Test w ciemno: Sony A9, Canon EOS-1DX Mark II i Nikon D5. Rozpoznasz zdjęcia?

Wypełnij prosty test w ciemno, oznaczając, które portrety wyglądają najlepiej i dowiedz się, który aparat ma najlepszą reprodukcję kolorów.

Michael Andrew z kanału na YouTube Michael The Maven opublikował bardzo szerokie porównanie flagowych reporterskich korpusów Sony A9, Nikon D5 oraz Canon 1DX Mark II. Ogólnie całe wideo jest godne uwagi, szczególnie gdy zamierzamy wydać takie pieniądze na aparat. Jeżeli jednak nie macie trzech kwadransów wolnego czasu, warto chociaż zwrócić uwagę na porównanie portretów w ciemno, nie wiedząc, który aparat wykonał które zdjęcie w identycznych warunkach.

Biorąc pod uwagę to, które zdjęcie podoba nam się prosto z aparatu, możemy się dowiedzieć, który korpus najbardziej odpowiada naszym gustom pod względem reprodukcji kolorów, dynamiki i kontrastu.

Andrew wykonał 12 portretów, używając flagowych korpusów i zachęca do wykonania testu w ciemno, po prostu głosując, które zdjęcie podoba nam się najbardziej, a które najmniej. Aparaty są ułożone losowo, więc nie można się sugerować ich pozycją. Wystarczy wziąć długopis, narysować trzy kolumny A, B, C oraz 12 rzędów. Gdy na ekranie pojawiają się zdjęcia, zapisujemy od 3 do 1, które zdjęcia podobają nam się najbardziej.

“Pod koniec sumujemy wszystkie wyniki i dowiadujemy się, który aparat daje kolorystykę, która najbardziej ci odpowiada. Nie zastanawiaj się zbyt długo. (…) Starałem się jak tylko mogłem, żeby zdjęcia były wykonane tej samej modelce, w tych samych warunkach oświetleniowych, z tym samym balansem bieli i parametrami ekspozycji.”

Michael Andrew

Oczywiście sceptycy powiedzą, że pracują na RAW-ach, jednak silniki programów do RAW-ów najczęściej naśladują działanie tych, które używają producenci w korpusach, więc w całym teście jest sens. Muszę przyznać, że z ciekawością go wypełniłem i najlepiej wypadły u mnie Sony A9 i Canon 1DX Mark III, zbierając prawie wszystkie 3. Z drugiej strony zawsze trochę narzekałem na reprodukcję kolorów skóry w Nikonie, na którym pracuję, więc w sumie wynik mnie nie dziwi. A wam najbardziej podobają się portrety z którego korpusu?

Zobacz również: Szybkie usuwanie zafarbu ze skóry

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekowstki:

Nie uwierzycie, że te zdjęcia powstały bez pomocy Photoshopa ”Czy w razie rozwodu oddasz nam pieniądze za zdjęcia?” Co odpowiesz na takie pytanie? Znikające Polaroidy Fade to Black pojawiły się dużo wcześniej niż Snapchat Płaskie obiektywy już niedługo mogą pojawić się w fotografii i to nie tylko mobilnej Oto przewodnik przez niesamowity i bardzo rzadki sprzęt Nikona Raport Nikona: ponadto 50% profesjonalnych fotografów nie wie, jak podpisać zdjęcia zgodnie z prawem Samsung ma pomysł na fotografię przyszłości i opatentował aparat w soczewce kontaktowej Moda na Instaxy wciąż trwa, a Fujifilm sprzedaje ich coraz więcej Ehang 184 to chiński dron, do którego zmieści się aparat i fotograf Sprawdzamy jak działa funkcja 4K Photo i Post Focus w aparatach Panasonic Niesamowita Warszawa w obiektywie Macieja Margasa Jedno zdjęcie, dobra wola i Facebook. Rachunek dla fotografa na 10 tys. dolarów Post Focus - ostrzenie po wykonaniu zdjęcia Wizualny symulator i kalkulator głębi ostrości - przydatne narzędzie nie tylko dla początkujących Czy media społecznościowe rujnują życie? Shuttout.com - konkursy fotograficzne dla amatorów na których można zarobić Nowa i tania Leica! Sports Illustrated zwalnia wszystkich swoich fotografów Niezwykłe koloryzowanie zdjęć z Dynamichrome Niezwykłe fotomontaże... bez Photoshopa Czy prawdziwego burgera można sfotografować iPhonem, aby wyglądał jak w reklamie? Google Seaview - nurkowanie bez wychodzenia z domu Zrób coś konkretnego ze swoich zdjęć z serwisu Instagram Zaskakujące zdjęcia bardzo mokrych kotów