Smartfonowe zombie - sfotografował ludzi żyjących w kilku światach na raz – na ulicach i w smartfonach

Współcześnie praktycznie każdy z nas korzysta ze smartfona – bez względu na to gdzie jesteśmy: w komunikacji miejskiej, na spotkaniach, na ulicy. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że żyjemy jednocześnie w świecie wirtualnym i prawdziwym, chociaż czy tak naprawdę możemy mówić o życiu, gdy koncentrujemy myśli i wzrok na ekranie?

© Ritzo ten Cate / Instagram

W 2016 roku światem zawładnęła mania na granie w Pokemon Go. Ta gra polega na chodzeniu ze smartfonem i łapaniu pokemonów, które pojawiają się na ekranie, walkach między trenerami i nabijaniu kolejnych poziomów. Swojego czasu było głośno o różnych wypadkach z tym związanych. Cóż – przynajmniej dzieci przestały ślęczeć przed ekranami komputerów i na chwilę wyszły z domu.


Autor projektu, Ritzo ten Cate, sam złapał się na tym, że latał z telefonem i rzucał Pokeballami w kolejne Pokemony. Kiedy zdał sobie sprawę, że ta zabawa pochłonęła go za bardzo, poczuł się jak bezmózgie zombie, które na dodatek było nieświadome tego, co je otacza. Ritzo postanowił chodzić po mieście i robić zdjęcia graczom.

Seria nazywa się ”Caught in the App” (”Złapani w apce”) i była realizowana na ulicach Groningen w Holandii. Pierwsza partia zdjęć jednak powstała w Londynie. Fotograf chciałby odwiedzić również inne miasta. Chciałby polować na kolejne okazy smatfonowych zombie. W dzisiejszych czasach nie jest oto specjalnie trudno. Ritzo chce ”złapać je wszystkie”!

Fotograf zwraca uwagę na to, że obecnie prowadzimy kilka żyć naraz – jedno w prawdziwym świecie, a inne w wirtualnym. Urządzenia mobilne sprawiają, że podróżowanie między tymi światami jest niesamowicie proste – wystarczy kilka uderzeń palcem w dotykowy ekran naszych smartfonów lub tabletów i możemy stać się kimkolwiek chcemy. Niestety ciągłe zapatrzenie w miniaturowy ekran nie sprzyja bezpieczeństwu – wypadki spowodowane wejściem na ulicę osoby zapatrzonej w telefon to już przykra codzienność.

Ritzo dotyka również tematu odejście od prawdziwego życia – coraz większą część naszych rzeczywistych spraw przenosimy do świata wirtualnego. Powstały nawet badania, które łączą kwestie stałego wykorzystywania portali społecznościowych z samobójstwami oraz depresją.

Do realizacji swojego projektu, Ritzo korzysta z Nikona D300s z obiektywem 35 mm. Fotograf każdorazowo wybiera sobie jakieś miejsce i czeka, aż w zasięgu jego wzroku pojawi się kolejne ”smartfonowe zombie”. Większość zdjęć wykonał z odległości około 3 metrów lub mniejszej. Po zrobieniu zdjęcia fotograf dziękuje swoim bohaterom i pyta ich o to, co robili w chwili wykonania portretu. Wiele osób dziękuje Ritzo za to, że dzięki niemu zwrócili uwagę na to, jak się zachowują.

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm! W latach 40. XX wieku panowała moda na dopasowanie butów i spódnic. Wszystko to znalazło się w magazynie LIFE "Tank Man” - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Jak przy pomocy latarki, pudełka po burgerze i smartofna zrobić świetny portret? Zdjęcia Marilyn Monroe w ciąży były ukrywane przed mediami. Teraz wyszły na jaw Josh Rossi przywrócił uśmiech dzieciom, zmieniając ich na zdjęciach w superbohaterów Humans of New York jako seria filmów na Facebooku już niedługo Kalifornia w podczerwieni oddaje klimat plakatów z lat 70. Jest martwa na zdjęciach. To sprzeciw przeciwko bezmyślnym selfie Karol Pałka opowiada, co kryje Hotel Polana, dawny kurort Komunistycznej Partii Czechosłowacji Na tych zdjęciach widać duchy! Poznajcie ich historię i zobaczcie, jak odtworzył je Mathieu Stern Zdjęcia sprzed 40 lat tłumaczą na czym polegało włoskie "słodkie życie" Znamy nazwiska autorów zdjęć do najnowszej edycji projektu Eastreet

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji