Test w ciemno: Sony A9, Canon EOS-1DX Mark II i Nikon D5. Rozpoznasz zdjęcia?

Wypełnij prosty test w ciemno, oznaczając, które portrety wyglądają najlepiej i dowiedz się, który aparat ma najlepszą reprodukcję kolorów.

Michael Andrew z kanału na YouTube Michael The Maven opublikował bardzo szerokie porównanie flagowych reporterskich korpusów Sony A9, Nikon D5 oraz Canon 1DX Mark II. Ogólnie całe wideo jest godne uwagi, szczególnie gdy zamierzamy wydać takie pieniądze na aparat. Jeżeli jednak nie macie trzech kwadransów wolnego czasu, warto chociaż zwrócić uwagę na porównanie portretów w ciemno, nie wiedząc, który aparat wykonał które zdjęcie w identycznych warunkach.

Biorąc pod uwagę to, które zdjęcie podoba nam się prosto z aparatu, możemy się dowiedzieć, który korpus najbardziej odpowiada naszym gustom pod względem reprodukcji kolorów, dynamiki i kontrastu.

Andrew wykonał 12 portretów, używając flagowych korpusów i zachęca do wykonania testu w ciemno, po prostu głosując, które zdjęcie podoba nam się najbardziej, a które najmniej. Aparaty są ułożone losowo, więc nie można się sugerować ich pozycją. Wystarczy wziąć długopis, narysować trzy kolumny A, B, C oraz 12 rzędów. Gdy na ekranie pojawiają się zdjęcia, zapisujemy od 3 do 1, które zdjęcia podobają nam się najbardziej.

“Pod koniec sumujemy wszystkie wyniki i dowiadujemy się, który aparat daje kolorystykę, która najbardziej ci odpowiada. Nie zastanawiaj się zbyt długo. (…) Starałem się jak tylko mogłem, żeby zdjęcia były wykonane tej samej modelce, w tych samych warunkach oświetleniowych, z tym samym balansem bieli i parametrami ekspozycji.”

Michael Andrew

Oczywiście sceptycy powiedzą, że pracują na RAW-ach, jednak silniki programów do RAW-ów najczęściej naśladują działanie tych, które używają producenci w korpusach, więc w całym teście jest sens. Muszę przyznać, że z ciekawością go wypełniłem i najlepiej wypadły u mnie Sony A9 i Canon 1DX Mark III, zbierając prawie wszystkie 3. Z drugiej strony zawsze trochę narzekałem na reprodukcję kolorów skóry w Nikonie, na którym pracuję, więc w sumie wynik mnie nie dziwi. A wam najbardziej podobają się portrety z którego korpusu?

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekowstki:

Lena Forsen - playmate, która została "matką" JPEG-ów Nadchodzi rewolucja w konstruowaniu obiektywów. Czy będą płaskie? Z ukrytą kamerą wśród zwierząt. Sowa nie życzyła sobie filmowania Wilczy Księżyc 2020: wasze zdjęcia Kazou to kot bez oczu, ale z wielkim sercem Raport Nikona: ponadto 50% profesjonalnych fotografów nie wie, jak podpisać zdjęcia zgodnie z prawem Sprawdzamy jak działa funkcja 4K Photo i Post Focus w aparatach Panasonic Ehang 184 to chiński dron, do którego zmieści się aparat i fotograf Metoda czyszczenia, która zabije każdy aparat. Nie róbcie tego w domu! Niezwykłe fotomontaże... bez Photoshopa Zamarznięte jeziora widziane z drona? Nie tym razem! Trumpowie na fali krytyki po publikacji świątecznych zdjęć