Jest martwa na zdjęciach. To sprzeciw przeciwko bezmyślnym selfie

Wyobraźcie sobie konto na Instagramie pełne zdjęć kobiety, która zamiast robić sobie słodkie fociunie, leży twarzą w dół i wygląda, jakby była martwa. Brzmi szokująco, prawda? To właśnie najnowszy projekt Stephanie Leigh Rose.

© Stefanie Leight Rose / Instagram

"STEFDIES" to długoterminowy projekt artystki Stephanie Leight Rose. Jest to jednocześnie jej osobisty protest, w którym neguje głupotę robienia selfie, gdzie tylko się da. Kobieta pozuje do zdjęć, udając martwą. Chce przez to zwrócić uwagę na to, że kiedyś zdjęcia znaczyły coś więcej, a sama fotografia nie była zepchnięta na margines i wykorzystywana do podbudowania własnego ego.

W dzisiejszych czasach kultury selfie sticków, kardashianek, youtube, photoshopa, memów i gównianych programów, zapomnieliśmy, co to znaczy robić (a właściwie uprawiać) fotografię. Żyjemy w kulturze, która ma obsesję na punkcie wirtualnej rzeczywistości. Nic nie jest takie, jak naprawdę wygląda, zwłaszcza zdjęcia.

Stephanie Leight Rose

Każde ze zdjęć to spontaniczne działanie – nie znajdziecie tu wyrafinowanego oświetlenia ani profesjonalnego sprzętu. Bardziej niż o samą technikę wykonania chodzi o wiadomość, którą chce przekazać Stephanie. Ciekawe jest to, że artystka nigdy nie podkłada nic pod swoja twarz, co oznacza bliskie spotkanie nie tylko z trawnikami, ale również podłogami publicznych toalet czy chodnikami.


Więcej zdjęć z projektu zobaczycie na Instagramie Stephanie.
Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Karol Pałka opowiada, co kryje Hotel Polana, dawny kurort Komunistycznej Partii Czechosłowacji Zdjęcia sprzed 40 lat tłumaczą na czym polegało włoskie "słodkie życie" Znamy nazwiska autorów zdjęć do najnowszej edycji projektu Eastreet Historie wykraczające poza zdjęcia, czyli wielka siła fotografii ulicznej Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne Czarne psiaki też potrzebują miłości. Fotografka stworzyła ten projekt, by pomóc w adopcjach Najlepsze zdjęcia ”Wielkiego amerykańskiego zaćmienia Słońca” Steve Irvine i jego ceramiczne aparaty. To prawdziwe cuda! Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i ”photobombing” zaćmienia Słońca ”Dziewczyny z kotami” łamią stereotyp starej panny ze zwierzakiem Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Przeurocze zdjęcia idealnie pasujących do siebie bliźniaków Czterech świetnych fotografów z Nowego Jorku robiło zdjęcia jednej modelce. Jesteście ciekawi jak im poszło? Fotografowałem znanego amerykańskiego rapera 50-letnim aparatem z NRD

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Ojciec tworzy magiczne renesansowe portrety ze swoją córką w roli głównej Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Santorini, miejsce pracy