Księżyca wygląda bajecznie Grzegorz Lewandowski od 30 lat fotografuje polski Bałtyk i robi to świetnie Są cztery i są identyczne. Piękna zdjęcia czworaczek z Kanady Xavier Ortega fotografuje zwierzęta z całego świata. W Kutnie spotkał orły bieliki Wielkie przygody małych wiewiórek. Mamy je na zdjęciach Kristýna Kvapilová kocha psy - fotografuje je i gra z nimi we frisbee Cmentarzysko samochodów zwycięskim zdjęciem w Nat Geo Photo Contest 2018 Satelita PW-Sat2 zarejestrował pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi w historii Surowe i romantyczne Dolomity na zdjęciach Sereny Dzenis Burza nad Adriatykiem i meteor na niebie na jednym zdjęciu Zapierający dech w piersi film poklatkowy pokazuje piękno Ameryki Południowej