Sony RX0 - odporna kamera i aparat w jednym. Czy taki koncept ma szansę się przyjąć na rynku?

Na targach IFA Sony zaprezentowało RX0 - wodoodporny i odporny na upadki aparat i kamerę, która oferuje 1-calową matrycę i obiektyw 24 mm f/4. Krótko mówiąc Sony RX0 ma oferować wręcz profesjonalną jakość zdjęć i filmów w niedużej, poręcznej kostce.

Mimo że Sony RX0 wygląda jak kamerka sportowa i ma nawet podobne wymiary, Sony nie wrzuca jej do tej kategorii produktów. RX0 jest bardziej skierowany do zaawansowanych filmowców i fotografów, którzy chcą otrzymać lepszą jakość zdjęć i filmów w trudnych warunkach.

Sony RX0

Co więcej, jeżeli dysponujemy kilkoma aparatami RX0 możemy je połączyć i mamy możliwość wykonywania zdjęć i ujęć filmowych także w zwolnionym tempie z różnych kątów i perspektyw. Pilot Sony FA-WRC1M pozwala na wyzwolenie do 15 kamerek w tym samym czasie, a aplikacja Sony na smartfona pozwala na połączenie z 5 RX0. Poza tym w 2018 ma się pojawić także wersja połącznia kamerek kablami.

Obraz jest zapisywany na 1-calowej matrycy Exmor RX CMOS, która oferuje rozdzielczość 15,3 Mpix i współpracuje z obiektywem szerokokątnym Zeiss Tessar T f/4 dającym ekwiwalent ogniskowej 24 mm. Zdjęcia mogą być zapisywane w RAW-ach, z najkrótszym czasem migawki 1/32 000 s i zdjęciami seryjnymi na poziomie 16 kl./s.

Sony RX0

W trybie wideo do dyspozycji mamy filmy slow motion zwolnione nawet do 960 kl/s, oraz złącze Clean 4K HDMI, które pozwala na podłączenie zewnętrznej nagrywarki i zapisywanie obrazu w 4K. Poza tym RX0 rejestruje filmy w jakości 1080p 60 kl./s. Do dyspozycji mamy także wspomaganie manualnego ostrzenia i focus peaking, presety ostrości, profile Picture Profile, S-Log2 oraz Time Code / User Bit.


Sony RX0 waży tylko 110 gramów i mierzy 59 x 40,5 x 29,8 mm, więc zmieści się nawet w niedużych przestrzeniach. Kamerka jest odporna na upadki i zgniatanie ciężarem 200 kg oraz wodoodporna do 10 m i 100 m z dodatkową obudową. Sony RX0 to wydatek około 3600 zł (850 euro).

Sony RX0

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule - Sony RX0 wydaje się naturalnym rozwinięciem kamerki sportowej, które oferują małe matryce. Wyposażenie RX0 w 1-calowy, szybki sensor podniesie jakość filmów i zdjęć, które dotychczas rejestrowały maleńkie matryce. Będzie to miało przełożenie na ich jakość także w słabszym oświetleniu. Jednak przy cenie odpowiadającej przyzwoitym bezlusterkowcom i lustrzankom będzie to bardziej propozycja dla profesjonalistów, którzy docenią możliwości RX0, niż bezpośrednia konkurencja dla kamerek sportowych, które są dwukrotnie tańsze, więc na powszechne użycie RX0 bym raczej nie liczył.

Źródło: Sony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Sprzęt:

Prawdopodobnie największy film poklatkowy nakręcony... komórką [wideo] DJI Phantom 3 - nowe, filmujące drony dla każdego Hasselblad V1D – koncept 75-megapikselowego bezlusterkowca robiącego zdjęcia w kwadracie Olympus E-P2 Special Black Edition - elegancka czerń Irix 11 mm f/4 - ultraszerokokątny obiektyw w dwóch wersjach 400 megapikseli i przesuwana matryca. Hasselblad przekracza kolejne granice Nowe lustrzanki Sony przed kamerą Fotograficzny Flash News Nikkor 17-35mm oficjalnie wycofany Canon 5D Mark III pod koniec roku? Canon EOS 7D - twórca i aktor w swojej nowej reklamie Olympus PEN E-PL2, czyli PEN dla początkujących

Popularne w tym tygodniu:

Sklep firmowy Leiki okradziony podczas zamieszek w Nowym Jorku Istniał od 1882 roku. Jeden z najstarszych sklepów fotograficznych w USA zamknięty Nowy standard SD Express 8.0 pozwoli na transfer plików z prędkością 4 Gb/s Nikon zwalnia 700 osób ze swoich fabryk. Czy to pokłosie COVID-19? Samyang prezentuje nowe wersje obiektywów: 14 mm f/2.8 oraz 85 mm f/1.4 Nikon nadrabia zaległości. Firma przyspieszy rozwój obiektywów Nikon Z Duracell ma w swojej ofercie wiele tanich zamienników akumulatorów do aparatów Panasonic Lumix S 20-60 mm f/3.5-5.6, czyli uniwersalny zoom do mocowania L Fujifilm X Webcam pozwala korzystać z bezlusterkowców jak z kamerek internetowych HD Pentax-D FA* 85 mm f/1.4 ED SDM AW – jasna portretówka do pełnej klatki w końcu powstała Tamron zajawia tajemniczy obiektyw do Sony. Co to może być?